Tingvall Trio
Hudební a divadelní akce

Tingvall Trio

Ale nelekejte se, že by na našich pódiích oblíbené švédsko-kubánsko-německé klavírní trio změnilo žánr a začalo sázet na taneční groovy. Hudba na aktuálním albu Dance, která bude tvořit novinkovou část repertoáru koncertu 17. října 2022 v historickém sále pražské Novoměstské radnice, zůstává stejně
Název a koncepce alba Dance i dramaturgie současných koncertů Tingvall Tria skrývá úplně jinou inspiraci než příklon k přímočaré taneční hudbě: „Trio bere posluchače na cestu kolem světa. Jako živou formu emočního vyjádření totiž nechává ve svojí hudbě blýskat se a zářit nejširší rozmanitost tanečních stylů.“ A tak se můžeme ve skladbě Arabic Slow Dance zaposlouchat do blízkovýchodních motivů, v Ya Man rozhoupat na vlnách reggae, dojde i na Bolero či Spanish Swing a na celou paletu latinskoamerických rytmů.

„Idea pro album Dance, Tanec, se poprvé objevila, když jsme zkoušeli jednu z prvních nových skladeb Cuban SMS. Žertovali jsme, jak je pro nás těžké při hře zůstat na jednom místě, když je v hudbě tolik rytmu a energie. Pokud jde o mě, nemohu u piana tančit jako o život, ale stejně nás muzika popadla a odnesla někam do dálky,“ vysvětluje pianista Martin Tingvall. Právě živelnost některých kompozic, jako je Martinem zmíněná Cuban SMS, opravdu nabourává představu o Tingvall Triu jako o baladiérech se sklony k severské zadumanosti. Což je pro pestrost koncertů jen dobře. Jižanský temperament nemá v krvi pouze původem kubánský kontrabasista Omar Rodriguez Calvo, ale kdesi v genech s ním výborně souzní i jeho evropští spoluhráči.

Pianista a skladatel Martin Tingvall (*1974, Tomelilla) zahájil hudební průpravu krom klasiky především severským folklorem. Možná odtud se bere jeho smysl pro zpěvné melodie. Když později propadl pianu jazzovému, získal díky svému talentu toho nejlepšího myslitelného mentora. Švédského krajana Bobo Stensona. Po odchodu do Německa sloužil Martin v kapele Uda Lindenberga či zpěvačky Mandy Capristo, brzy se však postavil na vlastní nohy jako kapelník. Tingvall Trio založil v roce 2003 a postupně z něj udělal nejen umělecky uznávané, ale také mezinárodně komerčně úspěšné těleso, jehož nahrávky nápadně figurují i v prodejních hitparádách. Martin se prosadil také jako autor scénické hudby k filmům a seriálům. Mnozí posluchači ani nevědí, že jeho melodie znají třeba ze seriálu Místo činu. Krom již osmi alb s Tingvall Triem vydal Martin Tingvall také tři tituly sólové.

Na doslova „mimosmyslové“ komunikaci a brilantní sehranosti Tingvall Tria má podíl i fakt, že za téměř dvě dekády jeho existence nedošlo ke změně sestavy. Trojici totiž tvoří nejen virtuózní hudebníci, ale především přátelé, kteří si jako domov zvolili kosmopolitní Hamburg a zůstávají neustále v kontaktu. Kontrabasista Omar Rodriguez Calvo (*1973, Matanzas) zahájil úspěšnou kariéru už na rodné Kubě. Jako sedmnáctiletý začal vystupovat se zpěvačkou Argelií Fragoso a do svého tria ho obsadil i pianista Ramón Valle. Poté, co se v roce 1994 přestěhoval do Německa, zvali Omara jako respektovaného sidemana Nils Landgren, Ulf Wakenius, Roy Hargrove i Mike Stern.
Stabilní sestavu doplňuje citlivou hrou bubeník Jürgen Spiegel (*1972, Brémy). Jeho všestranné hudební vzdělání zahrnuje nejen studia na Vysoké umělecké škole v Brémách, Konzervatoři prince Clause v holandském Groningenu či prestižní newyorské Manhattan School Of Music, ale také léta odehraná v rockových kapelách (se skupinou SupaRed natočil v roce 2003 eponymní album) či se soulovou a hip hopovou zpěvačkou Nnekou. Nebo působení ve Spojených arabských emirátech, kde pracoval jako autor hudby pro televizní stanici Al-Džazíra a produkčně i aranžérsky zaštítil album beduínských hudebníků Dubai Nights Vol. 1 (2011). Doprovázel také Kurta Ellinga či Dominika Millera. Vedle Tingvall Tria hraje a vydává desky v duu Sendecki & Spiegel s polským pianistou Vladislavem Sendeckým.

Album Dance vyšlo v říjnu 2020, ale kvůli pandemii dosud nemohlo být dostatečně předvedeno naživo. Nyní se nového repertoáru, samozřejmě společně s osvědčenými kousky, konečně dočká i rostoucí obec českých příznivců nadnárodní kapely.

Tingvall trio vystoupili poprvé v Praze 8.11.2011 
 

Novoměstský advent 2022

Předvánoční jarmark, který naváže po dvou letech koronavirových omezení na tradiční setkávání lidí v tomto výjimečném čase v samém centru Prahy, odstartuje kouzlo adventního času a opět nabídne příjemnou vřelou atmosféru, vánoční zboží, regionální a řemeslné výrobky, hřejivé nápoje.
Praha 2, Praha

Pražské věže aneb velká historicko-rozhlížecí hra pro malé i velké

Velká historicko-rozhlížecí hra pro malé i velké, která tentokrát startuje z pokladny věže Novoměstské radnice, kam je vstup na začátku Vodičkovy ulice u Karlova náměstí.
Praha 2, Praha

Co Čech, to muzikant!

Cyklus 4 komorních koncertů pořádá v historickém Velkém sále Novoměstské radnice organizace Komorní Múzy z. s. Kurátorem je houslista a umělecký vedoucí projektu Radim Kresta.
Praha 2, Praha

Tvůrčí skupina 1982-2022

Výstava „Tvůrčí skupiny“ založené již před 40 lety výtvarnými nadšenci z Útvaru hlavního architekta hl. m. Prahy. Mezi prvními členy byl i tehdejší hlavní architekt města Prahy Prof. Blahomír Borovička a nyní je členem Tvůrčí skupiny poslední hlavní architekt města Prahy Ivo Oberstein.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Brillion – robotika a programování

Pořádáme kroužky, workshopy a příměstské tábory zaměřené na robotiku a programování, elektrotechniku, 3D grafiku a další technické obory či všeobecné vědomosti.
Praha, Praha

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Expozice Pražského literárního domu se věnuje fenoménu pražské německy psané literatury. Chce návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka, Max Brod či Rainer Maria Rikle, ale také dalších padesát autorů.
Praha 2, Praha

Aikido pro Prahu a okolí

Výuka Aikido, Aikitoho, Iaido, Kyusho jutsu. Aikido klub Praha vychází z aikido stylů různých zahraničních učitelů, největším vzorem je však učení Nishio Senseie, doplněné o aiki ken a aiki jo, tak jak ho vyučuje Tanaka sensei.
Praha 2, Praha

Galerie Ex Post v Praze

Galerie je místo pro kulturu a vzdělávání vzniklé v prostorách bývalé pošty nedaleko Karlova náměstí.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Radisson Blu Hotel, Prague

Zcela nový Radisson Blu Hotel Prague nabízí 160 moderních pokojů, včetně 21 apartmánů. Celý hotel prošel v roce 2019 náročnou rekonstrukcí, při které byly zachovány původní secesní prvky, doplněny o moderní design. K dispozici je nová restaurace a bar nabízející jak kávu, tak originální koktejly.
Praha, Praha

Suite Home Prague

28 prostorných apartmánů s kuchyní, pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování, plně vybavené kuchyňky. Ideální ubytování jak na služební cestě, tak na dovolené s rodinou a dětmi. 300 metrů od Václavského náměstí. 5 minut od Václavského náměstí a 10 minut od Staroměstského náměstí.
Praha 1, Praha

Artharmony Pension & Hostel Praha

Atrharmony je originální, zcela atypické, rodinné, romantické prostředí – oáza klidu a harmonie uprostřed velkoměsta. Pension & Hostel se nachází v samém centru Prahy a je zcela nekuřácký.
Praha 2, Praha

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha