Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Vsetínský filmový maraton 2023
Vsetínský filmový maraton
Festivaly

Vsetínský filmový maraton 2023

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Zlínský kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Vsetínský filmový maraton je největší přehlídka balkánského filmu v České republice.
Vsetínský filmový maraton je název tradiční přehlídky pořádané Filmovým klubem Vsetín v kině Vatra. Její 25. ročník poběží od pátku až do neděle 21.-23. dubna a k vidění bude 14 filmů. V programu se budou střídat nové chorvatské filmy a snímky nestora chorvatské kinematografie Rajka Grliće. Rajko Grlić se s návštěvníky potká i naživo v on-line besedě.

Slavnostní zahájení přehlídky za přítomnosti velvyslankyně Chorvatské republiky proběhne v 19 hodin před Grličovým výpravným historickým dramatem Čaruga. Film, který vypráví o osudech skutečného zbojníka a revolucionáře Jova Stanisavljeviće Čarugy, je zároveň filmovou metaforou odkazující na zvrhlost komunistického režimu. V Jugoslávii měl snímek premiéru v roce 1991, shodou okolností během prvních dnů války, jež provázela rozpad tohoto státu. Během válečného běsnění se poztrácely všechny filmové kopie a film zůstal zachován pouze na videokazetách. Ještě větší raritou bude projekce Grlićova snímku Josephine, která začne v pátek po půl desáté večer. Tento snímek se natáčel na přelomu tisíciletí v Česku a Německu a hlavní roli ztvárnil Miroslav Vladyka. Kvůli krachu německého producenta a nevyjasněným vlastnickým právům se tento film nikdy nedostal do filmové distribuce v žádné zemi. Úsměvný příběh malého českého člověka, který jede po pádu železné opony do Hamburku, aby zde splnil přání svého zesnulého otce, tak zůstal nejen českým divákům utajený. Možnost vidět tento film na plátně kina je tedy naprosto unikátní. Páteční program uzavře před půlnocí drama A byli jsme vám dobří. Režisér Branko Schmidt již mnohokrát ukázal, že se nebojí kontroverzních témat. Tímto filmem diváka zavede do prostředí chorvatských válečných veteránů. Zobrazuje jejich frustraci, která u mnohých pramení z neschopnosti žít život ve světě bez války.

Ze sobotní nabídky bychom rádi upozornili zejména na celý večerní programový blok věnovaný Rajkovi Grličovi. Do hlavního večerního času je zařazen jeho doposud poslední film Ústava, který se odehrává v mikrokosmu jednoho záhřebského činžáku a na příběhu čtyř postav ukazuje, jak směšné jsou nejrůznější předsudky, xenofobie, homofobie, nacionalismus a náboženská nesnášenlivost. I přes závažnost vyjmenovaných témat se jedná o laskavý film, který má potenciál okouzlit každého diváka. Po Ústavě bude následovat v 19:45 on-line beseda s Rajkem Grlićem, na kterou naváže projekce filmu Léto bílých růží. Tento film natočil Grlić v anglické produkci s anglickými herci. Odehrává se však v Jugoslávii během posledních dnů německé okupace za druhé světové války. Hlavními hrdiny jsou plavčík říční plovárny a mladá vdova po partyzánovi, jíž před Němci ukrývá. Závěr sobotního večera obstará patrně nejoceňovanější Grličův snímek Jen jednou se miluje, který lze velmi zjednodušeně charakterizovat jako jugoslávskou variaci Jasného Všech dobrých rodáků. Grlićova reflexe násilné kolektivizace venkova Jasného film v některých ohledech překonává.

Nedělní program odstartuje již v 9:30 ráno. Konkrétně filmem Tereza37, pod kterým je podepsán Danilo Šerbedžija. Tento snímek je skvělým příkladem toho, v čem současná chorvatská kinematografie vyniká. Dokážou natočit příběhy obyčejných lidí poutavým a zároveň velmi uvěřitelným způsobem. Takový je i příběh sedmatřicetileté Terezy, která touží po tom, stát se matkou. Festivalový program uzavře ve 14 hodin debut mladé chorvatské režisérky Antonety Alamat Kusijanović Muréna. Příběh mladičké Julie, která se snaží vymanit z vlivu svého otce, byl v Chorvatsku i ve světě velmi kladně přijat. A proto také obstará důstojnou tečku za 25. Vsetínským filmovým maratonem.

Provozovatel

Filmový klub Vsetín z.s.

Náměstí svobody 2076
755 01 Vsetín
Tel.:
+420 739 575 052
Email:
fkvsetin@fkvsetin.cz
GPS:
49,338158 17,994722
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Beskydy – Valašsko
Město:
Vsetín
Tipy na výlet:
Vsetín a okolí
 

Časová náročnost

30,0 hodin

 
 

Burgermánie na Kapce

Přiveďte si svou chuť na správnou cestu každou středu odpoledne od 16:00 do 20:30! Naším nejnovějším gastronomickým dobrodružstvím je Burgermánie, která rozšíří každou středu naši stávající à la carte nabídku o jedinečné burgerové menu.
Lhota u Vsetína, Zlínský kraj

Sushi večer na Kapce

Přijďte s námi ochutnat kousek Japonska! Jemné plátky ryb, čerstvé ingredience a mistrovské ruce našich kuchařů. To vše vás čeká na naší první tématické události v KAPKA restauraci. A kdy to bude? Už v sobotu 7. 10. 2023 premiérově odstartuje náš první večer s podtitulem Umění Sushi.
Lhota u Vsetína, Zlínský kraj

Ledové hry na Kapce

Kamarádi, bruslení, hry a spousta zábavy! To zažiješ na ledových hrách u nás na Kapce. Přijď se bavit a zasoutěžit si v různých disciplínách. Těšit se můžeš na maskota Kapkáče, hudbu, občerstvení a ceny. Všechny hry se budou odehrávat na ledě, tudíž si nezapomeň přibalit brusle, helmu a chrániče.
Lhota u Vsetína, Zlínský kraj

Degustace ginu

Přijďte ochutnat a objevit svět ginu na degustaci vedenou Miroslavem Navrátilem, šéfbarmanem Baru 1931.  Chtěli byste více prozkoumat ginový svět? Připojte se k nám 26. 10. na večeru, který je zcela věnován tomuto nápoji s bohatou historií a nekonečnými možnostmi pro barmanskou kreativitu.
Lhota u Vsetína, Zlínský kraj

Dottera Days vol. 2

Další pokračování dōTERRA days. Program nabídne dvoudenní zážitek plný skupinových lekcí, wellness, saunových rituálů a přednášek na téma spojená s ženským zdravím a esenciálními oleji.
Lhota u Vsetína, Zlínský kraj

Farmářské trhy ve Valašském Meziříčí

Zveme na farmářské a řemeslné trhy ve Valašském Meziříčí.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Martin Froulík – Rekonstrukce srnce

Martin v souboru obrazů z posledních let rekonstruuje a připomíná staré příběhy a mýty, po kterých zbyla jenom torza složená z rezavých roxorů.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Ausgang Studio

Výstava.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Oblíbeným místem odpočinku obyvatel Vsetína je Panská zahrada, tedy park s rybníčkem. Největší z městských parků je také místem konání kulturních akcí v letních měsících. Panská zahrada je půvabnou relaxační zónou města.
Vsetín, Zlínský kraj

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně je tvořeno budovami zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek a Okresního soudu. Jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.
Vsetín, Zlínský kraj

Občanská záložna ve Vsetíně

Vedle hostince Snaha postavil stavitel Urbánek roku 1896 budovu záložny, pro kterou téhož roku jeho přítel Mikuláš Aleš navrhl a rozkreslil sgrafitové výzdoby průčelí. Alšovy kresby na omítku přenesl mistr sgrafitář Josef Bosáček z Plzně.
Vsetín, Zlínský kraj

Kamenná plastika planetky Vsetín na Dolním náměstí

Na Dolním náměstí ve Vsetíně najdete kamennou plastiku planetky, která byla vytvořena podle skutečné planetky Vsetín objevené v roce 1998. Planetka nabízí řadu informací, přístroje zprostředkovávají tepelné hodnoty, vlhkost vzduchu v procentech a barometrický tlak.
Vsetín, Zlínský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně

Na jižní straně Horního náměstí ve Vsetíně najdete Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který pochází z doby pobělohorského baroka z roku 1683. Podle data založení se jedná o kostel jediný svého druhu na Vsetínsku.
Vsetín, Zlínský kraj

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

Už přes tři staletí střeží vsetínský zámek a jeho 60 metrů vysoká věž prastarou cestu k beskydským horským průsmykům. Jednu z nejvýznamnějších kulturních památek Zlínského kraje dnes spravuje Muzeum regionu Valašsko a objekt slouží jako místo zajímavého poznání, zábavy i zážitků pro děti i dospělé.
Vsetín, Zlínský kraj

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín je přístupná ve všech ročních obdobích a nabízí velkou škálu programů. Hvězdárna pořádá pravidelná pozorování hvězdné oblohy a slunce.
Vsetín, Zlínský kraj

Fit4mimi Vsetín – outdoorové cvičení pro těhotné

Chcete se udržet v kondici i během těhotenství? Nechcete přestat sportovat, ale zároveň chcete mít jistotu, že cvičíte správně? Vyzkoušejte speciálně sestavené lekce outdoorového cvičení pro nastávající maminky ve Vsetíně.
Vsetín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Horská chata na Vsackém Cábu

V centru Vsetínských vrchů najdete turistickou chatu Vsacký Cáb. Chata se nachází kousek pod vrcholem hory Cáb (841 m) v nadm. výšce asi 820 m na důležité křižovatce turistických a cykloturistických tras.
Vsetín, Zlínský kraj

Restaurace Kamenný sklípek Vsetín

Stylová restaurace s útulným prostředím a příjemnou obsluhou. Přijďte si vychutnat delikátní jídla, připít si sklenkou vína, či ochutnat vynikající pivo z Poličky.
Vsetín, Zlínský kraj

Hotel Magistr v centru Vsetína

Nabízíme ubytování v klidném historickém centru Vsetína. Samozřejmostí je vlastní uzavřené parkoviště přímo u vchodu do hotelu. Příjemné venkovní posezení v teplých měsících roku nabízí letní zahrádka.
Vsetín, Zlínský kraj

U Tří slunečnic – můžete vybírat z nepřeberného množství chutí

Restaurace nabízí jídla tradiční české (moravské) kuchyně i pochoutky ze všech možných koutů světa. Příjemné posezení, kde společně s kabátem odložíte všechny své starosti a necháte se pozvat na cestu do nitra labužníkovy duše.
Vsetín, Zlínský kraj

Hotel Smetanova

Hotel Smetanova ocení všichni milovníci moderního designu. Má strategickou polohu v centru Vsetín.
Vsetín, Zlínský kraj

Restaurace Snaha Vsetín

Stylová restaurace s valašskými specialitami a sálem vhodným pro svatební hostiny, rodinné oslavy, firemní večírky a školení.
Vsetín, Zlínský kraj

Hotel Nová radnice Vsetín

Hotel Nová radnice se nachází ve Vsetíně na Horním městě v těsné blízkosti místního klasicistního zámku z počátku 17. století, budovy Staré radnice z první poloviny 18. století a soudu.
Vsetín, Zlínský kraj

Penzion Rozmarýn ve Vsetíně – komfortní ubytování s rodinnou atmosférou

Penzion Rozmarýn nabízí kvalitní ubytování a výbornou kuchyni v útulném rodinném prostředí. Součástí je stylová restaurace s krbem, bar, salonek s TV, krytá letní terasa a zahrada s dětským hřištěm.
Vsetín, Zlínský kraj