Úvod > Kalendář akcí > Vernisáž Interaktivní části výstavy Voda
AQUARIUM | vernisáž II. části výstavy VODA
AQUARIUM je obohacení výstavy o prožitkový rozměr vodního elementu, zprostředkovaný site specific instalací. Interaktivní světelná instalace Vladimíra Buriana vytvoří za využití optických prostředků (hry světel, stínu, barev) smyslový prožitek naší “vodní” lidské podstaty… Splyneme s vodou, za zpěvu velryb, který bude světelnou instalaci doplňovat. Půjde však o víc než o zvuk. Jde o Cetosonoterapii (CST), navrženou francouzským vědcem Pierrem Robertem de Latour. Tato terapeutická metoda využívá schopnosti zvuků a vibrací vydávaných různými druhy kytovců aktivovat biorezonanci s lidským tělem, vedoucí ke zlepšení duševní pohody a zdraví.

Marie Ladrová
Inspirativní umělkyně, experimentátorka se zvuky i materiály, rozkročená mezi výtvarným uměním a hudbou. Vystudovala obor kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Českém Krumlově a poté intermediální tvorbu na pražské AVU u Milana Knížáka. Na poli výtvarném se jako malířka výhradně věnuje akvarelu a míchá vlastní přírodní barvy, jak vyhovuje jejímu intuitivnímu přístupu ke světu i ke tvorbě. Zaměřuje se na krajinu, přírodu, sny a především na svět hub. V rámci houbového pole houby studuje, maluje, tvoří z nich objekty, vaří, peče, smaží, učí se od nich. 
Na poli hudebním zpívá a hraje na housle, kytaru a těremin. Tento neobvyklý nástroj, skládající se z dřevěné skříně, oscilátorů a dvou antén vymyslel a zkonstruoval ve 20. letech minulého století ruský fyzik a hudebník Lev Sergejevič Těrmen (1896–1993), v západním světě známý jako Leo Thèremin. Na základě svého objevu, že kapacita lidského těla může ovlivňovat frekvenci elektronkového oscilátoru, vyvinul bezdotekový hudební elektrický nástroj, který je ovládán pouze pohybem paží, dlaní a prstů. Zvuk vzniká jako elektrické kmity a vzdálenost rukou od antény ovlivňuje vlastnost zvuku. Hra na tento nástroj je výjimečně náročná a u nás ji ovládá pouze pár interpretů, mezi něž Marie Ladrová patří.
Marie doprovodí vernisáž světelně zvukové instalace AQUARIUM svým podmanivým hlasem a improvizací na tento jakoby z jiného světa přicházející nástroj, který i po sto letech od svého vynalezení vyvolává v posluchačích úžas.

 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel & Café Caramell Louny

Hotel & Café Caramell Louny

Louny, Ústecký kraj
Hotel Union Louny

Hotel Union Louny

Louny, Ústecký kraj
Restaurace Šalanda

Restaurace Šalanda

Louny, Ústecký kraj