Úvod > Kalendář akcí > Ukliďme svět, ukliďme Česko - podzim 2019

Ukliďme svět, ukliďme Česko - podzim 2019

Kdy 21. září 2019 8:00 - 18:00 Festivaly
V pořadí již druhý Celosvětový úklidový den (World Cleanup day) proběhne letos v sobotu 21. září 2019. V tento den dobrovolníci na celé zeměkouli vyrazí uklidit nepořádek z lesů, řek, pláží a ulic.
Letos se do úklidu chystá zapojit rekordních 169 zemí celého světa. Častokrát si myslíme, že je svět velký a to, co se děje jinde ve světě, na nás nemá vliv. Ve skutečnosti však budeme moci sledovat během 24 hodin, že svět je ve skutečnosti malý. Mezinárodní úklidový den nám všem připomíná, že naše planeta je jen jedna. Starejme se o ni co nejlépe, druhou šanci totiž nedostaneme.

V České republice bude v sobotu 21. září probíhat na 400 úklidů, další dvě stovky akcí pak proběhnou v ostatní podzimní dny.

Některé úklidové akce mají za sebou již skutečně dlouhou tradici. Mezi předskokany podzimního úklidového dne byl 14. září již 25. ročník Čištění Vltavy, kterého se účastnilo přes 250 vodáků. Výsledek akce byl velmi potěšující, odpadu stále ubývá a řeka je i po rušné turistické sezóně ve velmi dobrém stavu. 4. – 5. října proběhne akce Čistá řeka Jizera.

Na spoustě míst připravili organizátoři úklidových akcí jako poděkování dobrovolníkům také doprovodný program. Největší akce se bude konat v Brně v rámci Noci otevřených dveří v SAKO Brno. Kromě exkurzí do provozu zařízení pro energetické využívání odpadů se návštěvníci mohou těšit na desítku recyklačních infostánků, či světelnou show. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude obhajoba mistrovského titulu ve skocích do plastu v podání profesionálů z Kaskadéři s.r.o.

Pro samotné organizátory úklidů připravil poděkování jeden z nových podporovatelů akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“ dopravce Flixbus v podobě slevových poukazů na přepravu flotilou jejich zelených autobusů.

Přijďte nám pomoci uklidit po turistické sezóně a užít si babího léta v přírodě. Místa konání akcí naleznete v mapě úklidů

První ročník úklidové akce proběhl v roce 2014 a ještě v tomtéž roce získal ekologického oskara. Úklid se koná zpravidla na jaře a na podzim.

Akce se koná na mnoha místech Česka, proto pokud vás zajímá, zda se i u vás bude uklízet, podívejte se na webové stránky městského či obecního úřadu.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 9. 2019