Úvod > Kalendář akcí > Vladimír Komárek a Josef Němec – obrazy
Výstavy

Vladimír Komárek a Josef Němec – obrazy

Společná výstava Vladimíra Komárka a Josefa Němce ze soukromých sbírek vznikla u příležitosti stého výročí narození Josefa Němce a dvacátého výročí úmrtí Vladimíra Komárka.
Oba výtvarní umělci byli blízcí přátelé a spolu s Josefem Jírou se často scházeli například na Malé Skále nebo u Komárků v Nedvězí u Semil a také společně vystavovali v rámci pojizerských malířů. Kolekci vystavených obrazů Josefa Němce tvoří převážně sbírka jeho syna, výtvarníka a hudebníka Martina Němce a je doplněna třemi obrazy ze sbírky semilského muzea, několik pak bylo zapůjčeno z privátních sbírek lidí ze zdejšího regionu, kteří měli k autorovi osobní vztah.

Soubor prezentovaných děl malíře Vladimíra Komárka je tvořen ze sta procent z obrazů ze sbírek od soukromých majitelů, mnozí z nich znali autora osobně a mají k jeho obrazům osobní citovou vazbu. Zastoupeny jsou Komárkovy rané malby (nejstarší z roku 1960) z šedesátých let až po konec let devadesátých. Raritou je rozměrný obraz řeky (majiteli uváděné jako Olešky, s ohledem na písčité břehy se však jedná zřejmě o Komárkovu oblíbenou řeku Rudavu na Slovensku) z roku 1971, který autor vytvořil jako kompenzaci soudruhům, aby se vyhnul povinnosti účastnit se pracovních brigád v rámci tzv. akcí Z. Silný příběh má i obraz Zraněný anděl, který v roce 1982 namaloval Vladimír Komárek pro režimem perzekuovaného kněze pátera Josefa Kordíka ze Železnice.

Výstava je doplněna o komárkovsky laděnou keramiku z dílny přítele Vladimíra Komárka Miloše Šedivého z Tlučně u Litoměřic.