Úvod > Kalendář akcí > Kurzy a workshopy > Upcykluj a tvoř jako v pravěku
Kurzy a workshopy

Upcykluj a tvoř jako v pravěku

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Kurzy a workshopy v celé ČR.
Archeologie má co říci i k aktuálně diskutovaným tématům a že se obdobím pravěku můžeme v mnohém inspirovat i v oblasti udržitelnosti.
Připravili jsme pro vás doprovodný program k výstavě ZeMě, v jehož průběhu si vyzkoušíte nejrůznější pravěké technologie a doceníte řadu výdobytků moderní doby, které nám usnadňují každodenní život. Těšit se můžete také na pravěké tvořivé upcyklační dílny nebo na výrobu přírodní kosmetiky. V neposlední řadě vás také zveme na přednášku Úcta ke kořisti, kde nejen uslyšíte, ale také skrze praktické ukázky uvidíte, co vše je možno vyrobit z jelena.

Program:
13:00–17:00 h | Kreativní upcyklační dílna inspirovaná pravěkem pro malé i velké s muzejní edukátorkou Anežkou Kružíkovou (sál 103)*
13:00–17:00 h | Ochutnávka pravěké zručnosti (sál 103)
Dnes mouku nebo tričko koupíme snadno v obchodě. Poté, co si s námi vyzkoušíte drcení obilí na zrnotěrce, předení nití či tkaní, jistě doceníte řadu výdobytků moderní doby.  
13:15–13:30 h | Komentovaná prohlídka archeologické linky ve výstavě ZeMě s autorkou (sraz před sálem 103)
13:30–14:15 h | Výroba přírodní kosmetiky s Liškou Mazanou (sál 104)**
14:30–15:15 h | Výroba přírodní kosmetiky s Liškou Mazanou (sál 104)**
Vyrobte si balzám na rty s růžovým pigmentem z kořene mořeny barvířské. Tento pigment máme doložen z hrobu mladé dívky z pohřebiště Wederath, kde byl nalezen ve skleněném flakonku.
15:15–15:30 h | Komentovaná prohlídka archeologické linky ve výstavě ZeMě s autorkou (sraz před sálem 103)
15:30–16:30 h | Úcta ke kořisti – přednáška s praktickými ukázkami na téma využívání zdrojů v pravěku s Janem Tondou Půlpánem z Jak obléci pračlověka (sál 102)

Co všechno můžete získat a vyrobit z jednoho jelena? Nebo ze stromu? A z kopřivy? Když v pravěku lidé ulovili zvíře, nestalo se, že snědli pouze maso a zbytek vyhodili. Naopak kreativně využili vše, co měli k dispozici, a ničím zbytečně neplýtvali. Podobně to bylo s dalšími materiály. Jan Tonda Půlpán vám ukáže, co vše si mohl takový pračlověk vyrobit, aby si zpříjemnil život.

* veškerý materiál k upcyklaci je zajištěn

** kapacita workshopu je 25 osob, rezervace není nutná, ale možná na e-mailu: johana.stejskalova@nm.cz

Nejstarší šperky a ozdoby těla v Národním muzeu

Nejstarší keramická soška na světě – Věstonická venuše, pocházející z mladého paleolitu z období 29–25 tisíc let před naším letopočtem, byla v Národním muzeu naposledy k vidění v roce 2014. Téměř přesně po devíti letech se do Prahy vrací.
Praha 1, Praha

Padesátá léta

V historické budově Národního muzea bude od 21. června 2023 do 31. května 2024 instalována výstava Padesátá léta, která na klíčových událostech mezi lety 1948 a 1960 ukazuje největší společenskou změnu v Československu za poslední století.
Praha 1, Praha

Czech Press Photo 2023 v Národním muzeu

V Nové budově Národního muzea můžete navštívit výstavu již 29. ročníku prestižní novinářské soutěže Czech Press Photo.
Praha 1, Praha

Barokní umělecká zakázka v praxi

Prozkoumejte období Baroka spolu s přednáškou k výstavě Baroko v Bavorsku a v Čechách.
Praha, Praha

Voňavá barokní dílna – Baroko vůní

Přijďte si vyrobit voničku-vykuřovadlo a poslechnout si přednášku o historii vonných látek!
Praha, Praha

České kazatelství 18. století a Velikonoce

Prozkoumejte období Baroka spolu s přednáškou k výstavě Baroko v Bavorsku a v Čechách.
Praha, Praha

Voňavá barokní dílna – Baroko vůní

Přijďte si vyrobit voničku-vykuřovadlo a poslechnout si přednášku o historii vonných látek!
Praha, Praha

Voňavá barokní dílna – Baroko vůní

Přijďte si vyrobit voničku-vykuřovadlo a poslechnout si přednášku o historii vonných látek!
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.
Praha 1, Praha

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.
Praha 1, Praha

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.
Praha 1, Praha

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.
Praha 1, Praha

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.
Praha 1, Praha

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
Praha, Praha

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2019 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Multimediální expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se skládá ze tří projekcí, které zachycují zlomové okamžiky 20. století i postupnou proměnu města v souladu s naším poznáním, technologických rozvojem a modernizací dopravní infrastruktury.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha 1, Praha

Hapimag Praha

Hapimag Resort Prague poskytuje ubytování v centru metropole, přímo na Václavském náměstí. Disponuje 48 kompletně vybavenými apartmány a barem.
Praha 1, Praha

Popeyes fast-food

Americký fast-food řetězec Popeyes otevřel v Čechách svou první pobočku a to na Václavském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Kavárna Oliver’s Coffee Cup na Václavském náměstí

Útulná kavárna na Václavském náměstí, kde se můžete v klidu zastavit na šálek výběrové kávy. Nachází se v prvním patře Domu módy. Prosvětlený a pohodlný podnik s pěkným výhledem použijte jako základnu pro naplánování procházky v centru nebo si tu alespoň na chvíli odpočiňte.
Praha 1, Praha

Skyfall Apartment Hotel v Praze

Užijte si luxusní ubytování přímo v centrum Prahy. Skyfall Apartment Hotel je ideláním místem k poznávání krás hlavního města.
Praha 1, Praha

Restaurace Výtopna na Václavském náměstí v Praze

Restaurace Výtopna je konečnou stanicí nejen pro všechny železniční nadšence, ale také pro milovníky dobrého jídla. Tento gastronomický unikát dokáže proměnit i obyčejné posezení u piva na netradiční zážitek.
Praha 1, Praha

Francouzská restaurace Bílá kráva na Vinohradech

V Bílé krávě se přenesete do přátelské atmosféry francouzského venkova, přestože sídlí na pražských Vinohradech. To, co vám zde chtějí zprostředkovat nejvíc, je radost a potěšení, kterou Francouzi pociťují z dobrého jídla.
Praha 2, Praha

Alibi bar v centru Prahy

Bar v centru Prahy je dnes jedním z nejvyhledávanějších míst nočního života, kde se snoubí opravdová kvalita koktejlů s výbornou atmosférou sklepních prostor a hudebním repertoárem rezidentních DJ's.
Praha 1, Praha