Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Vůz Ferdinanda d´Este v Národním muzeu
Výstavy

Vůz Ferdinanda d´Este v Národním muzeu

Součástí výstavy z cyklu Monarchie v Národním muzeu v Praze je i osobní parní vůz od firmy Locomobile Company of America s karoserií Touring B, který císařská dvorní kancelář v roce 1902 objednala pro arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este.
Tento automobil je unikátní tím, že patřil do císařské rodiny a byl přivezen z Ameriky. Dvorská kancelář tehdy objednala tři kusy.

Vzhledem k nádrži na vodu měl dojezd jen 32 kilometrů. Nebyl spolehlivý, nicméně je plně funkční a nyní se nachází v soukromé sbírce. Arcivévoda si ho mohl teoreticky užít jen 12 let, než na něj a jeho choť Žofii Chotkovou byl 28. června 1914 spáchán v Sarajevu atentát.

Americká firma specializující se v prvních letech na výrobu malých parních aut, takzvaných lokomobilů, byla založena v roce 1899 a existovala tři desítky let. Mezi lety 1899 a 1902 vyrobila 4000 parních vozů v sedmi variantách, které ve standardní výbavě stály od 600 do 1400 dolarů. Dvorská kancelář za tento vůz zaplatila 2400 dolarů. Od roku 1903 firma vyráběla luxusní auta poháněná spalovacím motorem.

Parovůz Ferdinand d´Este byl zrenovován Muzeem starých strojů a zúčastnil se několika dálkových závodů. Byl dlouho ztracený a zbývaly z něj jen trosky. O citlivou renovaci se zasloužil Martin Holata, který letos otevřel muzeum v bývalé textilce v Žamberku. Největším problémem prý bylo, jak vůz původně vypadal. Proto si léta dopisoval se sběrateli v Americe a snažil sehnat informace třeba i o levnějších automobilech této značky. Nakonec se zrestaurovaný unikát loni zúčastnil automobilového závodu Londýn – Brighton.

Tento vůz byl naposledy v provozu v roce 1918. Když se mu dostal do rukou restaurátorů, neměl ani kola. Od roku 1968 byl mezi soukromými sběrateli a každý se ho prý pokusil něčím vylepšit.

Loňský závod v Británii se tomuto lokomobilu podařilo dokončit. Zjistilo se, že je snad nejkompletnějším vozem tohoto typu a má i původní hořák. Při závodě ujel 97 kilometrů, což trvalo celý den. Spotřeba prý činila 67 litrů benzínu a přes 300 litrů vody.

Cyklus Monarchie, který obsáhne celkem osm výstav, ukáže návštěvníkům život v období rakousko-uherské monarchie z různých úhlů pohledu. Toto období našich dějin s sebou neslo významné stopy tradice, jež však nebránila bouřlivému modernizačnímu procesu celé společnosti. Došlo k dotvoření moderní české společnosti, která právě v této době prodělávala uvnitř habsburské monarchie vrcholnou fázi kulturně-národní emancipace.

Provozovatel

Národní Muzeum - nová budova

Vinohradská 1
115 79 Praha 1
Tel.:
+420 224 497 111
Tel.:
+420 224 497 118
Email:
nm@nm.cz
WWW:
www.nm.cz
GPS:
50,077625 14,454263
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Kluziště pod Žižkovskou věží

Bruslařská zimní sezóna je tady! Přijďte si zabruslit přímo pod Žižkovskou věž – Ice Park Tower Park Praha je připraven! Tradičně nechybí ani dobroty z přilehlého Miminoo a tak se znovu můžete těšit na tradiční a lahodné horké nápoje.
Praha 3, Praha

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit...?

Legendární představení Petra Čvrtníčka a Jiřího Lábuse, které vzniklo jako reakce na odposlechy fotbalových funkcionářů z r. 2005.
Praha 3, Praha

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit...?

Legendární představení Petra Čvrtníčka a Jiřího Lábuse, které vzniklo jako reakce na odposlechy fotbalových funkcionářů z r. 2005.
Praha 3, Praha

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit...?

Legendární představení Petra Čvrtníčka a Jiřího Lábuse, které vzniklo jako reakce na odposlechy fotbalových funkcionářů z r. 2005.
Praha 3, Praha

Aktivity v okolí

Výtvarné a kreativní kurzy pro děti a dospělé

Dílna K16 je mutlifunkční prostor s galerií a obchodem, který pořádá pravidelné kreativní kurzy pro děti a dospělé.
Praha 3, Praha

Bombardování Prahy – úniková hra

Vstupte do historie a zažijte bombardování Prahy 14. února 1945 v reálném historickém protileteckém krytu. Setkejte se s dobovým hrdinou, který Vás přenese v čase do konce 2. světové války do míst, která skutečně z neznámých důvodů bombardovalo 62 amerických letadel B-17.
Praha 3, Praha

Naučná stezka Prahy 3

Představuje prostřednictvím 20 panelů místní vybrané lokality s cílem poskytnout obraz o její historii, urbanismu, vývoji a charakteru, klíčových změnách zástavby, významných osobnostech a událostech s nimi spojených.
Praha 3, Praha

Galerie Toyen na Žižkově

Galerie Toyen se zaměřuje na podporu umělecké scény Prahy 3. Nově zrekonstruované prostory jsou součástí Informačního centra Praha 3, jedná se o moderní multifunkční výstavní prostor, který propojuje uměleckou tvorbu napříč všemi žánry.
Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pražské řeznictví – tradice a kvalita

Pražské řeznictví si vzalo za cíl poskytovat rozmanitou nabídku kvalitního masa, uzenin, sýrů a dalších specialit, které se stanou základem pro úspěch v kuchyni.
Praha 3, Praha

Restaurace Crêperie Mirakulum

Creperie Mirakulum nabízí francouzské palačinky, jak slané tak sladké. Dále si můžete u nás dát saláty nebo třeba nějakou sladkou tečku v podobě např. brownies. Každý všední den máme v naší nabídce polévku.
Praha 3, Praha

Kro Kitchen bistro & rotisserie

Kro Kitchen bistro & rotisserie na Vinohradech a v Karlíně přináší kvalitní jídlo na váš každodenní stůl. Vaří se zde bez kompromisů a k surovinám se přistupuje s pokorou a respektem. Ať už si ho vychutnáte v bistru či kavárně, nebo odnesete domů v krabičce, vždycky se mu věnuje stejná péče.
Praha 3, Praha

Sugar MaMa – netradiční sladké v centru Prahy

Mezi pražským Žižkovem a Vinohrady najdete krásnou cukrárnu s domácími netradičními dezerty – věnečky, dorty nebo třeba punčové řezy na prodej i na zakázku.
Praha 3, Praha