Úvod > Kalendář akcí > Velkopopovické sochy – výstava pod širým nebem
Velkopopovické sochy - výstava pod širým nebem
"> "> "> Prsten "> Ruka "> Kazatelna "> Loď "> Kvítek lilie "> Rusalka "> No Freud
21.5.
30.11.
+ Přidat foto
Výstavy

Velkopopovické sochy – výstava pod širým nebem

  • 21. květen 2021 – 30. listopad 2021
Jedná o se o jedinečnou venkovní expozici dvanácti velkoformátových soch v areálu obce, která bude k vidění od 21. května.
Výstava vyvolává nový pocit z notoricky známých míst. Prostřednictvím soch na sobě můžeme sledovat změnu. Na běžná a zažitá místa se začneme dívat jinou optikou a často nás přivede do míst, kam nechodíme, nebo najednou uvidíme zákoutí, která jsme dosud přehlíželi. Až na podzim sochy zase zvednou kotvy, můžeme si užít nové prázdno. A třeba tomu přijdeme na chuť – nejen my z Velkých Popovic – a budeme chtít mít takové sochy u sebe dlouhodobě. Pojďme o tom mluvit, pojďme si užít kulturu a pojďme do Velkých Popovic pozvat přátele a rodiny odjinud. Ať si k nám udělají výlet za uměním!

Bartošová Kateřina
Profesně se věnuje interiérům a projektům ve veřejném i soukromém prostoru. Projekt ABOVE byl zakončením jejího studia na UMPRUM (2016) v ateliéru designu nábytku a interiéru pod prof. Jiřím Pelclem.

Fidrich Petr
Vystudoval kamenosochařství na SUPŠ v Uherském Hradišti a AVU v Praze. Restauroval Týnský chrám v Praze. Má za sebou více než 40 výstav. Jako jeden z mála sochařů miluje barvy, díky kterým jsou jeho sochy „prostě jiné“. Jeho tématy jsou proměna a pohyb. Miluje přírodní motivy, zejména vodu a kámen. Slogan na dveřích jeho ateliéru v Boršově vystihuje jeho životní postoj: „Stýská se mi po práci“.

Genzer Jiří
Vystudoval architekturu na ČVUT a absolvoval soukromé sochařské kurzy u významných sochařů. Podílel se na řadě monumentálních sousoší pro veřejné prostory. Díky svému vzdělání a zkušenostem využívá nespočet různých technik a pracuje s nejrůznějšími materiály. Své znalosti dále předává na sochařských kurzech a sympoziích. Jeho díla si našla své majitele napříč celou Evropou a se svou sochou Harmonie a ledovou tvorbou zavítal i do Kanady.

Kocourek Martin
Absolvoval VŠUP a patří k nejtalentovanějším sochařům své generace. Často pracuje na principu podobnosti. Účinku svých artefaktů ale dosahuje rafinovanými kombinacemi. Témata jsou křehká, materiály zraňující, a jindy zase přesně naopak. Úspornost, která v sobě nese něco japonizujícího, a touha zprostředkovat silné emoce ale nejsou tím jediným, o co Kocourkovi jde. Umění stále přiznává i jeho estetické, duchovní a morální funkce.

Koláčková Alexandra
Charakteristickým specifikem její tvorby jsou zejména barevné velkoformátové plastiky z keramiky a betonu, určené pro veřejný prostor. V řadě projektů však autorka rozšířila spektrum výtvarného působení i na řešení prostoru samotného, čímž se blíží práci architekta či krajináře. Pro její výtvarné pojetí je typická expresivní barevná škála, jednoduché oblé tvarosloví a neutuchající smysl pro hravý element.

Legner Zdeněk
Už v mládí se zamiloval do železa a kovařinu dotáhl k dokonalosti. Přestože kov může působit studeně, těžce až zle, pokud ho vezme do rukou mistr kovář, dokáže mu vdechnout život, dynamiku a krásu. Zabývá se jak velkými plastikami, tak i drobnějšími výrobky z kovu a některých dalších materiálů. Je mimo jiné autorem osvětlovacích těles v pařížském Disneylandu, mříží hotelu Sheraton v Casablance, Trnové koruny na kříži v památníku Terezín nebo lucerny na fasádě hotelu Ambassador v Praze.
 
Moješčík David
Již za svých studií v Gabrielově ateliéru se seznámil se soudobými technologickými postupy a možnostmi nových materiálů. Přednosti polyesteru se naučil náležitě využít a své figury generuje do málo obvyklých pozic či postojů. Jeho akty jsou tzv. dokonalé, snad proto působí až odtažitě. V roce 2010 dokončil sochu Levitace pro přednádražní prostor v Ostravě-Svinově. V Ostravě najdete také jeho sochu Leoše Janáčka a Karla Kryla. Je spoluautorem pomníku Operace Anthropoid v Praze.

Preclík Vladimír
Čestný občan Velkých Popovic, akademický sochař, malíř, spisovatel, vysokoškolský pedagog, předseda uměleckého spolku Mánes. Během svého života vytvořil přes 800 soch, které najdeme ve všech českých a moravských krajských galeriích i ve významných muzeích vzahraničí. Ve Velkých Popovicíchměli dlouhá léta se svou ženou akademickou sochařkou Zdenou Fibichovou ateliér v Jiráskově ulici čp. 92.

Rais Lukáš
Vystudoval mimo technické obory, sochařství na UMPRUM a školu mateřskou. Obě náročné vzdělávací instituce pokládá za základní stavební kameny pro svou tvorbu. Preferuje industriální materiály a jejich průmyslové produkty. Obdivuje jejich vnitřní sílu, estetiku, tvar a obrovskou škálu modelace soch a autora samotného.

Šmeral Michal
Vystudoval figurativní sochařství Fakulty výtvarného umění VUT v Brně. V jeho dílech je citelná ironická nadsázka v rovině tématu i zpochybnění klasického média, experimentování a hledání nových výrazových poloh běžně užívaných materiálů. Jejich tvorba je trochu pop-artová a přitom parodií na pop-art, trochu klasická a přitom relativizující běžné sochařské postupy, především však vtipná, naléhavá a svěží.

Suška Čestmír
Vystudoval sochařství na AVU. Jeho tvorba prošla dobou hliněnou, dřevěnou, skleněnou, než přišel osudový nález velké kovové koule v americkém Vermontu, která odstartovala jeho nejdůležitější dobu – dobu železnou. Základem jsou kulovité a válcovité rezervoáry, do kterých autogenem vyřezává ornamentální sítě, které dávají zapomenout na rezavé tělo objektu a upoutávají pouze krásou nevšední krajky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Aktivity v okolí

Kozlí výprava do pivovaru

Kozlí výprava do pivovaru

Velké Popovice, Střední Čechy
Kozlova škola čepování

Kozlova škola čepování

Velké Popovice, Střední Čechy
Dětský ráj na zámku Berchtold

Dětský ráj na zámku Berchtold

Kunice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí