Úvod > Kalendář akcí > Umění inspektora: Josef Karel Burde v Salmovském paláci
Umění inspektora: Josef Karel Burde v Salmovském paláci
">
26.2.
17.5.
Přidat foto
Výstavy

Umění inspektora: Josef Karel Burde v Salmovském paláci

Josef Karel Burde se spolu s Antonínem Karlem Balzerem a Karlem Postlem řadí k předním představitelům české krajinářské grafiky konce 18. a první poloviny 19. století a lze jej považovat za jednoho z hlavních nositelů odkazu grafického umění Josefa Berglera a jeho školy.
Josef Karel Burde byl v českém výtvarném umění své doby osobností univerzálního významu. Potomek renomovaného rytce kamejí a medailéra Jana Karla B. navázal na umění svého otce a vynikl především jako grafik a kreslíř.
 
V roce 1804 se Burde stal prvním inspektorem Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění. Zahájil tak řadu správců a později ředitelů sbírkové instituce, která byla bezprostředním předchůdcem a základem pražské Národní galerie v Praze. Jeho působení spadá do éry, která předcházela oddělení výtvarné teorie od praxe a kdy se v jedné osobě běžně spojovala dráha aktivního umělce s praxí výtvarného znalce a kritika, restaurátora a případně – řečeno dnešní terminologií – i galeristy. Podobně tomu bylo po celé 19. století i u Burdeho nástupců, navazujících na jeho více jak čtyřicetileté působení ve sbírce.
 
Vedle výsostně znaleckého a organizátorského rozměru Burdeho osobnosti je neméně pozoruhodná jeho vlastní tvorba. Četné práce podle staromistrovských předloh potvrzují autorovo profesní zaměření i význam těchto předloh pro české umění 19. století, ale také souvisejí s faktem, že Burde byl sám sběratelem umění, totiž majitelem rozsáhlé sbírky rytin. Invenční polohu jeho umění pak nacházíme v preromanticky laděných krajinách, drobné akcidenční grafice či karikaturních studiích lidských typů.

Cílem výstavy je představit Burdeho jako významnou osobnost české kultury a spojit pohled na jeho sbírkotvorné a teoretické působení s prezentací jeho výtvarných prací, představujících kvalitní fond české grafiky a kresby 19. století, početně zastoupený ve Sbírce grafiky a kresby Národní galerie a dosud nevystavovaný.

Provozovatel

Národní galerie v Praze – Salmovský palác

Hradčanské nám. 2
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 233 090 570
Email:
info@ngprague.cz
WWW:
www.ngprague.cz
GPS:
50,089070 14,396899
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinné vstupné: 200 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina