Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Zlínský kraj nebo navštivte
Gastronomické akce v celé ČR.
Odpoledne plné zpěvu, ale hlavně chutnání lizačky u kotla zažijete v Muzeu U Mlýna v Dolním Němčí, pořádají zde akci Vaření trnek.
Vůně houstnoucích povidel se bude linout z černé kuchyně starobylého Muzea Na Mlýně v Dolním Němčí. Bude se tam konat další ročník Vaření trnek, je to oblíbená tradice.
Bude tam veselo, a užijí si to nejen návštěvníci, ale také účinkující v doprovodném programu. Několik hodin Tetičky budou vařit zhruba metrák trnek, který uzraje v horněmčanském sadu zemědělské společnosti Agro Okluky.
Nakonec z nich budou k mání více než dva kýble povidel a ten, kdo je nestihne okoštovat v Dolním Němčí, má možnost si na nich pochutnat na nádvoří Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Tam se v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek bude nacházet stanoviště mikroregionu Bílé Karpaty, kde se Dolní Němčí bude prezentovat také těmito čerstvými povidly.
Postup při vaření trnek v Muzeu Na Mlýně :
Nejdříve se postaví do kotle dřevěný měsíček, jímž se v něm pomocí táhla míchají trnky. Ještě před tím ale, aby se nepřipálily a měly se na čem rozpouštět, je nutné měsíček potřít ze spodní strany silnou vrstvou sádla.
Pak se do kotle nasype malé množství trnek na rozpuštění a zatopí se suchým dřevem. Při tom se musí neustále otáčet měsíčkem (zatím ještě bez táhla), aby se trnky v kotli nepřipálily.
Po rozvaření této dávky se do kotle nasype zbylé množství trnek a to se za stálého míchání (již pomocí táhla) zhruba tři hodiny vaří.
Po uplynutí této doby se vařené trnky vyberou z kotle. Před tím je však nutné snížit teplotu kotle, aby se neroztavil a trnky nepřipálily. To se dělá tak, že se z ohniště vyberou žhavé uhlíky a pod kotel se strčí věchet ´ (skroucená natrhaná vysoká tráva namočená ve vodě). Po ochladnutí se rozvařené trnky přelévají z kotle přes plechové cedidlo (hmota se pasíruje pomocí krátkého březového koštěte) do větší nádoby. Od této chvíle se vařené tekutině začíná říkat lízačka.
Po přepasírování se lízačka nalije zpět do kotle, pod nějž se vrátí rozžhavené uhlíky. Pak se za neustálého míchání vaří do té doby , než se z lízačky stanou povidla, což to trvá zhruba dalších pět hodin, podle intenzity topení.
Po uplynutí této doby se musí opět snížit teplota v kotli. Povidla se následně vyberou z kotle a nalijí se třeba do menších sklenic.
Recept z povidel : Lepiduša (Netyje)
Ingredience : 1 kg brambor, 25-30 dkg hrubé mouky, povidla, cukr, máslo, mák
Postup : Očištěné brambory uvaříme v osolené vodě, necedíme, ihned přidáme hrubou mouku a dobře promícháme. Část míchaných brambor rozetřeme na talíře, pomažeme oslazenými povidly, pokropíme rozpuštěným máslem. Rozetřeme druhou vrstvu brambor, povrch posypeme mákem, cukrem a dobře omastíme máslem.
Recept na švestkový koláč s ořechy
Ingredience : 350 g polohrubé mouky, 120g moučkového cukru, špetku soli, 220 g másla, žloutek.
Obloha : bílek, 750 g švestek, 3 vejce, 250 g smetany, 75 g cukru, lžičku skořice, 125 g mletých lískových ořechů, lžíci škrobové moučky, 2 lžíce moučkového cukru.
Postup : Z ingrediencí vypracujeme těsto, zabalíme do fo´lie a chladíme 30 minut. Na vymaštění plechu vyválíme z těsta plát, pečeme při 190 stupních Celsia asi 12 minut. Necháme vychladnout a potřeme bílkem. Oddělíme vejce a z bílků ušleháme sníh. Žloutky smícháme se smetanou a cukrem, skořicí, ořechy, škrobem a vmícháme sníh. Těsto poklademe půlkami švestek a zalijeme připravenou zálivkou. Pečeme 30 minut. Po vychladnutí posypeme koláč cukrem.