ÚvodKalendář akcíVýstavyVe světle tma – Pavla Vachunová – Tyformy
Výstava Ve světle tma
Výstavy

Ve světle tma – Pavla Vachunová – Tyformy

Galerie výtvarného umění v Hodoníně připravila výstavu dvou nejnovějších designových kolekcí Pavly Vachunové. Originální sytě modrá instalace umocňuje napětí při hledání skryté krásy.
Výstava „Ve světle tma“ v hodonínské galerii prezentuje ušlechtilý design porcelánu Pavly Vachunové v kombinaci s neobvyklou instalací, jejíž autorkou je scénografka a interiérová designérka Radka Vyplašilová. Architektonické řešení s dominantní sytě modrou barvou odkazuje jednak ke svobodomyslnosti a spirituálnosti, současně však i k tradičnímu modrému zdobení českého porcelánu u tzv. cibuláků. V kombinaci se subtilními porcelánovými objekty nabízí nevšední zážitek z výstavy.
 
Pavla Vachunová je velmi úspěšnou designérkou, která se pravidelně účastní největší přehlídky českého designu – pražského Designbloku. Svá díla představila na řadě mezinárodních sympozií a výstav – mimo jiné ve Velké Británii, Švédsku, v Číně nebo ve Francii. Je spoluzakladatelkou studia Tyformy, které je zaměřené na specificky pojaté šperky, užitý porcelán i velké exteriérové plastiky.
 
Autorka, která pochází z Velké nad Veličkou, ve své volné tvorbě čerpá z rodných moravských kořenů a kontinuálně se snaží aplikovat tradiční řemeslné postupy. Věnuje se i přenosu principů řemesla do volně pojatých, procesuálně uchopených objektů. Nespokojuje se pouze s tradičním zpracováním, ale neustále prozkoumává možnosti porcelánové matérie v různých obdobách od tekuté formy přes designové produkty až po sochařské objekty a instalace, v nichž významnou úlohu hraje proměna dané hmoty v čase. Zároveň neváhá kombinovat porcelán i s dalšími materiály jako recyklovaný vosk ze hřbitova či organické komponenty, např. umělé vlasy či chlupy.  Vosk původně určen pouze pro technologický postup se stává další uměleckou složkou. Vachunová jednoduše zkouší, co materiál konstrukčně i formálně unese. Zabývá se také účinky barev, své objekty glazurou stínuje, kaligraficky koloruje, nebo vytváří kontrasty bílého porcelánu a porcelánu obarveného černými pigmenty. Výsledkem jsou neobvyklé a esteticky silně působící artefakty.
 
V hodonínské galerii Pavla Vachunová prezentuje dva nejnovější projekty, kterými jsou Relikvie a Struktury. Kolekce Relikvie je inspirována osobními vzpomínkami z dětství, z nichž vyrostly porcelánové objekty s charakteristickým ručním rytím přes zlacenou nebo platinovou vrstvu. Série Struktury naopak čerpá z nejednoznačnosti původního tvaru mezi člověkem, strojem a přírodou, což sama autorka komentuje slovy: „Nelze přesně určit, co tvoří příroda, co stroj a co je koncept. Chvíli nástroje napodobují přírodu, abychom jindy zjistili, že organické tvary se nám naopak jeví jako nepravděpodobné.“ Objekty, připomínající okvětní plátky, zkameněliny a jiné přírodniny, se nacházejí na výrazně modrých prvcích v prostoru sálu.
 
Na výstavě Pavly Vachunové se dále podílela také kurátorka Veronika Marešová z Galerie Středočeského kraje a grafická designérka Kristýna Cílková, jež se společně s autorkou architektonického řešení Radkou Vyplašilovou postaraly o vytvoření důmyslně pojaté prezentace.
 
Výstava Ve světle tma probíhá v termínu od 15. června do 15. září, souběžně s výstavami malíře Pavla Roučky a sochaře Viléma Čecha.

Pavel Roučka – Suma

Galerie výtvarného umění v Hodoníně představuje výběr z děl tohoto českého malíře, grafika a ilustrátora vytvořených po roce 2000. Výstava je zaměřena na autorovo celoživotní téma, Franze Kafku, jedná se o část kolekce, která bude v letošním roce vystavena v několika brazilských městech.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Naděje trýzně – Modelletta Viléma Čecha

Galerie výtvarného umění v Hodoníně v menší výstavě přináší tvarově figurální tvorbu Viléma Čecha. Sochař a restaurátor se tematicky pohybuje v okruhu křesťanských námětů, výstava zaznamenává autorovo promýšlení tradičního postupu zosobnění etických a náboženských hodnot.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Zdraví a prevence s 211 – Hodonín

Zveme vás na osvětovou roadshow Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR na Masarykovo náměstí v Hodoníně.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Svátek vína v Hodoníně 2024

Tradiční Svátek vína v Hodoníně nabídne návštěvníkům skvělá vína a delikatesy, krásná folklorní vystoupení i doprovodný program a to vše na Masarykově náměstí.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Svatovavřinecké slavnosti Hodonín 2024

Město Hodonín a Dům kultury Hodonín vás srdečně zvou na Svatovavřinecké slavnosti, které se konají na Masarykově náměstí.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Prusové na Moravě

Výstava seznamuje návštěvníka s událostmi roku 1866, kdy se v důsledku prusko-rakouské války prohnala pruská armáda východními Čechami a Moravou, kde následně Prusové zavedli na čtyři měsíce okupační správu a obyvatelstvo bylo nuceno nést břímě válečných útrap.
Hodonín, Jihomoravský kraj

TanGram momenty ze života T.G. Masaryka

Masarykovo muzeum v Hodoníně připravilo novou rodinnou hru, kterou si můžete zahrát po celý rok. Více informací na https://www.masaryk.info/akce/1509/
Hodonín, Jihomoravský kraj

Rodinný festival ČEZfest

Hudba, kino a sport pro celou rodinu – to je letní festival ČEZfest, který odstartuje v květnu a do září navštíví šest regionů. Setkejte se s Jágrem, odpočiňte si u Amélie z Montmartru, tančete s Tatabojs nebo změřte rychlost svého odpalu!
Hodonín, Jihomoravský kraj

Galerie výtvarného umění v Hodoníně

Výstavy výtvarného umění (stálá expozice SVUM a současného umění, krátkodobé výstavy výtvarných umělců českých i zahraničních), koncerty, přednášky, animační programy pro děti, workshopy, komentované prohlídky, besedy s autory a další akce.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně

Jediné muzeum "naftařiny" v České republice najdete v budově bývalých kasáren v Hodoníně. Muzeum naftového dobývání a geologie tvoří vnitřní expozice a venkovní technologický park v okolí muzea.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Solná štola – solná jeskyně Hodonín

Ideální místo pro relaxaci, ale také pro celkové ozdravení těla, především dýchacích cest a kůže. Do prostoru štoly bylo umístěno 20 t soli z v polské Bochni. Mikroklima je mimořádně intenzivní a připomíná přímořské oblasti.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Relaxace v Hodoníně

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Různé druhy masáží v Hodoníně

Masáž je prostředek k odstranění bolesti, navození dobré nálady a pohody, pro povzbuzení energie a k zotavení svalstva. Dopřejte si některou z blahodárných masáží.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Zimní stadion Teza Hodonín

Krytý zimní stadion v centru města s možností pronájmu na sportovní využití a kulturní akce. Pro širokou veřejnost se zde koná pravidelné lední bruslení, v areálu je také možnost občerstvení.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Dětské hřiště Bambino v Hodoníně

Komfortně a moderně vybavené dětské hřiště pro vyžití vašich dětí s bezbariérovým vstupem, kde si můžete za každého počasí užít spoustu zábavy na rozloze 430 m², včetně kavárny s WiFi. Najdete zde velký tobogán, skluzavky, balónkové bazény, velké hrací kostky, odrážedla a spoustu dalšího vyžití.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Fitness a relaxace v Hodoníně

Chcete si příjemně odpočinout? Nebo si zacvičit? Navštivte nás.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Fresh Burgr’s

Burgrárna u zimního stadionu bere maso z českých chovů od tišnovského řeznictví Steinhauser, briošky pro ně zase peče rodinné pekařství. Kečup a omáčky si ale vyrábějí sami. A protože se snaží pracovat s co nejkvalitnějšími surovinami, třeba hranolky dělají z brambor holandské odrůdy.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Fabrica de café – kavárna a pražírna kávy

Fabrica de café je regionální pražírna, která vznikla s cílem produkovat kvalitní kávu, služby a šířit kávovou kulturu.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Hotel Panon v Hodoníně

Slovácko je kraj vína, v každé roční době můžete posedět v některém z mnoha stylových vinných sklípků a ochutnat vynikající bílá i červená vína od nejlepších moravských vinařů. Hotel Panon je vhodný pro pobyty se sportovně-společenským vyžitím s možností návštěvy vinných sklepů v okolí Hodonína.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Lázeňský dům Eva v Lázních Hodonín

V současné době léčebný komplex Lázní Hodonín s dvěmi lázeňskými domy Vladimír a Eva, léčebným pavilonem Jindřich a léčebně relaxačním centrem. Léčba pohybového a cévního systému, neurologických nemocí, rehabilitace.
Hodonín, Jihomoravský kraj

Apartmány Lužičan

Moderně zařízené apartmány a pokoje apartmánového typu v centru obce Lužice na Slovácku. Naši hosté u nás najdou nejenom zázemí pro pořádání cyklovýletů v regionu vína a folkloru, ale mohou navštívit také náš vinný sklep, který se nachází v bezprostřední blízkosti ubytování.
Lužice, Jihomoravský kraj

Pension ve Vinařství Maláník-Osička v Mikulčicích

Penzion ve Vinařství Maláník-Osička se nachází v prostorách rodinného vinařství, v lokalitě "Těšických búd" v obci Mikulčice. Kromě ubytování se zde můžete zúčastnit také degustace místních vín.
Mikulčice, Jihomoravský kraj

Pivovar Mazák

Pivovar Mazák vyrábí pivo klasickou technologií pouze z přírodních surovin: vody, sladu, chmele a kvasnic. Pivo Mazák je nefiltrované a nepasterizované.
Dolní Bojanovice, Jihomoravský kraj

Vinařství Dvořáček Mikulčice

Malá rodinná firma se zabývá pěstováním vinné révy a výrobou kvalitního vína několik desetiletí. V současné době hospodaří na vlastních vinicích, přičemž celková plocha vinic představuje celkem cca 3,5 hektaru.
Mikulčice, Jihomoravský kraj