Úvod > Kalendář akcí > Viz-air-ka 2022
Letos se můžete těšit na:
Bardolino

Kapela nacházející inspiraci v etnické hudbě celého světa. Své pojetí obohacuje o prvky jiných žánrů a vytváří tak svůj jedinečný hudební jazyk.

Bardolino přivedli na svět v roce 2008 tři vynikající hudebníci – houslista Pavel Fischer, violoncellistka Margit Koláčková a perkusista Camilo Caller. Dnes uslyšíte uskupení ve složení:

Pavel Fischer – housle, zpěv
Jana Procházková – zpěv, perkuse
Margit Koláčková – violoncello, zpěv
Jakub Jedlinský – akordeon, zpěv

Spolupráce s dalšími umělci:
Iva Bittová, Kop Quartet, Škampa Quartet, Zdenek Merta, Jethro tull, orchestry v ČR i v zahraničí. V minulosti vystoupili například na akcích Dvořákův festival, Chopinův festival, Televizní festival Zlatá Praha, festival String day Manchester (R.N.C.M. Manchester) a další.

Shahab Tolouie Trio
Kapela různorodých hudebníků hrajících vzrušující fúzi perské a flamenco hudby nazvané „EthnoFlamenco“. Posluchači se mohou vydat na exotickou cestu od Kaspického moře do Perského zálivu a přes celé Středomoří do Španělska.

Na živých vystoupeních uslyšíte mystický vokál Shahaba Tolouieho. Dále také světový unikát – trojkrkou kytaru „FuseTar“, která se objevila v nejednom zahraničním médiu (BBC, Reuters, Acoustic Guitar Magazine, Esquire Magazine, Hlas Ameriky atd.) a která je klenotem ve světě řemeslného zpracování. 

Tato hudba překračuje hranice stylů tím, že mísí prvky různých etnických a moderních kořenů. Založena je především na dědictví Shahabovy mateřské země Íránu a hudební tradici Španělska, kde studoval Flamenco. Jedním z hlavních aspektů této hudby je použití filosofických básní iránské klasické éry 13. a 14. století, které jí dávají specifický rytmus a strukturu.

 
Sestava:

·      Shahab Tolouie (IRN/CZE) – zpěv, kytara
·      Gavrilo Alexič (YUG) – basa
·      Petr Hádr (CZE) – bicí

RAZAM a Iva Marešová 
Zpěvačka, herečka, autorka hudby a textů. Žije v Praze. Založila slovanské World music trio „Marešová Yasinski Vašíček“, se kterým vydala v roce 2016 CD „Kéž bouře by přišla“. Spolupracovala s legendami české hudební scény – Michalem Pavlíčkem, Radimem Hladíkem, skupinou Čechomor, zpívá se skupinou Precedens Martina Němce. Pracovala též s kytaristou Davida Bowieho Gerrym Leonardem. Pohybuje se napříč žánry. Setkání a spolupráci s Vincentem Bridgesem a práci s enochiánským systémem řadí mezi zásadní životní momenty.

Zpěvačka Iva Marešová vydala nedávno nové CD Harpyje u pramene se svou novou skupinou Razam. Ta vznikla rozšířením původního tria Marešová–Yasinski–Vašíček. Trio tak doplnil ruský violista Ilia Chernoklinov a bubeník Radek Doležal. Jejich autorské písně jsou postaveny především na zvuku akordeonu běloruského akordeonisty Aliaksandra Yasinského a výrazném projevu zpěvačky Ivy Marešové. Název kapely Razam v běloruštině znamená dohromady, společně. Texty písní jsou převážně české, ale používají i běloruštinu, nebo makedonštinu.

Součástí festivalu bude letos nově výstava fotografií od studentů Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. 

Provozovatel

KUPE

Janská 7
Janská
746 01 Opava
Tel.:
+420 739 165 800
Email:
info@kupecko.cz
WWW:
https://www.kupec...
GPS:
49,933118 17,910670
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 
Galerie Kupe v Opavě

Galerie Kupe v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Muzeum patologie v Opavě

Muzeum patologie v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj