Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Kousek Brna v Praze...
Historické a vojenské akce

Kousek Brna v Praze...

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Vila Stiassni zve na přednášku.

Národní památkový ústav, Metodické centrum moderní architektury v Brně, společně s Muzeem romské kultury zve na přednášku historičky umění Petry Svobodové. Bude věnována vile Lea Františka Perutze vyprojektované na sklonku 30. let 20. století pražským ateliérem Ernsta Mühlsteina a Victora Fürtha, kterou v blízké budoucnosti čeká konverze na Centrum Romů a Sintů.

V posledním čtvrtstoletí byly v Praze a Brně rekonstruovány a zpřístupněny pro veřejnost některé z ikonických, ale i méně známých staveb rodinných domů, v Praze např. Müllerova vila od Adolfa Loose nebo Trmalova vila od Jana Kotěry, v Brně vlastní dům Dušana Jurkoviče, světoznámá  vila Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe či vila Stiassni od Ernsta Wiesnera. Tyto domy-muzea představují inspiraci i pro další počiny na tomto poli. Nanejvýš aktuální je v současnosti proměna Perutzovy vily v pražských Dejvicích. Funkcionalistickou stavbu totiž v roce 2019 převzalo do správy Muzeum romské kultury a v zrekonstruované vile bude od roku 2024 působit čtvrtá pobočka muzea – Centrum Romů a Sintů v Praze.

Leo František Perutz (1901-1944) byl textilní podnikatel židovského původu, který si objednal projekt rodinného domu u úspěšné architektonické dvojice Mühlstein & Fürth. Setkáváme se tu s podobnou situací jako v Brně, kdy si investor – textilní magnát židovského původu – najme architekta stejného vyznání a jazyka, v tomto případě německého (srovnejte např. s dvojicemi Moritz Fuhrmann a Alexandr Neumann, Hermine Stiassni a Ernst Wiesner). Zadavatel si pak vyhlédne pozemek v rezidenční čtvrti (v Brně v Černých Polích nebo Pisárkách, v Praze v Dejvicích) a nešetří finančními prostředky na realizaci stavby včetně nejmodernějších technických vymožeností. A takových paralel můžeme v meziválečném Brně a Praze nalézt celou řadu.

Pokud vás zajímá srovnání meziválečného Brna a Prahy nebo současné památkové a muzejní paralely mezi moravskou metropolí a hlavním městem, pak přesně Vám je určena chystaná přednáška. Ta je zároveň doprovodným programem k výstavě „…lepší život i architektura. Minulost a budoucnost vily na Velvarské“, kterou můžete v prostorách MCMA v areálu vily Stiassni vidět do 28. srpna 2023, vždy po, pá, so, ne 10–16 hod.

Přednáška se uskuteční 13. června 2023 od 17 hodin v přednáškové a výstavní budově MCMA v Brně v areálu vily Stiassni. Přednášet bude autorka výstavy historička umění Petra Svobodová.

Vstup je zdarma, registrace není nutná.
 

Provozovatel

Vila Stiassni v Brně

Hroznová 14
603 00 Brno
WWW:
https://www.vila-...
GPS:
49,196915 16,573074
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Poznámka:zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Průmysl a luxus ve střední Evropě

Vila Stiassni zve na výstavu.
Brno, Jihomoravský kraj

Výstava Když Brnem táhli mamuti – Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Po delší době se do Pavilonu Anthropos navrátí atraktivní obrazy Zdeňka Buriana. Nová instalace by však měla být oproti těm minulým inovativní.
Brno, Jihomoravský kraj

MotorTechna na brněnském výstavišti

Burza historických vozidel, výstava historických automobilů a motocyklů, prezentace prací restaurátorských dílen probíhá každý rok na jaře a na podzim na brněnském výstavišti.
Brno, Jihomoravský kraj

Militaria Brno

Největší burza militárií ve Střední Evropě přímo na výstavišti v Brně! V sobotu se koná největší burza militárií ve střední Evropě, a to přímo na výstavišti v Brně, kde najdete 1 000 prodejních míst.
Brno, Jihomoravský kraj

Šmoulové – Magický svět na Brněnském výstavišti

Dobrodružný park Šmoulové – Magický svět na Výstavišti Brno láká na spoustu zábavy a dobrodružství. Šmoulové zvou do své originální vesnice, promění vás ve šmoulu, a spolu s nimi zachráníte les před čarodějem Gargamelem. Kromě zábavy je park doplněn o vzdělávací stezku zaměřenou na ochranu přírody.
Brno, Jihomoravský kraj

Vánoční trhy na brněnském výstavišti 2023

Na brněnském výstavišti se konají tradiční Vánoční trhy, které jsou skutečným rájem pro nákup vánočních dárků. Návštěvníci si jistě vyberou ve vánočně vyzdobených pavilonech z pestré nabídky od téměř 300 prodejců z celé republiky i ze zahraničí.
Brno, Jihomoravský kraj

Šifra Kurta Gödela

Cesta za tajemstvím brněnského génia plná logických šifer, úkolů a skrytých zákoutí.
Brno, Jihomoravský kraj

Čerti a peklo – výstava v Letohrádku Mitrovských

Unikátní výstava v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně představí fenomén českého čerta – tradiční součást naší kultury – a jeho rozličné podoby v průběhu století.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.
Brno, Jihomoravský kraj

Šťastná katalpa – vzácný strom na zahradě vily Stiassni v Brně

Katalpa trubačovitá je velmi působivým stromem, který se nachází na mlatové terase před lodžií vily. Jde o majestátí houževnatý strom, který má obdivuhodnou schopnost regenerace, neboť někdy v mládí byl pravděpodobně vyvrácen větrem.
Brno, Jihomoravský kraj

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.
Brno, Jihomoravský kraj

Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Do Pavilonu Anthropos se vrátily atraktivní obrazy Zdeňka Buriana!
Brno, Jihomoravský kraj

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!
Brno, Jihomoravský kraj

Sauna Kraví hora

Prosklená sauna s výhledem na Špilberk se nachází ve Sportovním a relaxačním areálu na Kraví hoře.
Brno, Jihomoravský kraj

Sportovní a rekreační areál Kraví hora

Areál (místními nazýván Kravák) zahrnuje krytou plaveckou halu, hokejovou halu Úvoz, veřejný park, sportoviště s umělým povrchem, hřiště pro plážový volejbal a venkovní bazény. Kraví hora je jedním z nejvíce navštěvovaných koupališť Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Sportovní areál a wellness centrum Kraví hora v Brně

Wellness centrum na Kraví hoře ve Sportovním a rekreačním areálu nabízí sauny, turecké lázně nebo bazénky s výhledem na hrad Špilberk.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café Ernst ve vile Stiassni – jediná expozice, která je současně funkční kavárnou

Café Ernst je poctou architektu Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade. Především je ale životaschopným počinem studia RAW architektů Rusína a Wahly, kteří vytvořili výstavní expozici a pojali ji jako funkční kavárnu.
Brno, Jihomoravský kraj

Qb coffee roasters

Pražírna výběrové kávy s espresso barem
Brno-Jundrov, Jihomoravský kraj

Zámecký hotel Parkhotel Brno

Stylový zámecký hotel z konce 19. století, je umístěn v těsné blízkosti brněnského výstaviště a přitom v zeleni a tichu údolí řeky Svratky. Interiéry i exteriéry hotelu jsou zdobeny štukovými a kovářskými prvky, stěny potaženy lyonským hedvábím.
Brno, Jihomoravský kraj

Penzion Integrity u brněnského výstaviště

Penzion se nachází poblíž vstupu do Brněnské výstaviště. Pokoje s vlastním příslušenstvím či rodinný apartmán vám poskytnou příjemné zázemí při návštěvě jihomoravské metropole.
Brno, Jihomoravský kraj

Zahrádka Na Střeláku v Brně

Občerstvení, pohoštění na vašich cestách, poblíž cyklostezky, v areálu zdejšího parku v překrásném prostředí. Přijděte či přijeďte pohodu u nás najdete.
Brno, Jihomoravský kraj

Kavárna a pražírna Caffé del Saggio

Pražírna a kavárna, vznikla skloubením nadšení a nápadů milovníků kávy. Za vším hledejme v prvopočátku kávové zrnko, jež ti nejlepší baristé přetváří v lahodný nápoj – kávu.
Brno, Jihomoravský kraj

Lucky Bastard Beerhouse – první výhradně ejlová pivnice v Česku

Pivovarská pivnice pivovaru Lucky Bastard.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Hotel Global v Brně

Rodinný hotel Global s restaurací v krásné přírodě v blízkosti centra města Brna a v těsné blízkosti BVV.
Brno-Kohoutovice, Jihomoravský kraj