Úvod > Kalendář akcí > Víkend otevřených zahrad v Zámku Troja
Víkend otevřených zahrad v Zámku Troja
">
6.6.
7.6.
+ Přidat foto

Víkend otevřených zahrad v Zámku Troja

Kdy 6. červen 2020 - 7. červen 2020 Festivaly
6. – 7. června je Víkend otevřených zahrad a zveme vás na první program pro veřejnost po znovuotevření galerie do zahrad Trojského zámku.
O víkendu si můžete prohlédnout zámecké zahrady, zapojit se do doprovodných programů, dozvědět o připravovaném projektu propojení umění a ekologie Bio Troja a podívat se na nově otevřenou výstavu Jana Kováříka v zámku.

Zámecké trojčení: Ondřej Smeykal, Petr Nikl (sobota, cca 20h)
Zvukomalebná improvizace pro vstupní schodiště Trójského zámku. Hudebník a výtvarný umělec Ondřej Smeykal s výtvarníkem a hudebníkem Petrem Niklem vystupují v různých obměnách mnoho let. Jejich představení reaguje na prostředí ve kterém se odehrává. Niklovu improvizaci doprovází Ondřej Smeykal akustickou hrou na didgeridoo a gong.

Hledání zvuků hmyzu na mobilní aplikaci Aporee.org (so+ne)

Komentované prohlídky zahrad s vedoucí zahradnicí (neděle)

Zvuková instalace umělce Michala Kindernaye, ekoložky Barbory Chmelové a entomologa Tomáše Vendla (neděle)
Klimatická změna, používání pesticidů a záliba v monokulturách jde ruku v ruce s úbytkem biodiverzity. Procházka Labyrintem s hmyzími hlasy doprovodí přednáška entomologa o tom jak žije hmyz a v čem je důležitý i pro nás. Michal Kindernay se zabývá zvukovým znečištěním v (městské) krajině, dopady lidské činnosti na přírodu a převádí je do audiovizuálních záznamů. Barbora Chmelová je ekoložka zaměřuje se na tropické zemědělství a změnu klimatu, propojování oborů a přesahy do společenských a globálních témat.
Tomáš Vendl je entomolog, pracuje ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby.

"Úvod do broučí architektury" dílna (neděle)
Na permakulturní dílně, určené pro děti od 7 do 90 let se dozvíte s jak vylepšit soužití člověka a hmyzu ve městě i v krajině. Navíc jak levně a jednoduše vyrobit vhodný úkryt pro naše šetinohé soudruhy. Váš broučí pension si můžete odnést domů, nebo jej umístit v Trojské zámecké zahradě. Data úbytku biodiverzity hmyzu v Evropě se různí, ale vše nasvědčuje, že spolu s klimatickou změnou a s intenzivním obhospodařováním krajiny to má většina hmyzáků s živobytím a přežitím těžké. Je důležité jim nechat prostor, kam se mohou ukrýt před nepohodou, predátory, kde přezimují a mohou vyvést rodinu. Pro stavbu obydlí použijeme hlavně přírodní volně dostupné materiály a zkušení lektoři vám pomohou vymyslet konstrukci, která je pro škvory, čmeláky, včely samotářky, stonožky i mnohonožky vhodná a útulná. Můžete si také poslechnout jaký hlas vydává který hmyz
(Připraveno ve spolupráci s Asociací MLOK a Milošem Vojtěchovským)

Exkurze s architektem Janem Trejbalem na Císařský ostrov
A další... například koncert Petr Vrba, duo Kotulán a Korbelář, diskuze o komunitních zahrádkách v Praze a ekologickém zemědělství, etc.

DŮLEŽITÉ: REZERVACE A ROUŠKY:
zájemci o doprovodný program účast oznamte na email rezervace@ghmp.cz
Počet zájemců je omezen.
Účastníci doprovodného programu musí mít roušky.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 5. 2020