Úvod > Kalendář akcí > Tichá řeč kamení – expozice v Minoritském klášteře
Tichá řeč kamení - expozice v Minoritském klášteře
">
1.7.
30.9.
+ Přidat foto
Výstavy

Tichá řeč kamení – expozice v Minoritském klášteře

Kdy 1. červenec 2021 – 30. září 2021
Venkovní stálá expozice v dříve nepřístupném zadním traktu bývalého minoritského kláštera ukazuje činnost člověka v průběhu staletí vepsanou do kamene. Své příběhy zde vypráví exponáty z bohaté podsbírky lapidária muzea.
Pět tematických panelů pojednává o smrtelnosti kamene, o estetice v kameni, o kameni jako užitném předmětu, architektonickém prvku i vzpomínce na zemřelé.

Mezi nejstarší exponáty se řadí tzv. žernov, nenápadný kruhový kámen sloužící k mletí obilí v raném středověku (asi 9.–11. století). Návštěvníkově pozornosti jistě neunikne ani barokní umyvadlo z louckého kláštera nebo největší exponát, tzv. krakorec (tj. nosný architektonický prvek), který v renesanci zdobil jeden ze znojemských domů. Jistě pozoruhodný osud v sobě skrývá také fragment sochy lidské figury, z níž se zachoval pouze trup a ruce svírající vak v podpaží. Nejspíše se jednalo o sochu dudáka, avšak její původní podoba a funkce zůstává zapomenuta v čase. Tento „dudák“ je hmotným důkazem, že ani kámen není věčný. Na pomíjivost lidské činnosti i života pak přímo odkazuje panel s funerální kamenosochařskou prací a vedlejší nově odkryté „pohřebiště“ kamenných pozůstatků zdemolovaných částí sdruženého kláštera minoritů a klarisek i jejich zcela zaniklého kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Pojetí celé expozice proto vybízí nejen k naslouchání svědectví jednotlivých kamenných fragmentů, ale také k rozjímání nad pomíjivostí a obdivu k práci našich předků. Celý prostor obklopený vysokými klášterními zdmi, s travnatými plochami, jezírkem a rostlinami znojemského regionu se tak stává až meditativní oázou, v níž může návštěvník dát prostor novému poznání, prožitku i vlastním myšlenkám.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021