Úvod > Kalendář akcí > Novoroční výstup na vrch Kozákov v Českém ráji

Novoroční výstup na vrch Kozákov v Českém ráji

Kdy 1. leden 2019 9:00 - 15:00 Sportovní akce
Klub českých turistů Semily pořádá 41. ročník Novoročního výstupu na Kozákov. Sraz a prezentace účastníků se uskuteční v turistické chatě 1. ledna 2019 od 9 do 15 hodin.

Počasí neovlivníme, ale ať bude jakkoliv, věříme, že se opět na nejvyšším kopci v okolí Semil sejdeme v hojném počtu. Těšíme se, že zrelaxujete po bujarých silvestrovských oslavách při trošce fyzické zátěže a dobře společně odstartujeme do nového roku 2018.

Zdejší naleziště byla využita ve středověku pro výzdobu chrámů. Kameny z Kozákova zdobí např. stěny kaple sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně stejně jako svatováclavskou kapli v chrámu sv. Víta v Praze. Votrubcův lom je známý výskytem achátů, jaspisů, ametystů a dalších drahých kamenů.

K Riegrově turistické chatě z roku 1928, která stojí na vrcholu, byla později dostavěna ocelová rozhledna. Ta byla zpřístupněna veřejnosti dne 23. dubna 1995 v rámci výstavby vojenského spojovacího uzlu na Kozákově.

Severozápadní svahy hory Kozákov jsou chráněny jako národní přírodní památka. Na západním svahu Kozákova je studánka Radostná. Kozákov je významnou křižovatkou cest a stezek, především pak výchozím bodem naučné stezky Kozákov.

Na jižním svahu hory se nachází proslulá studánka Radostná, na severozápadním svahu pak pískovcová kra drábovna. Na severu směrem k Hamštejnu leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec - kamenářské dílny z mladší doby kamenné. Přístup na 744 m vysoký vrchol Kozákova je po červeně značené turistické Riegrově cestě z Bačova.

Za příznivých sněhových nabídek se stává Kozákov také cílem lyžařů. Na severním svahu hory je v provozu lyžařský vlek s výstupní stanicí na dohled od turistické chaty.

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 7. 2020