Úvod > Kalendář akcí > V lesku zlata, v záři barev - umění podmalby na skle
V lesku zlata, v záři barev. Umění podmalby na skle ze sbírek UPM
"> V lesku zlata, v záři barev. Umění podmalby na skle ze sbírek UPM "> V lesku zlata, v záři barev. Umění podmalby na skle ze sbírek UPM "> V lesku zlata, v záři barev. Umění podmalby na skle ze sbírek UPM
27.2.
27.9.
+ Přidat foto

V lesku zlata, v záři barev - umění podmalby na skle

Kdy 27. únor 2020 10:00 - 27. září 2020 18:00 Výstavy
Výstava připravená téměř výhradně ze sbírek UPM je výsledkem mnohaletého odborného výzkumu, úzce spojeného i s restaurátorským průzkumem. Výstava obsahuje ukázky podmaleb na skle z období od antiky přes středověk, renesanci, baroko až po druhou polovinu 18. a zejména 19. století.
Podmalby neboli obrazy malované na zadní straně skla představují ve sbírce historického skla UPM velmi pestrou kolekci čítající na 387 předmětů z období od pozdní antiky po devatenácté století. Z ní bylo vybráno 135 nejcharakterističtějších obrazů, někdy nevelkých rozměrů, ale velmi vzácných, protože dnes jsou již na trhu s uměním velkou zvláštností. Mezi sto pětatřiceti vybranými díly je i soubor třiceti podmaleb, které mezi lety 2001 a 2017 prošly náročným procesem restaurování.

Výstava přibližuje historický vývoj tohoto specifického druhu umění, jež v podobě noblesních předmětů představovalo vysoce ceněné položky v chrámových pokladnicích a šlechtických i měšťanských sbírkách.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 7. 2020