Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Vrch Vítkov – krajina umění?
Společenské akce

Vrch Vítkov – krajina umění?

Mezinárodní konference bude hledat novu tvář pro návrší poznamenané historií. Jak si poradit s revitalizací místa, kudy kráčela historie českého národa, na to se bude snažit najít recept mezinárodní konference s názvem Vrch Vítkov – krajina umění?.
Akce, jíž se zúčastní přední experti z Norska i od nás (mimo jiné Henrik der Minassian, Sixten Rahlff, Kurt Gebauer či Vladimír Sitta), je součástí širšího projektu Artscape NORWAY / přesahy výtvarných aspektů do veřejného prostoru a krajiny v Norsku jako inspirace pro Českou republiku.

Konference v Národním památníku na Vítkově je určena zejména pro studenty, absolventy a pedagogy, ale také pro všechny spolky, instituce, organizace, odborníky a publicisty z oblasti umění a jeho teorie, designu, architektury či krajinářské architektury, představitele veřejné správy a zástupce turistického ruchu. Účastníci se seznámí s norskými přístupy v oblasti integrace současné architektury, designu a výtvarného umění do krajiny a veřejného prostoru, bude se diskutovat o zapojení veřejné správy do odborného dialogu, estetické kvalitě jako nástroji rozvoje cestovního ruchu, podpoře mladé generace architektů, umělců a designérů, spolupráci s odborným školstvím.

Jako experti, lektoři a přednášející se akcí za norskou stranu zúčastní Henrik der Minassian, kurátor a ředitel Gallery ROM, Sixten Rahlff, architekt a prorektor soukromé vysoké architektonické školy BAS v Bergenu, multimediální umělkyně Inghild Karlsen, Per Ritzler z Norwegian Tourist Routes a Kristoffer Dolmen za sochařský park Artscape Nordland. Českou stranu budou reprezentovat například historik architektury Petr Kratochvíl (AVČR, FA FUA TUL), sochař Kurt Gebauer (VŠUP), architekti Vít Šimek (H3T), Jan Šépka (VŠUP) a Vladimír Sitta (Krajinářská tvorba FA ČVUT) a další.

Účastníci konference rovněž obdrží obsáhlou eponymní publikaci, která obsahuje fotografie Filipa Šlapala, Jiřího Havrana a několika dalších autorů, představující umění ve veřejném prostoru i v krajině a architektonické intervence ve volné přírodě. Rovněž v ní čtenáři naleznou texty odborníků a zástupců zúčastněných organizací i institucí a spolupořadatelů. Kniha nebude uvedena do prodeje, kromě účastníků konference a workshopu bude její náklad distribuován k zástupcům veřejné správy českých měst, škol a do veřejných knihoven, aby posloužila jako inspirace.

Vstup je zdarma, je však nutná předchozí registrace na základě potvrzení na emailu rezervace@gjf.cz, kapacita je omezena. Konference bude simultánně tlumočena.

V úterý 15. a ve středu 16. března se uskuteční tamtéž bilaterální workshop, určený zejména pro studenty urbanismu a krajinářství na FA ČVUT a designu či sochařství na VŠUP, jehož tématem bude estetizace Vrchu Vítkov v rámci jeho budoucí revitalizace. Bude zahrnovat prohlídku, analýzu současného stavu, diskuzi a hledání vhodných alternativ s ohledem na komplexní propojení s okolními lokalitami v širším kontextu a napojení na infrastrukturu dotčených městských částí. Součástí workshopu bude problematika umístění drobné užitkové architektury (veřejné toalety, infosystém, občerstvovací zařízení), možnosti trvalé instalace plastik – vzniku sochařského parku, rozmístění nového mobiliáře či nové krajinářské úpravy v rámci budoucího rozvoje.

Konferenci a workshop spolupořádají Městská část Praha 3 a Galerie Jaroslava Fragnera za podpory Národního Muzea, Fakulty architektury ČVUT v Praze a Konsorcia pro Karlín.

Život herce

Divadelní inscenace, kterou napsal samotný osud.
Praha 8, Praha

Vítání jara s Karlínským Spektrem

Pojďte s námi přivítat jaro do Klubu Kontejner. Sousedská oslava příchodu jara, kde vás čekají dílničky, pohybové aktivity pro děti, pohádkové představení, skákací hrad, skákací boty, hoverboard, trampolína, bosonohá stezka, táborák.
Praha 8, Praha

Karlín Market – karlínské farmářské trhy

Na Karlínském náměstí, kousek od Florence a stanice metra Křižíkova v parku kolem kostela, se konají každý pátek farmářské trhy.
Praha 8, Praha

Karlínský Food Truck festival

Srdečně vás zveme na další parádní Karlínský Food Truck festival, který proběhne v neděli 2. dubna na Karlínském náměstí.
Praha 8, Praha

Karlín Market – karlínské farmářské trhy

Na Karlínském náměstí, kousek od Florence a stanice metra Křižíkova v parku kolem kostela, se konají každý pátek farmářské trhy.
Praha 8, Praha

Karlín Market – karlínské farmářské trhy

Na Karlínském náměstí, kousek od Florence a stanice metra Křižíkova v parku kolem kostela, se konají každý pátek farmářské trhy.
Praha 8, Praha

Karlínský festival kávy

V neděli 16. dubna od 10:00 – 18:00 bude Karlínské náměstí doslova provoněné kávou. Karlínského festivalu kávy se zúčastní ty nejlepší pražírny a kavárny, které vám představí jak klasickou přípravu kávy, tak i různé alternativní způsoby nebo třeba i kávové rituály.
Praha 8, Praha

Karlín Market – karlínské farmářské trhy

Na Karlínském náměstí, kousek od Florence a stanice metra Křižíkova v parku kolem kostela, se konají každý pátek farmářské trhy.
Praha 8, Praha

Aktivity v okolí

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.
Praha 3, Praha

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.
Praha 3, Praha

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.
Praha 3, Praha

Úniková hra Maphia

Don Katto má pro vás prácičku. Troufnete si? Při práci s mafií totiž musíte projevit i trochu zručnosti a zdatnosti v únikové hře.
Praha 8, Praha

Thomayerova vyhlídka na Vítkově

Znáte vyhlídkový altán na pražském Vítkově? Jmenuje se Thomayerova vyhlídka. Jedná se o historizující stavbičku na severozápadní straně vrchu.
Praha 3, Praha

Kurzy rehabilitačních, orientálních, břišních tanců a bollywoodu v Praze

Taneční kurzy, v nichž se naučíte pohyby jako z indického filmu. Kurzy jsou vhodné pro všechny, kteří si chtějí zatančit a zdravě rozhýbat tělo bez ohledu na věk a pokročilost – to vše v doprovodu podmanivé orientální hudby.
Praha 8, Praha

Zážitkový večer – malování ArtMoment

Unikátní zážitek plný tvořivosti v elegantním prostředí stylové restaurace. S námi zvládnete namalovat obraz, který uchová vzpomínky na momenty večera s jedinečnou atmosférou.
Praha, Praha

Storm Club na Žižkově

Storm je multižánrovým klubem a jelikož je úzce spjat s festivalem Let It Roll, o víkendech patří především elektronické taneční hudbě, v týdnu je naopak prostorem pro koncerty.
Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Visit in Prague

Apartmány nabízejí kombinaci pohodlného a nadstandardně vybaveného ubytování za výhodné ceny, se všemi významnými pamětihodnostmi Prahy na dosah ruky.
Praha 3, Praha

Pohodlí Prokop Boutique Hotelu v Praze

Prokop Boutique Hotel se nachází v klidném prostředí nedaleko historického jádra Prahy. V interiéru majestátní budovy hotelu se snoubí graciézní atmosféra Prahy 30. let s moderním designem, a propůjčuje tak hotelu jeho typickou elegantní nadčasovost.
Praha 3, Praha

Spojka Karlín

Karlínská adresa je dobrá adresa. To potvrzuje další ze zážitkových restaurací, která otevřela své brány v létě 2019.
Praha 8, Praha

Restaurace U sedláka na Praze 3

Moderní česká restaurace U sedláka nabízí posezení v příjemném prostředí, vynikající kuchyni vedenou špičkovým šefkuchařem, širokým sortimentem domácích nápojů a osobitý přístup týmu.
Praha 3, Praha

Hostinec U Slovanské Lípy – nejstarší žižkovský hostinec

Hostinec v prvorepublikovém designu je pravděpodobně nejstarší žižkovskou hospodou – jeho historie sahá minimálně do 19. století. Zaměřuje se na pivní speciality z celé ČR, které jsou pravidelně na čepu o 9 pípách.
Praha 3, Praha

Hostinec U Tunelu v Karlíně

Máte chuť na poctivou českou kuchyni a dobré pivo? Pokud nemáte Karlín z ruky, zajděte do Thámovy ulice, kde se nachází prvorepubliková restaurace U Tunelu. Objednat si můžete jak hotovky, tak minutky.
Praha 8, Praha

Hostel Elf Praha

Hostel Elf je fenomenální hostel s živou, pulzující a nezapomenutelnou atmosférou. Vznikl v roce 2000 a patří mezi první celoročně otevřené pražské hostely. Prošel mnoha rekonstrukcemi a nyní nabízí velice pohodlné, čisté a komfortní ubytování.
Praha 3, Praha

Sou100 Žižkov

Samotné slovo „sousto“ evokuje v každém člověku kousek něčeho dobrého. Je to sousto výtečného jídla. Restauraci jsme otevřeli v roce 2018, tedy v roce 100. výročí založení republiky. Není to náhoda, na toto výročí navazujeme úctou k tradici a zároveň otevíráme současnou éru s moderní kuchyní.
Praha 3, Praha