Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Velikonoční výstava biblických ilustrací Salvadora Dalího v Benešově
Výstavy

Velikonoční výstava biblických ilustrací Salvadora Dalího v Benešově

Zatímco na mnoha českých náměstích raší velikonoční foklór, často supermarketové úrovně, středočeský Benešov zvolil úctyhodnou cestu. Na výstavních panelech jsou na náměstí T. G. Masaryka instalovány velké zvětšeniny biblických ilustrací od světoznámého umělce Salvadora Dalí.

Jde o soubor, který v minulém roce vydalo s textem Jeruzalémské bible pod názvem BIBLE DALÍ v exkluzivní podobě nakladatelství Euromedia Group. Kniha byla jen krátce prezentována na některých místech Prahy a není běžně dostupná. Obdržel ji darem odstupující prezident Václav Klaus a kardinál Dominik Duka ji označil za nejvýznamnější českou knihu roku. Širší česká veřejnost má nyní do konce dubna výjimečnou příležitost seznámit se s ní v benešovském Muzeu umění. Další prezentace zatím nejsou plánovány.

Katalánský umělec Salvador Dalí, který žil v létech 1904-1989, patří k nejznámějším osobnostem výtvarného světa. Je vnímán především jako reprezentant surrealismu. Pro Dalího tvorbu je zásadní, že do ní promítal svůj zájem a své znalosti mnoha vědeckých oborů – psychoanalýzy, teorie relativity, matematiky a dalších přírodních věd i teologie. Oblíbil si dílo Sigmunda Freuda a Alberta Einsteina. Jeho zralá tvorba od 50. let již typické známky surrealismu nenese.

K ilustrování Bible v té době Dalího inspiroval jeho přítel a mecenáš Giuseppe Albaretto. Spolupráce obou mužů vedla k vytvoření díla hlubokého symbolického obsahu. Je v nich spojen výtvarný talent s pozorným studiem biblického textu. Obrazy vznikly v polovině 60. let v počtu sto pěti kusů a knihu pak vydalo ve velkém formátu v bibliofilském provedení pod názvem BIBLIA SACRA milánské nakladatelství Rizzoli v roce 1967. V České republice je vydána poprvé až nyní.

Na výstavě probíhající od 1. do 25. dubna na benešovském Masarykově náměstí je instalována pouze polovina ilustrací. Jsou řazeny podle pořadí biblických knih a je u nich vždy uveden verš, ke kterému se vztahují. Samotnou Bibli Dalí se všemi ilustracemi si zájemci mohou prohlédnout v benešovském Muzeu umění a designu na Malém náměstí denně kromě pondělí v návštěvních hodinách pro veřejnost (úterý – pátek 10-13 a 14-17 hod., so-ne 10-12 a 13-16 hod).

Jde o výjimečnou příležitost, neboť tato mimořádná publikace není pro svou vysokou cenu přesahující sedmdesát tisíc korun přístupná v knihkupectvích, ani ve většině knihoven. Současně je v muzeu k nahlédnutí několik dalších ilustrovaných českých biblí soudobých vydání. Ke srovnání obsahují ilustrace středověké, barokní i díla současných českých a slovenských umělců. Koncem měsíce k nim přibude také chystaná bible s grafikou Bohuslava Reynka.

Ve čtvrtek 10. dubna v 19 hodin připravuje benešovské Muzeum umění přednášku historika umění a teologa Petra Tureckého o životě a díle Salvadora Dalí, na které zazní také úvahy o jeho vztahu k vědě a křesťanství.

O možnosti zakoupení posledních výtisků exkluzivního vydání Bible Dalí, stejně jako o podrobnostech jejího vzniku se můžete dozvědět přímo na webových stránkách nakladatelství Euromedia Group.

Provozovatel

Muzeum umění a designu

Malé náměstí 1
256 01 Benešov
Tel.:
+420 317 729 113
Email:
recepce@muzeum-um...
WWW:
www.muzeum-umeni-...
WWW:
www.bibledali.cz
GPS:
49,783193 14,690532
 
Region:
Středočeský kraj
Oblast:
Posázaví
Město:
Benešov
Tipy na výlet:
Benešov a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Silvestrovské plavání otužilců

Silvestrovské plavání otužilců – Náklí.
Týnec nad Sázavou, Středočeský kraj

Zámecký advent na Konopišti

Zámek bude vyzdoben vánočními dekoracemi ze zámeckých depozitářů, ve slavnostní jídelně bude stejně jako za časů arcivévody Františka Ferdinanda d´Este stát vánoční stromeček.
Benešov, Středočeský kraj

Zvěřinové soirée na Konopišti

Exkluzivní zážitková akce "Zvěřinové soirée".
Benešov, Středočeský kraj

Adventní benefiční koncert pro Hospic Dobrého Pastýře

Zavřete oči a představte si to....
Čerčany, Středočeský kraj

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé okresní záložny v Benešově. MUD se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.
Benešov, Středočeský kraj

Nová radnice v Benešově

Radnice, zabírající prostory dvou domů na náměstí, získala s nástupem demokracie na významu a ten bylo zapotřebí zosobnit stavebním činem. Dům č.p. 100 pochází ze 17. století. V roce 1867 jej získala městská obec a zřídila zde radnici.
Benešov, Středočeský kraj

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí

Benešov a Konopiště je neodmyslitelně spjato s velmi významnou osobností Františka Ferdinanda d´Este. Celým jménem František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria, arcivévoda Rakouský byl poslední a nejdůležitější vrchností na Benešovsku.
Benešov, Středočeský kraj

Farmářský dvorek U Kešnerů

Záleží vám na tom, co jíte? Chcete vědět, odkud pochází mléko, jogurt nebo maso, které kupujete? Dáváte přednost čerstvým a kvalitním potravinám domácího původu? Ve Farmářského dvorku U Kešnerů v Benešově najdete poctivé výrobky domácích farmářů a drobných podnikatelů.
Benešov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café Souvenir

Příjemné bistro v centru Benešova ve stylu francouzského Café.
Benešov, Středočeský kraj

Bellevue Hotel Karlov v Benešově

Bellevue hotel Karlov se nachází v kouzelném městě Benešov. Hotel patří mezi prvotřídní designové hotely Středočeského kraje. Toto místo si zamilujete, ať už jedete na služební cestu, meeting, konferenci nebo si jedete pouze odpočinout od každodenního stresu.
Benešov, Středočeský kraj

Sakura’s restaurant v Benešově

Restaurant Sakura’s v Benešově nabízí mnoho různých autentických chutí asijské kuchyně včetně příjemné atmosféry.
Benešov, Středočeský kraj

Pivovar Ferdinand v Benešově – výroba skutečného piva

Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů.
Benešov, Středočeský kraj