Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Transitions – Uwe Henneken & Zdeněk Sokol
Zdeněk Sokol, Náhodné setkání I
Výstavy

Transitions – Uwe Henneken & Zdeněk Sokol

Transitions, výstava německého malíře Uweho Hennekena a českého fotografa Zdeňka Sokola uvede diváky do bohatého duchovního světa spirituální transformace, kterou si oba umělci, každý svým vlastním způsobem, prošli a která hluboce ovlivňuje a propojuje jejich tvorbu.
Galerie Cermak Eisenkraft_ pokračuje v prostorách galerie v Topičově domě na Národní 9 v sérii jedinečných projektů a představuje výstavu dvou významných současných umělců, německého malíře Uweho Hennekena a českého fotografa Zdeňka Sokola, nazvanou Transitions. Výstava nabídne zajímavý pohled na kontext vzniku děl obou autorů a jejich konfrontaci. Výběr děl poukáže na šíři a intenzitu jejich práce, tak jako na důležité tvůrčí periody a uvede tak diváky do jejich bohatého duchovního světa spirituální transformace, kterou si oba umělci, každý svým vlastním způsobem, prošli a která hluboce ovlivňuje a propojuje jejich tvorbu.

Uwe Henneken (* 1974, Paderborn) je světově uznávaným a předním malířem své generace v Německu. Žije a pracuje v Německu a Dánsku. V letech 1997–2002 absolvoval Kunstakademie Karlsruhe a UdK v Berlíně. V letech 2009–2011 byl hostujícím profesorem na HfBK v Hamburku.

Duchovní krajiny Uweho Hennekena představené v Praze působí jako balzám na duši. Jsou to obrazy vnitřních krajin, které poskytují inspiraci, útěchu a klid. Čerpají z archetypálních obrazů a probouzejí naše nejniternější pocity. Velmi důležitá je v jeho obrazech barevnost. Hennekenova paleta klade větší důraz na vhled mysli, tedy na to, jak jsou přírodní efekty zprostředkovány do přijímaných afektů prostřednictvím projekcí vědomí. Pozorováním jeho obrazů začíná hra s naším vlastním podvědomím naskýtající nevšední barevný pohled do zrcadla člověka jako osoby.

Zdeněk Sokol (* 1965, Praha) vystudoval Pražskou fotografickou školu, v letech 1989–1993 byl členem umělecké skupiny Bratrstvo, studoval na katedře fotografie pražské FAMU a zároveň se stal i jedním z nejvyhledávanějších českých reklamních fotografů. Neunesl však tlak komerční sféry, peněz a drog. V roce 1998 opustil vybudovanou kariéru a odešel žít do lesa, kde strávil celých 15 let. Ve snímcích z tohoto období zobrazuje v tajemných abstraktních náznacích spiritualitu a začíná pracovat s pohybovou neostrostí. Ve fotografii se víceméně odmlčel, sem tam experimentoval. Až…: „Já jsem vlastně měl v sobě nějakej blok, kterej mi nedovoloval se tím největším darem, kterej v sobě mám, což je umělecká fotografie, živit. Tím, jak jsem měl pocit, že sice kopu dobře, ale za špatnej tým… Furt jsem měl nějaký prachy, teda docela veliký, nějak se to ve mně zablokovalo… takový to, že jako nemáš dovoleno se tím živit, ale to pravděpodobně udělalo moje podvědomí. Asi proto, že jsem zneužil ten dar. Měl jsem to v sobě tak dlouho nastavené… A de facto během té první vlny covidu se to ve mně začalo otevírat fakt intenzivně… zase jsem začal mít chuť do tvůrčí práce. Ale furt to ještě nebylo tak, že by to byla moje práce, furt mě to táhlo k volný tvorbě, že jsem měl vlastně potřebu se nějakým způsobem sebevyjádřit. Seberealizovat se ve volný fotce. Tak nyní pracuji pro Národní divadlo. Tato práce ve mně opět otevřela kreativní tvůrčí potenciál, jsem zpátky v tom flow. Mám spoustu dalších nápadů na další tvůrčí projekty a jedu v tom a jsem šťastnej jak blecha.

V rámci výstavy byl vydán katalog v česko-anglicko-německé mutaci s texty Marka Gisbourna a Tomáše Pospíszyla. Součásti katalogu je i rozsáhlý rozhovor galeristy Tomáše Zapletala Cermaka s Uwe Hennekenem a Zdeňkem Sokolem zaměřený na stěžejní témata tvorby obou autorů.

Statement galeristy a kurátora výstavy Tomáše Zapletala Cermaka: Oba autoři prošli transformací, stali se z nich pokorní a úžasní lidé, kteří vyzařují pozitivní energii, stejně tak jejich umění. Cesta, jak k této proměně došli, je strhující. Zdeněk Sokol kupříkladu žil 15 let v lese. Výstava Transitions je o pohledech do našeho nitra, do nevědomí, poznávání vnitřních krajin našeho já. Je to jeden z nejzajímavějších projektů mé kariéry galeristy.

Záštitu nad výstavou převzal Andreas Künne, velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice. Výstava byla realizována s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky, Městské části Praha 1 a Česko-německého fondu budoucnosti. Katalog k výstavě vznikl díky finanční podpoře Státního fondu kultury ČR.

Provozovatel

Cermak Eisenkraft gallery

Národní 1010/9
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 608 713 536
Tel.:
+420 723 740 731
Email:
office@cermakeise...
WWW:
https://cermakeis...
GPS:
50,081596 14,415522
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Korzo Národní

Korzo Národní se každoročně koná na hlavním dějišti sametové revoluce. Program se zde ponese ve znamení pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři zároveň slibují pestrý kulturní program včetně divadelních představení a debat.
Praha 1, Praha

Jaromír Weinberger – Švanda dudák

Na jeviště Národního divadla se vrací po osmdesáti devíti letech pohádková opera Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. Titul, jenž hrála newyorská Metropolitní opera nebo londýnská Covent Garden, připravuje režisér Vladimír Morávek.
Praha 1, Praha

Jaromír Weinberger – Švanda dudák

Na jeviště Národního divadla se vrací po osmdesáti devíti letech pohádková opera Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. Titul, jenž hrála newyorská Metropolitní opera nebo londýnská Covent Garden, připravuje režisér Vladimír Morávek.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Cermak Eisenkraft

Galerie Cermak Eisenkraft představuje v třetím patře domu SmetanaQ čtyři výstavy ročně, a to především současnou českou a zahraniční uměleckou tvorbu.
Praha 1, Praha

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.
Praha 1, Praha

Art´s Cool

Praktické výtvarné kurzy se známými českými umělci jako lektory. Malba, kresba, socha, šperk, fotografie, design i móda. Individuální výuka, relaxace nebo i příprava na umělecké školy. Pro dospělé i děti, pro všechny, kteří chtějí poznat svou kreativitu.
Praha 1, Praha

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Groove Bar – koktejlový bar v centru Prahy

Groove Bar sídlící v centru Prahy je pulsující cocktail bar se skvělou party atmosférou.
Praha 1, Praha

Hotel Unitas Praha

Unitas se nachází v bývalém klášteře, 250 metrů od Karlova mostu. Nabízí ubytování v prostorách s pohnutou historií – původně místo obytných domů, později klášter jezuitů a šedých sester, za komunismu věznicí, kde byl uvězněn i Václav Havel.
Praha 1, Praha