!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Masopust ve Vysokém Chlumci

Masopust ve Vysokém Chlumci

Kdy 29. únor 2020 14:00 - 16:00 Výstavy
Tradiční masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudbou uprostřed povltavské vesnice. Začátek je ve 14 hodin, symbolické vstupné 1 Kč.
Poslední únorovou dorazí masopustní veselí i do Skanzenu Vysoký Chlumec, který se nachází v údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan. Na akci, která je vhodná pro děti, nebude chybět žertovná hudba ani klasické masopustní masky.

Každoroční konání masopustu v Hornickém muzeu Příbram navazuje na dávné tradice. Ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, který oslavy organizuje nepřetržitě již 93 let, muzeum připravilo letošní masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a hudebním doprovodem na sobotu 9. března 2019 též ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram

Začátek je ve 14 hodin, symbolické vstupné 1 Kč.

Masopustní období, přestože dnes již ztratilo vlivem křesťanství svůj původní význam, vyvolává dodnes hluboko v lidských genech zakořeněné stopy pohanských oslav konce zimy a příchodu jara, potřebu uvolnění před vážnou dobou v čase nouze, kdy loňské zásoby docházejí a do nové sklizně je ještě daleko. Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Aby mohl nastat řád, stvoření nového času a života, musí mu předcházet chaos. A tím je vytvoření nepřehledné situace za pomoci masky, kdy se člověk stává něčím nebo někým jiným než ve skutečnosti. Také divoké tance a reje, hluk a alkohol přispívají ke krátkodobému narušení sociálního pořádku. Opětovný řád nastává v den jarní rovnodennosti, přelomovém dni, kdy chaos končí a začíná příprava na Velikonoce, velký půst, původně vyvolaný vyčerpáním potravinových zásob po zimním období.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 2. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Pivovar Lobkowicz Vysoký Chlumec

Vysoký Chlumec, Střední Čechy
Ubytování v Ouklidu

Ubytování v Ouklidu

Nedrahovice, Střední Čechy
Hotel Florian Sedlčany

Hotel Florian Sedlčany

Sedlčany, Střední Čechy
Káva svět v Sedlčanech

Káva svět v Sedlčanech

Sedlčany, Střední Čechy