ÚvodKalendář akcíGastronomické akceVaření trnek v Muzeu U Mlýna v Dolním Němčí

Datum začátku akce: 31.8.2024.

Doba trvání akce: "31. srpen 2024".

Gastronomické akce

Vaření trnek v Muzeu U Mlýna v Dolním Němčí

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Zlínský kraj nebo navštivte Gastronomické akce v celé ČR.
Odpoledne plné zpěvu, ale hlavně chutnání lizačky u kotla zažijete v Muzeu U Mlýna v Dolním Němčí, pořádají zde akci Vaření trnek.
Vůně houstnoucích povidel se bude linout z černé kuchyně starobylého Muzea Na Mlýně v Dolním Němčí. Bude se tam konat další ročník Vaření trnek, je to oblíbená tradice.   

Bude tam veselo, a užijí si to nejen návštěvníci, ale také účinkující v doprovodném programu.  Několik hodin Tetičky budou vařit zhruba metrák trnek, který uzraje v horněmčanském sadu zemědělské společnosti Agro Okluky.
 
Nakonec z nich budou k mání více než dva kýble povidel a ten, kdo je nestihne okoštovat v Dolním Němčí, má možnost si na nich pochutnat na nádvoří Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Tam se v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek bude nacházet stanoviště mikroregionu Bílé Karpaty, kde se Dolní Němčí bude prezentovat také těmito čerstvými povidly.
 

Postup při vaření trnek v Muzeu Na Mlýně :


Nejdříve se postaví do kotle dřevěný měsíček, jímž se v něm pomocí táhla míchají trnky. Ještě před tím ale, aby se nepřipálily a měly se na čem rozpouštět, je nutné měsíček potřít ze spodní strany silnou vrstvou sádla.
Pak se do kotle nasype malé množství trnek na rozpuštění a zatopí se suchým dřevem. Při tom se musí neustále otáčet měsíčkem (zatím ještě bez táhla), aby se trnky v kotli nepřipálily.
Po rozvaření této dávky se do kotle nasype zbylé množství trnek a to se za stálého míchání (již pomocí táhla) zhruba tři hodiny vaří.

Po uplynutí této doby se vařené trnky vyberou z kotle. Před tím je však nutné snížit teplotu kotle, aby se neroztavil a trnky nepřipálily. To se dělá tak, že se z ohniště vyberou žhavé uhlíky a pod kotel se strčí věchet ´ (skroucená natrhaná vysoká tráva namočená ve vodě). Po ochladnutí se rozvařené trnky přelévají z kotle přes plechové cedidlo (hmota se pasíruje pomocí krátkého březového koštěte) do větší nádoby. Od této chvíle se vařené tekutině začíná říkat lízačka.
Po přepasírování se lízačka nalije zpět do kotle, pod nějž se vrátí rozžhavené uhlíky. Pak se za neustálého míchání vaří do té doby , než se z lízačky stanou povidla, což to trvá zhruba dalších pět hodin, podle intenzity topení.
Po uplynutí této doby se musí opět snížit teplota v kotli. Povidla se následně vyberou z kotle a nalijí se třeba do menších sklenic.

Recept z povidel : Lepiduša (Netyje)
Ingredience : 1 kg brambor, 25-30 dkg hrubé mouky, povidla, cukr, máslo, mák

Postup : Očištěné brambory uvaříme v osolené vodě, necedíme, ihned přidáme hrubou mouku a dobře promícháme. Část míchaných brambor rozetřeme na talíře, pomažeme oslazenými povidly, pokropíme rozpuštěným máslem. Rozetřeme druhou vrstvu brambor, povrch posypeme mákem, cukrem a dobře omastíme máslem.

Recept na švestkový koláč s ořechy
Ingredience : 350 g polohrubé mouky, 120g moučkového cukru, špetku soli, 220 g másla, žloutek.

Obloha : bílek, 750 g švestek, 3 vejce, 250 g smetany, 75 g cukru, lžičku skořice, 125 g mletých lískových ořechů, lžíci škrobové moučky, 2 lžíce moučkového cukru.
Postup : Z ingrediencí vypracujeme těsto, zabalíme do fo´lie a chladíme 30 minut. Na vymaštění plechu vyválíme z těsta plát, pečeme při 190 stupních Celsia  asi 12 minut. Necháme vychladnout a potřeme bílkem. Oddělíme vejce a z bílků ušleháme sníh. Žloutky smícháme se smetanou a cukrem, skořicí, ořechy, škrobem a vmícháme sníh. Těsto poklademe půlkami švestek a zalijeme připravenou zálivkou. Pečeme 30 minut. Po vychladnutí posypeme koláč cukrem.

Provozovatel

Muzeum Na Mlýně

Rybníky 105
687 62 Dolní Němčí
GPS:
48,966074 17,585272
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Jízda králů Hluk 2025 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

Velká sláva vypukne v Hluku – během prvního červencového víkendu se zde uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. Jejich součástí bude i další ročník slováckého festivalu dechových hudeb.
Hluk, Zlínský kraj

Komentované procházky hrušňovými a třešňovými sady Farma Blatnička

Kolem Blatničky se rozprostírají hrušňové a třešňové sady plné rozmanitých chutí. Cílem je vytvořit největší a nejucelenější sbírku odrůd hrušní a třešní z celého světa na jednom místě. Nyní roste kolem Blatničky 160 odrůd hrušní a 129 odrůd třešní. Přijeďte se podívat!
Blatnička, Jihomoravský kraj

Sokolský běh republiky – Uherský Brod

Jsme oslavou založení Československa a 28. října slavíme pohybem! Akce slavila instantní úspěch a stala novodobou sokolskou tradicí, která se každoročně rozrůstá na více míst v Česku i mezi krajanskými komunitami ve světě. Přidejte se k nám a oslavte vznik republiky pohybem, nazdar 28. října!
Uherský Brod, Zlínský kraj

Umění starého Orientu

Výstava předmětů orientálního původu ze sbírky Městského muzea Moravská Třebová, které ze svých cest po Indii, Barmě, Tibetu a Japonsku přivezl rodák z Moravské Třebové, Ludwig Vinzenz Holzmaister (1849–1923).
Uherský Brod, Zlínský kraj

Nominujte Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Nominujte Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Ostrožská Nová Ves, Zlínský kraj

Hody s právem Kunovice 2024

Hody s právem v Kunovicích proběhnou letos ve dnech 27. 9. – 29. 9. 2024.
Kunovice, Zlínský kraj

Beactiveday s kolektivem ZŠ Kunovice U Pálenice

Základní škola U Pálenice Kunovice zve nejen rodiče a jejich děti, ale také širokou veřejnost na den plný sportu a tance.
Kunovice, Zlínský kraj

Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí

V Dolním Němčí můžete zhlédnout památku lidového stavitelství z 18. století, tzv. Muzeum Na Mlýně. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce starého mlýna, jehož budova dnes z části slouží jako pivnice a část byla vybavena původními dochovanými nástroji, které mlýnu věnoval obyvatelé obce.
Dolní Němčí, Zlínský kraj

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Dolním Němčí

Dominantou obce Dolní Němčí u Uherského Brodu je novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba s jednou věží vysokou 39 metrů, který byl vybudovaný v letech 1870–1873.
Dolní Němčí, Zlínský kraj

Naučná stezka Kronika slavkovské krajiny

Unikátní pětikilometrová okružní trasa představuje bohatství místní krajiny, ale rovněž partyzánský odboj na konci II. světové války, který obec proslavil.
Slavkov, Zlínský kraj

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km.
Vlčnov, Zlínský kraj

Nadzvukový stíhací letoun MiG-19S v Horním Němčí

Vyřazený nadzvukový stíhací letoun MiG-19S, výrobního čísla 150312 stojí v parku v Horním Němčí už od 16. srpna roku 1972. Na jeho pořízení se před téměř čtyřiceti lety podílel i bývalý vojenský pilot MiGu-19S a dlouholetý zkušební pilot Letu Kunovice, místní rodák František Srnec.
Horní Němčí, Zlínský kraj

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.
Vlčnov, Zlínský kraj

Kostel sv. Vavřince v Hluku

Kostel sv. Vavřince v Hluku se vypíná na údolní terase uprostřed obce, přístup k němu je po 21 stupních prostorného, v roce 1945 přebudovaného schodiště. Svým majestátným vzhledem přitahuje pozornost a zve ke vstupu.
Hluk, Zlínský kraj

Tvrz Hluk

Možnost nahlédnout do útrob obranné tvrze a dozvědět se něco z její zajímavé historie.
Hluk, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Víno Zlomek & Vávra na Slovácku

Na Slovácku naleznete vinařství Zlomek & Vávra, které spojilo dvě rodiny.
Boršice u Blatnice, Zlínský kraj

Rybářská chata Hluk

Volně stojící útulná chata, poskytuje možnost ubytování až pro 12 osob v celkem 3 pokojích.
Hluk, Zlínský kraj

Ubytování ve věži hlucké tvrze

Dopřejte si netradiční ubytování přímo ve věži hlucké tvrze! Během rekonstrukce v roce 2022 došlo k přeměně dvou prostor tvrze na netradiční apartmány. Z nich se nabízí mimo jiné krásný výhled do okolí.
Hluk, Zlínský kraj

Penzion Boďa v Horním Němčí

Útulný rodinný penzion ležící na úpatí Bílých Karpat v sousedství chráněné krajinné oblasti Drahy.
Horní Němčí, Zlínský kraj

Víno Hruška – víno, které chutná

Víno Hruška se sídlem v Blatničce je dynamicky se rozvíjející společností, která byla založena v lednu roku 2007. Cenné zkušenosti o výrobě vína a jeho pěstování si rodina předává již 8 generací.
Blatnička, Jihomoravský kraj

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. vlčnovských búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb.
Vlčnov, Zlínský kraj

Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Ručně vyráběná luxusní čokoláda z kvalitních surovin. Zdejší výrobci své řemeslo milují a kladou vysoký důraz na kvalitu výsledného produktu čokolády. Snaže se o vynikající výslednou chuť čokolády bez zbytečných dochucovadel a nezdravých přídavků.
Uherský Brod, Zlínský kraj

Bývalý pivovar Uherský Brod

Historie vaření piva v královském městě Uherský Brod mělo dlouholetou tradici, která sahala až do středověku. Svou činnost ukončil roku 2020 a produkci přesunul do sesterského závodu v Černé Hoře.
Uherský Brod, Zlínský kraj