!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Tradice jedné hranice - výstava na Znojemském hradě
Tradice jedné hranice - výstava na Znojemském hradě
">
26.6.
1.11.
+ Přidat foto
Výstavy

Tradice jedné hranice - výstava na Znojemském hradě

Kdy 26. červen 2020 9:001. listopad 2020 17:00
Zajímáte se o náš region a jeho lidové tradice a obyčeje? Pak se můžete těšit na nevšední výstavu nazvanou Tradice jedné hranice, která bude k vidění od 26. června na znojemském hradě.
Na přípravě výstavy se podíleli profesionální i amatérští etnografové z jižní Moravy, z jižních Čech, Vysočiny a Dolního Rakouska, kteří se pokusili zdokumentovat některé vybrané dochované lidové zvyky ve svých regionech. Výsledkem společné badatelské činnosti je bohatá kolekce fotografií a videozáznamů, která je důležitou složkou obou výstav.

Obě vzájemně se doplňující výstavy představují nejenom historii, ale také současnost tradičních lidových zvyků a řemesel všech dotčených regionů. Návštěvníci se seznámí s tradičními výročními zvyky, slavnostmi a lidovými zábavami, jako jsou Velikonoce, čarodějnice, máje, poutě, advent, Vánoce, Tři králové a masopust, ale také mnohdy zapomenutými, jako například královničky, posejpky a další.

Znojemská část výstavy vyplní reprezentativní prostory v přízemí znojemského hradu  - císařský sál a jeho předsálí. Je rozdělena do několika oddílů, které se týkají především lidového oděvu, zemědělské a řemeslné výroby v příhraničí Moravy, Čech a Dolního Rakouska. Tato stěžejní témata jsou propojena s dalšími aspekty lidové kultury, a to především s tradiční stravou, svatebními obyčeji a také ukázkami lidové architektury a zařízení domácnosti.

Cílem je seznámit veřejnost s životem obyvatel venkova 19. a počátku 20. století, aby návštěvníci mohli pochopit rozmanitost, kterou způsob života na obou stranách hranice svého času nabízel. I přesto, že naši předkové mluvili odlišnými jazyky a v některých případech také žili v rozdílném prostředí, jejich způsob myšlení se až nápadně podobal. Stejné strasti a radosti nás zkrátka spojovaly. A právě na spojitost a podobnost lidové kultury na česko-moravsko-rakouském pomezí poukazuje i naše výstava. Podařilo se zrekonstruovat několik místních krojů, které můžete na výstavě zhlédnout.

Během léta výstavu doplní tvůrčí dílny pro rodiny s dětmi a během září budou probíhat edukační programy pro školní skupiny. Hlavním tématem jednotlivých aktivit bude tradiční lidový oděv, kroj a nejvýznamnější lidové zvyky v průběhu celého roku.

Výstavu Tradice jedné hranice / Traditionen einer Grenze můžete navštívit na znojemském hradě až do 1. listopadu 2020 v rámci samostatného prohlídkového okruhu.

Těšíme se na vaši návštěvu!
Zobrazit více
Naposledy změněno: 19. 6. 2020