Úvod > Kalendář akcí > Letní knihař – 4 denní intenzivní kurz
Víkendový knihař
"> Víkendový knihař
16.8.
19.8.
Přidat foto
Kurzy a workshopy

Letní knihař – 4 denní intenzivní kurz

Pojďte strávit kousek léta v knihařské dílně a ponořte se do vázání knížek z papírů zachráněných před likvidací. Na kurzu koncipovaném pro začátečníky i pokročilé vás provedeme tvorbou sešitů, harmonikové vazby (leporela) a šitím po složkách v měkké obálce i pevných deskách.
Během dvoudenního intenzivního kurzu vás provedeme tvorbou zavěšované šité vazby v pevných deskách a seznámíme se základy knihařského řemesla. Vazba V7/V8 představuje nejpevnější knižní vazbu, v jejímž bloku jsou svazky listů ručně prošívány nití. Jehla však nebude zdaleka jediným nástrojem, s nímž se na workshopu setkáte. Díky naší vybavené knihařské dílně si vyzkoušíte práci také s řadou knihařských strojů.

Co vás na kurzu čeká?
(1. den) Představení projektu Reformát. Seznámení se s knihařskou dílnou (stroji, nástroji) a bezpečností práce, zkouška práce se stroji při vytváření měkké vazby V1 (sešit) šité nití a šitím na skoby. Příprava složek a předsádek pro výrobu šité tuhé vazby V7/V8 s oblým hřbetem (deník/skicák). Výroba harmonikové vazby (leporela) v pevných deskách.
(2. den) Dokončení harmonikové vazby. Povídání o papíru a jiných knihařských materiálech. Pokračování v tvorbě vazby V7/V8. Spojení složek do knižního bloku šitím po složkách. Zaklížení hřbetu, ořez knižního bloku na stohové řezačce, kulacení hřbetu a oklepávání hřbetní drážky, lepení záložky a kapitálku. Výběr materiálů na desky.
(3. den) Příprava a potažení desek plátnem či papírem případně kombinací obou materiálů. Spojení knižního bloku a desek. Výběr materiálů a příprava složek pro šitou měkkou vazbu s otevřeným hřbetem (švýcarská vazba).
(4. den) Povídání o dalších typech knižních vazeb. Dokončení šité měkké vazby. Šití po složkách řetízkovým stehem, klížení hřbetu, dekorace měkké obálky.

Proč na kurz k nám?
Přistupujeme k tvorbě udržitelně, upcyklujeme nevyužité materiály. Veškerý papír v naší dílně pochází z druhé ruky.
/ V prostorách naší knihařské dílny se potkává historie s novými technologiemi. Během workshopů máte možnost pracovat s knihařskými stroji novými i těmi, které jsou staré několik desítek let.
Záleží nám na individuálním přístupu a pohodové atmosféře, proto pravidelné kurzy otevíráme nově pro nižší počet účastníků.

Lektorka MgA. Kamila Nováková
Na Sutnarce prošla ateliéry Kniha a tvarování papíru a Grafický design. Diplomovala příručkou ručně šité vazby Kniha, nůžky, papír. Výchozím bodem její tvorby je vždy materiál, a zajímá ji při tom jeho různorodost a řemeslné zpracování. Vedení workshopů a kurzů vnímá jako partnerskou výměnu zkušeností a přístupů.

/ termín kurzu: 16/08 – 19/08/2022
/ každý den od 10.00–16.30 (včetně pauzy na oběd)
/ délka jednoho výukového dne je 5,5 hodiny
/ účastníci absolvují celkem 22 hodin výuky
/ kapacita kurzu je max. 6 účastníků
/ vhodné od 14 let

Provozovatel

Reformát

U Studánky 241/29
170 00 Praha 7
Tel.:
+420 774 455 750
Email:
dilna@reformat.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://reformat....
GPS:
50,101591 14,424731
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Vstupné

Cena: 5 650 Kč

 

Časová náročnost

22,0 hodin

 
 

Ubytování a restaurace v okolí