!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Vánoční výstava historických betlémů a hraček
Vánoční výstava historických betlémů a hraček, 20.12. 2021 – 7.1. 2022, Praha – Barrandov
"> Vánoční výstava historických betlémů a hraček, 20.12. 2021 – 7.1. 2022, Praha – Barrandov "> Vánoční výstava historických betlémů a hraček, 20.12. 2021 – 7.1. 2022, Praha – Barrandov "> Vánoční výstava historických betlémů a hraček, 20.12. 2021 – 7.1. 2022, Praha – Barrandov "> Vánoční výstava historických betlémů a hraček, 20.12. 2021 – 7.1. 2022, Praha – Barrandov "> Vánoční výstava historických betlémů a hraček, 20.12. 2021 – 7.1. 2022, Praha – Barrandov "> Vánoční výstava historických betlémů a hraček, 20.12. 2021 – 7.1. 2022, Praha – Barrandov "> Vánoční výstava historických betlémů a hraček, 20.12. 2021 – 7.1. 2022, Praha – Barrandov
20.12.
7.1.
+ Přidat foto
Výstavy

Vánoční výstava historických betlémů a hraček

  • 20. prosinec 2021 10:007. leden 2022 18:00
Výstava představuje unikátní vyřezávané, malované a papírové betlémy, vánoční ozdoby, formy na pečení i čokoládu, historické hračky, hry a mnoho dalších exponátů z let 1840–1940. Prohlídku výstavy můžete spojit s návštěvou nově postaveného kostela Krista Spasitele v Praze na Barrandově.
Vánoční výstava v novém komunitním centru v Praze na Barrandově představuje unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Většina těchto dřevěných betlémů je postavena do prosklených skříněk. Větší část vystaveného souboru betlémových figurek pochází z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Nejstaršími figurkami je trojice jemně řezaných tří svatých králů z 19. století od školeného řezbáře, jenž v minulosti patřila k velké sestavě králického betléma. Unikátní soubor tvoří osm velkých králických figur pocházejících z kostelního betléma. Spolu se skupinou oveček tvoří jedinečný příklad králických figur v nálezovém nerestaurovaném stavu, které dokumentují pečlivý rukopis lidových řezbářů a svou velikostí patří k dnes již ojedinělým muzejním exponátům.

Další typy starých betlémů jsou vyrobeny z reliéfního papíru, potištěného technikou litografie. Jsou to buď oblíbené skládací, nebo reklamní betlémy z období první Československé republiky, jejichž reprinty si můžete na výstavě zakoupit. Nejstarší z papírových betlémů je ručně malovaný Ústecko-orlický betlém z doby kolem poloviny 19. století.

Historická vánoční dekorace je na výstavě zastoupena především velkou sbírkou nejrůznějších skleněných ozdob na stromeček. Tyto stříbřené a zlacené vánoční ozdoby jsou zhotoveny buď z navlékaných broušených a vinutých perlí nebo foukaných perlí plněných voskem anebo z barevných korálků. Nejčastěji mají tvar postaviček, zvířátek, drobné architektury, vzducholodí, letadel, autíček a motorek, hudebních nástrojů i jiných předmětů. Zvláště hodnotnými jsou ozdoby v podobě řetízkového kolotoče nebo velkého raka, nejstarší z nich zdobily vánoční stromeček v období secese. Ozdoby z perlí pocházejí zejména ze známých oblastí tradiční sklářské výroby v Podkrkonoší, které byly v prosinci roku 2020 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Do dnešní doby se tato tradice udržuje v obci Poniklá. Mezi vánočními ozdobami jsou zastoupeny také jedny z nejstarších koulí z foukaného skla se stáčenými drátky a kolekce barevných papírových ozdob z první třetiny 20. století.

K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví, perníčky a domácí vánoční čokoládu. Pozornosti každé hospodyňky jistě neuniknou perníkovky – pestré obrázky na vánoční perníky, nebo sbírka vánočních pohlednic. Návštěvníci výstavy se například dozví, jaké dárky a hračky mohly děti najít pod vánočním stromečkem. Nechybí ani oblíbená součást zimních radovánek – funkční historické sáňky. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek autora výstavy, pana Miroslava Smahy, historika umění a sběratele. Převážnou část papírových betlémů zapůjčil barrandovský betlémář, pan Přemysl Jouza.
Zobrazit více