Úvod > Kalendář akcí > Lidová řemesla a trhy > Textilní řemesla – živě a moderně
Lidová řemesla a trhy

Textilní řemesla – živě a moderně

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Lidová řemesla a trhy v celé ČR.
Prodejní a setkávací akce pro milovnice ruční práce, přírodních materiálů, originality a opravdovosti. Předení, tkaní, pletení, háčkování, filcování suché i mokré, šití (látkové panenky, patchwork)…
Zveme vás na objevnou cestu za uměním vláken...

Mrtvá, zapomenutá, pohádková, z časů našich prababiček, „to už se dneska takhle nedělá“… Taková slova nejčastěji slýchám v souvislosti s tradičními textilními řemesly a technikami. I já jsem, když jsem začínala s předením, měla romantickou představu sama sebe v roubené dřevěné chaloupce, „…v krbu se svítí, stará podřimuje, děvčata předou měkký len. „Toč se a vrč můj kolovrátku…“ Koupila jsem si kopii tradičního valašského kolovrátku od pana Zbranka (Moje přadleny mi rozumějí!!!) a večer co večer k němu sedala, s cílem zkrotit na jedné straně divoké chomáče ovčí vlny a na druhé paličatý stroj, který vypadal přesně jako kolovrátek z mých snů, ale dával na frak všem mým iluzím o předení ve smyslu idylické bukolické selanky. Po prvním kile sepředené vlny a nadávkách tak peprných, že jsem si nemyslela, že je vůbec mám ve svém repertoáru vysokoškolsky vzdělané intelektuálky, se na cívce začalo konečně objevovat něco, co se, viděno z hodně veliké dálky, dalo nazvat přízí. Dnes bych vám ji ale popsala jako asymetrickou uměleckou přízi typu bulky a neupředla bych vám ji cíleně, ani pod hrozbou umlácení motovidlem. Můj muž byl večer co večer svědkem mého odhodlání stát se přadlenou, a když byl postupně zvuk mých skřípajících zubů nahrazen rytmickými zvuky typickými pro kolovrátky – staroušky (Ano, přesně! Toč se a vrč můj kolovrátku!), pochopil, že hora byla zdolána a položil mi záludnou otázku, zda si nemyslím, že když šel pokrok dál ve všech oblastech lidského života, vstoupil jistojistě i do oblasti kolovrátkové? Co myslíte, zeptal by se mě dnes znovu, kdyby věděl, že se náš domov už navždy změní v chaloupku ovčí babičky, kde geometrickou řadou přibývají kolovrátky, stavy a mnoho dalších důležitých nezbytností? Nooooo… Nicméně ukázalo se, že měl pravdu! Řemeslné předení opravdu pokročilo. Nejen v oblasti moderních strojů, které upředou cokoliv, na co si jen pomyslíte, ale také v oblasti odborného vzdělání, periodik, rozvinuté mezinárodní komunity a přadlen, tkadlen či pletařek – umělkyň a designérek, které vytvářejí originální příze, pleteniny či tkaniny, nad nimiž zůstává rozum stát, srdce se rozbuší prudčeji a do očí se derou slzy. Z jejich tvorby cítíte tu obrovskou, obrovitánskou a dojemnou lásku, vášeň a zaujetí pro vše, co je opravdové, originální a vytvořené v přirozeném rytmu lidských rukou a pomalosti lidského života. Ach, tak krátkého pro vše, co by si chtěl člověk ještě vyzkoušet, neřkuli naučit se!!! Vnímáte tu maximální péčí a šetrnost k planetě Zemi, která je naším jediným a křehkým domovem.

V Toulcově dvoře se můžete osobně potkat s těmi, pro něž je ruční zpracování přírodních vláken živoucí částí jejich každodenního, zcela moderního, života. A dovolit jim, aby vás v pozitivním smyslu slova nakazili svojí láskou k textilním řemeslům, živým a moderním, plným energie.
 

Výstava betlémů na Toulcově dvoře

Přijďte si zpříjemnit sváteční čas návštěvou tradiční výstavy betlémů, která letos bude umístěna ve středověkém špýcharu. Staročeské betlémy v historickém prostředí musí přeci k sobě ladit.
Praha 10, Praha

Kreativní jarmark – Šetrné Vánoce

Přijďte zahájit letošní adventní čas na Toulcův dvůr. Čekají vás různí řemeslní prodejci s dílničkami. Nejhezčí dárek je totiž ten, který sami vyrobíte.
Praha 10, Praha

Betlémy 2023 – Kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři

Menší betlém je po celou vánoční dobu umístěný v otevřeném oltářním stole v kostele. Ve své figurální části je mistrovskou řezbou Josefa Krejčíka z Prahy.
Praha 10, Praha

Vánoční putování za hvězdou

Přijďte se vánočně naladit v sobotu před Štědrým dnem do Hostivařského lesoparku. Na trase si děti s pomocí andělů nebo vánočních skřítků budou tvořit vánoční hvězdičku ze špachlí. Trasa bude vánočně nazdobená a nasvícená, na konci na Vás čeká betlém. Budete moci přispět na dobrou věc.
Praha, Praha

Mikuláš na ledě v Icerink

Ve spolupráci s Městskou částí Praha 10 připravuje Icerink Mikulášské bruslení a tímto vás srdečně zve.
Praha 10, Praha

Živá Exotika – mezinárodní teraristická akce v ČR

Nejznámější mezinárodní trhy exotických zvířat a rostlin v Čechách. Na Živé Exotice najdete spoustu zvířat, rostlin a potřeb pro chov i pěstování.
Praha 4, Praha

Mikulášské dekorace z kukuřičného šustí – dílna pro rodiče s dětmi

Přijďte se od profesionálky naučit základu řemesla – výroby mikulášských dekorací z kukuřičného šustí. Budeme vyrábět jednoduché figurky čerta a anděla.
Praha 10, Praha

Mikulášský průvod Jižním Městem

Přidejte se k Mikulášskému průvodu, kde se kamarádí čerti s anděly a ostatní drobotinou. Průvod vychází od Komunitního centra Matky Terezy a putuje Centrálním parkem. V průvodu jsou vítáni malí čertíci i andílci.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Deník neznámého – cesta areálem Toulcova dvora

Deník neznámého je hra určená především pro rodiny s dětmi. Deník vás provede za pomoci fotocesty a obrázků areálem Toulcova dvora. Uvidíte známé i neznámé a dozvíte se, co vše u nás můžete najít.
Praha 10, Praha

Venkovní úniková hra Čas zvratu

Svět se ocitá na hraně a záleží jen na nás, zda ho nachýlíme zpět! Unikneme globálním změnám? Přijď se svým týmem také pomoci a zachovat planetu takovou jakou ji známe i pro příští generace. Máš to ve svých rukách!
Praha 10, Praha

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.
Praha 10, Praha

Dětské zábavní centrum Kulíškov v OC Park Hostivař

Ve druhém patře OC Park Hostivař v Praze najdete dětské zábavní centrum – hernu, která je určena pro nejmenší, ale odpočinou si zde i dospělí při šálku kávy.
Praha 10, Praha

Saunování v saunovém světě Saunia Vivo! Hostivař

Saunia je se svými mnoha pobočkami jedničkou mezi saunovými světy v ČR. Je unikátní svým umístěním v obchodních centrech, takže disponuje skvělou dopravní dostupností. V ceně vstupu je osuška a prostěradlo, takže rozhodnout se pro návštěvu můžete skutečně kdykoli. Vstup je časově neomezený.
Praha 10, Praha

Salon Altair – rekondiční a regenerační služby

Anticelulitidní, odtučňovací, relaxační program pro muže i ženy. Masáže sportovně-regenerační, Breussova, depilace cukrovou pastou, kinesiotaping, lymfodrenáž, peeling i zábaly těla.
Praha 10, Praha

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark vznikl v 60. letech minulého století jako rekreační zázemí pro nově budované pražské Jižní Město. Nový les vyrostl převážně na zemědělské půdě v sousedství Hostivařské nádrže.
Praha 10, Praha

Lanový park Hostivař – zrušeno

Přes veškerou naši snahu při boji s kůrovcem v uplynulých letech se nám pro sezónu 2020 nepodaří obnovit provoz lanového parku a jeho provoz bude definitivně ukončen. Bez stromů, bohužel, lanový park provozovat nejde.
Praha 10, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Na Kačabce v Hostivaři

Putyka Na Kačabce je ideálním místem pro příjemně strávené chvíle v přátelském i firemním duchu. Najdete ji v centru památkově chráněné zóny Stará Hostivař.
Praha 10, Praha

Hotel Selský Dvůr

Hotel Selský Dvůr patří mezi špičku čtyřhvězdičkové hotelové kategorie v Praze. Hotel je obklopen zelení a pro svoji neopakovatelnou atmosféru a kvalitu poskytovaných služeb se stal vyhledávaným místem pobytů hostů.
Praha 10, Praha

Paštikárna Melememaso v Praze

Pašikárna s příznačným názvem Melememaso vznikla – asi jako všechny dobré projekty – díky souhře štěstí, náhody a nadšení. Sešli se dva dlouholetí kamarádi, slovo dalo slovo a pustili se do toho.
Praha 4, Praha

Restaurace Columna

Restauraci Columna najdete v budově Centra pohybové medicíny. Interiér restaurace působí dojmem citlivě vytvořeného designového prostředí, které láká k příjemnému posezení v interiéru či na prostorné letní zahrádce.
Praha 4, Praha

Top Hotel Praha

K ubytování hostů slouží více než 500 pokojů a apartmánů. K hotelu náleží rozlehlé parkoviště s 800 místy pro automobily a 30 místy pro autobusy. Hotel se pyšní několika restauracemi s českou i mezinárodní kuchyní a vyhlášeným cateringem.
Praha 4, Praha

Hotel Na Zámečku v Praze uprostřed zeleně

Stylový hotel s vlastní zahradou nabízí ubytování nedaleko centra Prahy a pronájem prostor pro školení, akce, večírky a svatby. Konferenční prostory pro firemní akce lze propojit s restaurací a zahradou pro pořádání svateb, večírků a jiných společenských akcí.
Praha 10, Praha

Rodinný pivovar Vik

Možnost prohídky pivovaru – ukázka a ochutnání surovin pro výrobu piva. Kompletní postup výroby piva od přípravy surovin, přes výrobu, lahvování až po expedici a prodej piva.
Praha, Praha

Galerie národních vín a vinařství Praha

Stálá prodejní výstava národních i světových vín a progresivních vinařství, distribuční a degustační centrum vín, obchodní zastoupení vinařů, prodej vína za bezkonkurenční ceny.
Praha 11, Praha