Úvod > Kalendář akcí > Víkend v mikrosvětě

Víkend v mikrosvětě

Kdy 19. říjen 2019 11:00 - 20. říjen 2019 16:00 Akce pro děti
Objevte tajemství, která skrývá svět až milionkrát zvětšený.

Užijte si zajímavé workshopy, zábavné představení s pokusy, práci na mikroskopech, výstavu i soutěže. Ukážeme vám, jak vypadají zcela běžné věci mnohonásobně zvětšené. Prohlédnete si motýlí křídlo, vodní kámen nebo pylové zrnko. Odhalíte skutečnosti, které by vám při zkoumáním pouhým okem zůstaly navždy skryté. Partnerem akce je společnost Thermo Fisher Scientific – přední světový výrobce elektronových mikroskopů sídlící v Brně.

Práci na elektronovém mikroskopu si můžete na akci Víkend v mikrosvětě vyzkoušet na vlastní kůži spolu s profesorem Milošem Winklerem z Biskupského gymnázia Brno a jeho studenty. Na dílny s elektronovým mikroskopem, které budou začínat v 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00, je nutné se předem registrovat.

Bez rezervace si budete moci vyzkoušet práci na polarizačním mikroskopu a stereomikroskopu. Pro všechny, kteří rádi bádají doma, je připravený návod na výrobu optického mikroskopu z chytrého telefonu. V Bastlírně si vyrobíte různé drobnosti s obrázky z nanosvěta, v sále si užijete přednášky odhalující fascinující svět nanotechnologií. Zároveň zde můžete zhlédnout i dokumentární filmy Pavla Kouteckého o elektronové mikroskopii.

V Divadle vědy na vás bude čekat představení plné pokusů Rozhýbané elektrony, které připravilo Úžasné divadlo fyziky (ÚDiF).
 

ROZHÝBANÉ ELEKTRONY

Užijte si pokusy, které hýbou elektrony v mikroskopech
začátek představení v 11:00, 15:00 a 16:00

Zobrazit ty nejtitěrnější věci dnes umíme díky elektronům. A v Brně to umíme opravdu dobře! Co takový elektron musí v mikroskopu zažít za podmínky, aby se to vůbec povedlo? Jak ho přesně navedeme k cíli? Jak to, že se po cestě nesrazí třeba se vzduchem? A jak může takový elektron vypadat? Pozor, z pokusů s elektrony vám mohou až vstávat vlasy vzhůru!

Celý popis
Naposledy změněno: 17. 10. 2019