!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Třešťské betlémy v Jindřišské věži
Třešťské betlémy v Jindřišské věži
">
26.11.
2.2.
+ Přidat foto
Výstavy

Třešťské betlémy v Jindřišské věži

  • 26. listopad 2021 – 2. únor 2022
V pražské Jindřišské věži uvidíte opět jedinečnou výstavu betlémů z Třeště. Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů mohou návštěvníci obdivovat do 2. února 2022 v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v ČR.
Do 2. února můžete v Jindřišské věži zhlédnout výstavu třešťských – ručně vyřezávaných – betlémů. Denně je otevřeno od 10 do 19 hodin.

Betlémářství v Třešti na Vysočině má dlouhou tradici sahající až do počátku 19. století. Nejdříve tam místní vyráběli betlémy papírové, až je po roce 1860 postupně nahrazovaly ty dřevěné. Některé třešťské betlémy obsahují i 500 figurek a dosahují délky až sedm metrů.

I v současnosti je v Třešti stále dost aktivních lidových řezbářů, kteří jsou sdružení ve Spolku přátel betlémů. O Vánocích tradičně zpřístupňují betlémy ve svých domovech, celoročně lze zavítat do místní pobočky Muzea Vysočiny nebo do domu J. A. Schumpetera, kde je stálá expozice.

Betlemářství, které v Třešti vzniklo počátkem 19. století žije stále. V Třešti aktivně tvoří v současné době řada lidových řezbářů, kteří jsou sdruženi ve Spolku přátel betlémů. Návštěvníci Třeště mohou betlémy vidět v čase vánočním přímo v domácnostech betlémářů. Tradiční Betlémská cesta městem je vyznačena na plánku města, na kterém jsou již po několik let neměnná čísla patřící k vystavujícím rodinám.
Zobrazit více

Provozovatel

Jindřišská věž s. r. o. - Jindřišská ulice

Jindřišská ulice
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 232 429
Email:
pokladna@jindriss...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.jindrisskavez.cz
GPS:
50,083952 14,428374
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny