!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Vítej mezi námi, děťátko
Výstavy

Vítej mezi námi, děťátko

  • 12. listopad 2021 10:0020. únor 2022
Kojenecká móda 1. poloviny 20. století ze sbírky Miloslavy Šormové a Středočeského muzea.
Hlavní název výstavy jistě napovídá, jakému tématu je věnována, ale teprve její podtitul vysvětluje, co vše bude možné spatřit na vlastní oči: zavinovačky, křestní soupravy a kojeneckou módu 1. poloviny 20. století. Pestrá škála textilu pro děti do jednoho roku věku je prezentována podle typu a funkce od běžného po slavnostní. Ten představují především půvabné soupravy ke křtu a bohatě zdobené zavinovačky z hedvábných tkanin zdobené krajkami, nebo dnes již zcela neznámé chovací šatičky, jež sloužily k uvedení miminka při společenských příležitostech. Stranou nezůstávají ani oděvní součástky typické pro venkovské prostředí, tvořené kanafasovými peřinkami či chovacími šatičkami odvozenými z lidového oděvu. Základní výbava pro novorozence, kterou tvořila košilka, kabátek a čepička, však byla ve všech sociálních prostředích obdobná, lišila se jen jemností použitého materiálu a mírou zdobnosti.

Většina vystaveného materiálu pochází z rozsáhlé textilní sbírky roztocké sběratelky Miloslavy Šormové, kterou zná veřejnost díky jejím výstavním aktivitám minulých let věnovaným kočárkům, kolébkám a dětské módě. Současná výstava je v pořadí čtvrtým projektem vzešlým ze vzájemné spolupráce mezi M. Šormovou a Středočeským muzeem a svým pojetím je zcela ojedinělá, neboť textilie nejranějšího období života člověka nejsou takto komplexně prezentovány.
Zobrazit více

Provozovatel

Středočeské muzeum v Roztokách, příspěvková organizace

Zámek 1
252 63 Roztoky
Tel.:
+420 233 029 060
Email:
pokladna@muzeum-r...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.muzeu...
GPS:
50,158449 14,399351
 
 

Vstupné

Cena: 70 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinné vstupné: 190 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zdibský pivovar

Zdibský pivovar

Zdiby, Střední Čechy
Hospoda U Lasíků

Hospoda U Lasíků

Únětice, Střední Čechy