!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Výlov rybníka Kajetánka
Gastronomické akce

Výlov rybníka Kajetánka

Kdy 13. listopad 2020
Se začátkem podzimu nastává pro rybáře období, které je završením jejich celoroční práce, a tím je období výlovů. Na rybníce Kajetánka se dočkáte v pátek 13. listopadu.
Rozsáhlá zahrada s vinicí se po prohrané bitvě na Bílé hoře a porážce stavovského povstání stala majetkem Martiniců. Roku 1666 zde nechal Bernard Martinic postavit menší klášter, který věnoval řádu theatinů, lidově kajetánů. Součástí kláštera byl i kostel, postavený podle bavorského kostela Panny Marie v Alt Oettingu. Za vlády císaře Josefa II. byl klášter Kajetánka v roce 1783 zrušen. Z něj se dochovala pouze kaple, která je dnes od objektu oddělena zástavbou. Koncem 18. století nechává Kajetánku její tehdejší majitel Jan Hennet přestavět na malý zámeček. V první čtvrtině 19. století se stává majetkem Kouniců, kteří zřizují rozlehlou anglickou zahradu. V té době mohl vzniknout i rybník. Na historických kresbách, a později i fotografiích, je rybník vyobrazován s ostrůvkem, lodičkou a dokonce i malým vodotryskem. Ve 30. letech 19. století byla v Kajetánce zřízena továrna na voskové plátno, která později vyhořela. V roce 1845 byla Oranžerie novým majitelem přestavěna na byty. V roce 1903 koupil Kajetánku zdejší starosta a podnikatel Jan Kolátor. Po roce 1989 rybník i usedlost již jen chátraly. Rekonstrukce se rybník dočkal až v roce 2011 v rámci developerského projektu, na základě kterého vzniklo na Kajetánce nové luxusní bydlení. Opravený rybník, zámeček a část parku pak developer přenechal městské části Praha 6. V roce 2013 pak rybník přešel pod Odbor ochrany prostředí MHMP, který se stará o většinu vodních ploch v Praze.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 10. 2020