Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Tradície očami fotografov
Výstavy

Výstava Tradície očami fotografov

Výstava se koná v kongresovém sále v budově Sušáku, 2. patro. Lidová kultura vždy přitahovala zájem fotografů – profesionálů i amatérů. Fotografie dokumentující tuto oblast jsou obrazovým pramenem, který je často přesvědčivější než psaný text, nejen pro své kouzlo neopakovatelnosti.

Jejich hodnota bývá doceňována zpravidla až za mnoho let, kdy se pro svou jedinečnost mnohdy stávají posledními svědky minulosti. Na fotografiích se bez nadsázky zastavil čas…

Výstava fotografií zachycuje život v obci Čičmany v období od roku 1893 do současnosti. Fotografie dokládají nejen rázovitost místní kultury (kroje, folklór), ale tematicky především starou lidovou architekturu v proměnách času. Autorem projektu srubových domů v obci, které byly postaveny po velkém požáru v roce 1921, byl architekt Dušan Jurkovič. Některé typy těchto staveb můžeme obdivovat v Čičmanech i dnes.

Doplňující částí je výstava archivních fotografií partnera projektu – Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštem „Obrázky z Valašska“. Postihuje nejen tradiční lidovou architekturu regionu Valašska, ale i výjevy z běžného života jeho obyvatel. Výstava ve svém celku vytváří možnost srovnání života obyvatel a jejich kultury v těchto regionech.

Aktivity v okolí

Velká Šance v Mostech u Jablunkova

V 16. až 19. století byl budován a využíván pás opevnění, který chránil Slezskou zemskou hranici. Jedná se o unikátní fortifikační památku, která nemá srovnatelnou analogii nejen v České republice.
Mosty u Jablunkova, Moravskoslezský kraj

Pamětní deska Václava Havla v Hrčavě

Kolik obcí se může pochlubit, že ji navštívil prezident? Hrčava ano, obec navštívil 15.června 1993 první prezident České republiky Václav Havel.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Lurdská jeskyně se studánkou v Hrčavě

Jedná se o kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku. Traduje se, že voda z této studánky je zázračná, leckdy stačí, že se vodou pouze omyje.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness hotel Pod Kyčmolem v Beskydech

Máte zájem strávit svou dovolenou v Beskydech? Pak určitě zavítejte do obce Horní Lomná ležící v malebné části Těšínských Beskyd, kde se nachází čtyřihvězdičkový Wellness hotel Pod Kyčmolem.
Horní Lomná, Moravskoslezský kraj