Úvod > Kalendář akcí > Lidové tradice Znojemska – výstava na Znojemském hradě
Lidové tradice Znojemska - výstava na Znojemském hradě
"> ">
5.6.
31.10.
+ Přidat foto
Výstavy

Lidové tradice Znojemska – výstava na Znojemském hradě

  • 5. červen 2021 9:0031. říjen 2021 17:00
Pokud se zajímáte o náš region a jeho lidové tradice a obyčeje, pak se můžete těšit na nevšední výstavu nazvanou Lidové tradice Znojemska, která bude k vidění od 5. června 2021 na znojemském hradě v nově zrekonstruovaných místnostech v 1. patře.

Dlouhodobá dvoujazyčná výstava Lidové tradice Znojemska volně navazuje na výstavu z předešlého roku Tradice jedné hranice. Je zaměřena na lidové obyčeje, tradiční oděv, stravu a řemesla obcí znojemského okresu. Kromě krojových kompletů a oděvních součástí se na výstavě objeví předměty přibližující návštěvníkům život na usedlosti ve dnech všedních i svátečních, ale také některá z tradičních řemesel, především hrnčířství, bednářství a košíkářství.

Ústřední scenérií celé výstavy bude dozajista „Selská světnice“ z jižního pohraničí doplněná o nově upravené krojované figuríny ženy a muže ze Starého Šaldorfa (dnes součást Znojma). Návštěvníci si však budou moct prohlédnout i desítky nových exponátů, které se do muzejní sbírky dostaly v některých případech doslova před několika dny. Vedle krojovaného panáčka z Bítova nebo vysokých pánských bot z Prokopova to bude třeba trdlice ke tření lnu, která pochází někdy z poloviny 19. století.

V novém hávu se představí rovněž hradní černá kuchyně, kterou připravujeme. A víc už neprozradíme, ať se máte opravdu na co těšit. 

Během léta výstavu doplní tvůrčí dílny pro rodiny s dětmi v rámci prázdninových Hradovánek. Hlavním tématem těchto aktivit bude tradiční lidový oděv, kroj i nejvýznamnější lidové zvyky v průběhu celého roku.

Výstavu Lidové tradice Znojemska můžete navštívit na znojemském hradě až do 31. října 2021 v rámci samostatného prohlídkového okruhu, každý den kromě pondělí a říjnu pak o víkendech od 9,00 do 17,00 hodin.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021