!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Tajuplné Olšanské hřbitovy - zrušeno

Tajuplné Olšanské hřbitovy - zrušeno

Kdy 29. březen 2020 15:00 - 17:00 Historické a vojenské akce
Staré hřbitovy nejsou místa strašidelná, nýbrž pietní, místo spočinutí našich předků, kteří tvořili naše dějiny. Olšanské hřbitovy jsou galerií a muzeem pod širým nebem připomínající významné osobnosti naší historie, koncentrovaná zkratka kultury a dějin, živé a proměnlivé Město mrtvých…
Olšanské hřbitovy, zároveň starobylý park s překrásnými stromy a tajemnými zákoutími, se vyrovnají proslulým campos santo v Miláně, Pise či Janově. Anebo jsou spíš jako pařížské Père Lachaise, jeden z nejslavnějších hřbitovů světa, největší v Paříži (je tady pohřben také Antonín Rejcha, český skladatel a František Kupka, český malíř a ilustrátor). Olšanské hřbitovy jsou však největší v celých Čechách, o víc jak 6 ha větší a o 125 let starší, naž Père Lachaise, který má 70 tisíc hrobů. Olšanské hřbitovy naproti tomu 25 000 hrobek, cca 200 kaplových hrobek, 65 000 hrobů, 20 000 urnových hrobů, 6 kolumbáriích zdí a dvě louky rozptylu. Odhadovaný počet pohřbených od počátku pohřbívání je asi 2 miliony. Stejně jako na Père Lachaise i tady našlo místo věčného odpočinku obrovské množství známých osobností, kupříkladu Josef Lada, Jan Werich a Jiří Voskovec, Jaroslav Ježek, Jan Palach, Josef Jungmann, Karel Havlíček Borovský, Karel Jaromír Erben, Ladislav Smoljak, Bernard Bolzano (filosof), Pavel Bobek, Vladimír Dlouhý, Karel Černoch, Jan Fischer (ilustrátor Rychlých šípů), rodina Čapková, Fontaine de la Charles Christian (franc. spisovatel), Miroslav Tyrš, Vincenc Roth, Saša Rašilov, Jindřich Plachta, Oldřich Nový, Eliška Krásnohorská… A také Klement Gottwald… Anebo Zimmermannovy děti a jejich dojímavý, teskný a tragický příběh, jeden z mnoha a mnoha, o nichž si můžeme v průběhu procházky vyprávět a vyprávět…  A také o historii hřbitova, o způsobech a dějinách pohřbívání od Keltů až po současné pohřby žehem, atd.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 3. 2020