ÚvodKalendář akcíVýstavyTransitions – Uwe Henneken & Zdeněk Sokol
Zdeněk Sokol, Náhodné setkání I
Výstavy

Transitions – Uwe Henneken & Zdeněk Sokol

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Transitions, výstava německého malíře Uweho Hennekena a českého fotografa Zdeňka Sokola uvede diváky do bohatého duchovního světa spirituální transformace, kterou si oba umělci, každý svým vlastním způsobem, prošli a která hluboce ovlivňuje a propojuje jejich tvorbu.
Galerie Cermak Eisenkraft_ pokračuje v prostorách galerie v Topičově domě na Národní 9 v sérii jedinečných projektů a představuje výstavu dvou významných současných umělců, německého malíře Uweho Hennekena a českého fotografa Zdeňka Sokola, nazvanou Transitions. Výstava nabídne zajímavý pohled na kontext vzniku děl obou autorů a jejich konfrontaci. Výběr děl poukáže na šíři a intenzitu jejich práce, tak jako na důležité tvůrčí periody a uvede tak diváky do jejich bohatého duchovního světa spirituální transformace, kterou si oba umělci, každý svým vlastním způsobem, prošli a která hluboce ovlivňuje a propojuje jejich tvorbu.

Uwe Henneken (* 1974, Paderborn) je světově uznávaným a předním malířem své generace v Německu. Žije a pracuje v Německu a Dánsku. V letech 1997–2002 absolvoval Kunstakademie Karlsruhe a UdK v Berlíně. V letech 2009–2011 byl hostujícím profesorem na HfBK v Hamburku.

Duchovní krajiny Uweho Hennekena představené v Praze působí jako balzám na duši. Jsou to obrazy vnitřních krajin, které poskytují inspiraci, útěchu a klid. Čerpají z archetypálních obrazů a probouzejí naše nejniternější pocity. Velmi důležitá je v jeho obrazech barevnost. Hennekenova paleta klade větší důraz na vhled mysli, tedy na to, jak jsou přírodní efekty zprostředkovány do přijímaných afektů prostřednictvím projekcí vědomí. Pozorováním jeho obrazů začíná hra s naším vlastním podvědomím naskýtající nevšední barevný pohled do zrcadla člověka jako osoby.

Zdeněk Sokol (* 1965, Praha) vystudoval Pražskou fotografickou školu, v letech 1989–1993 byl členem umělecké skupiny Bratrstvo, studoval na katedře fotografie pražské FAMU a zároveň se stal i jedním z nejvyhledávanějších českých reklamních fotografů. Neunesl však tlak komerční sféry, peněz a drog. V roce 1998 opustil vybudovanou kariéru a odešel žít do lesa, kde strávil celých 15 let. Ve snímcích z tohoto období zobrazuje v tajemných abstraktních náznacích spiritualitu a začíná pracovat s pohybovou neostrostí. Ve fotografii se víceméně odmlčel, sem tam experimentoval. Až…: „Já jsem vlastně měl v sobě nějakej blok, kterej mi nedovoloval se tím největším darem, kterej v sobě mám, což je umělecká fotografie, živit. Tím, jak jsem měl pocit, že sice kopu dobře, ale za špatnej tým… Furt jsem měl nějaký prachy, teda docela veliký, nějak se to ve mně zablokovalo… takový to, že jako nemáš dovoleno se tím živit, ale to pravděpodobně udělalo moje podvědomí. Asi proto, že jsem zneužil ten dar. Měl jsem to v sobě tak dlouho nastavené… A de facto během té první vlny covidu se to ve mně začalo otevírat fakt intenzivně… zase jsem začal mít chuť do tvůrčí práce. Ale furt to ještě nebylo tak, že by to byla moje práce, furt mě to táhlo k volný tvorbě, že jsem měl vlastně potřebu se nějakým způsobem sebevyjádřit. Seberealizovat se ve volný fotce. Tak nyní pracuji pro Národní divadlo. Tato práce ve mně opět otevřela kreativní tvůrčí potenciál, jsem zpátky v tom flow. Mám spoustu dalších nápadů na další tvůrčí projekty a jedu v tom a jsem šťastnej jak blecha.

V rámci výstavy byl vydán katalog v česko-anglicko-německé mutaci s texty Marka Gisbourna a Tomáše Pospíszyla. Součásti katalogu je i rozsáhlý rozhovor galeristy Tomáše Zapletala Cermaka s Uwe Hennekenem a Zdeňkem Sokolem zaměřený na stěžejní témata tvorby obou autorů.

Statement galeristy a kurátora výstavy Tomáše Zapletala Cermaka: Oba autoři prošli transformací, stali se z nich pokorní a úžasní lidé, kteří vyzařují pozitivní energii, stejně tak jejich umění. Cesta, jak k této proměně došli, je strhující. Zdeněk Sokol kupříkladu žil 15 let v lese. Výstava Transitions je o pohledech do našeho nitra, do nevědomí, poznávání vnitřních krajin našeho já. Je to jeden z nejzajímavějších projektů mé kariéry galeristy.

Záštitu nad výstavou převzal Andreas Künne, velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice. Výstava byla realizována s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Městské části Praha 1 a Česko-německého fondu budoucnosti. Katalog k výstavě vznikl díky finanční podpoře Státního fondu kultury ČR.

Provozovatel

Cermak Eisenkraft gallery

Národní 1010/9
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 608 713 536
Tel.:
+420 723 740 731
Email:
office@cermakeise...
WWW:
https://cermakeis...
GPS:
50,081596 14,415522
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Jan Trampota (1889 – 1942) – Obejmut Krajinou

Galerie Topičův salon vás srdečně zve na jedinečnou výstavu Jana Trampoty, Obejmut krajinou, Připomínáme si 135. let od narození jednoho z předních představitelů české krajinomalby a českého moderního výtvarného umění.
Praha 1, Praha

Hudební vzpomínka na pana skladatele Petra Ebena

Zveme na hudební akci zaměřenou na skladby skladatele Petra Ebena v podání Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy v Praze, který se bude konat ve čtvrtek 6.6.2024 od 19:30 hodin v kostele sv. Voršily na Národní třídě 8 na Praze 1.
Praha 1, Praha

Festival Opera Nova 2024

Festival Opera Nova je přehlídkou současné české a zahraniční operní tvorby. Letošní ročník festivalu je součástí oslav Roku české hudby 2024 a je místem setkání výjimečných českých a zahraničních umělců převážně nastupující generace.
Praha 1, Praha

Mezinárodní festival Zlatá Praha 2024

Zlatá Praha je jedinečným mezinárodním festivalem prezentujícím nejlepší televizní hudební a taneční pořady a filmy všech žánrů. V roce 2024 se uskuteční 25. – 29. září.
Praha 1, Praha

Tajemství květního vývoje pod drobnohledem

Poučná a možná trochu peprná – taková je výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem v Galerii Věda a umění. Pomocí jedinečných snímků z elektronového mikroskopu přibližuje pohlavní části květů: prašníky, pestíky a rostlinná vajíčka.
Praha 1, Praha

Antonín Dvořák – Rusalka

Rusalka, perla české opery, pohádka-mýtus o nejniternějších touhách, vášních a stěží překročitelných hranicích mezi člověkem a živly je součástí světového operního pokladu.
Praha, Praha

Jiří Kučera, David Radok: Don Buoso

Historka o florentském chytrákovi Giannim Schicchim.
Praha, Praha

Jiří Kučera, David Radok: Don Buoso

Historka o florentském chytrákovi Giannim Schicchim.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Cermak Eisenkraft

Galerie Cermak Eisenkraft představuje v třetím patře domu SmetanaQ čtyři výstavy ročně, a to především současnou českou a zahraniční uměleckou tvorbu.
Praha 1, Praha

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.
Praha 1, Praha

Art´s Cool

Praktické výtvarné kurzy se známými českými umělci jako lektory. Malba, kresba, socha, šperk, fotografie, design i móda. Individuální výuka, relaxace nebo i příprava na umělecké školy. Pro dospělé i děti, pro všechny, kteří chtějí poznat svou kreativitu.
Praha 1, Praha

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.
Praha 1, Praha

Divadlo Viola

Poetické divadlo s umělecky vytříbenou dramaturgií nabízí divákům scénická čtení, komorní dramata i rozverné kabarety. Viola nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy.
Praha 1, Praha

Rotunda Nalezení sv. Kříže – nejstarší pražská rotunda

V centru Starého Města se nachází nenápadná stavba – románská rotunda sv. Kříže, která byla postavena v údajném středu unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Stavba byla vybudována dokonalou stavební technikou pravděpodobně v 11. století.
Praha 1, Praha

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Bývalé lahůdkářství Paukert

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství sídlilo na Národní třídě.
Praha 1, Praha

Groove Bar – koktejlový bar v centru Prahy

Groove Bar sídlící v centru Prahy je pulsující cocktail bar se skvělou party atmosférou.
Praha 1, Praha

Hotel Unitas Praha

Unitas se nachází v bývalém klášteře, 250 metrů od Karlova mostu. Nabízí ubytování v prostorách s pohnutou historií – původně místo obytných domů, později klášter jezuitů a šedých sester, za komunismu věznicí, kde byl uvězněn i Václav Havel.
Praha 1, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha