Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Tajemné noční čtení na Malostranském hřbitově – téma: katedrála sv. Víta
Rodina Panszkých
Historické a vojenské akce

Tajemné noční čtení na Malostranském hřbitově – téma: katedrála sv. Víta

V sobotu 30. srpna se od 21 hod. uskuteční již třetí tajemné noční čtení na Malostranském hřbitově. Večer je věnován vzpomínce na Václava Michala Pešinu rytíře z Čechorodu, který se významně zasloužil o dostavbu katedrály sv. Víta na Pražském hradě a je pohřben na Malostranském hřbitově.

Čtena budou tajemná díla, která se váží k příběhu této katedrály. Akci připravilo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů.

Hřbitov bude otevřen od 20:30 hod. Vstup je zdarma.

Václav Michal Pešina rytíř z Čechorodu (1782 – 1859) po svém vysvěcení působil jako kaplan a kněz. Ve svěřených obcích usiloval o vzdělání a národní uvědomění, zapojil se do šíření českých knih. V roce 1828, v den výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta, měl vidění, v němž mu byla uložena povinnost ujmout se jeho dostavby. Společně s Františkem hrabětem Thunem podal žádost o povolení vzniku Jednoty svatovítské. První setkání zájemců se konalo na Staroměstské radnici 28. března 1859. Pešina tam pronesl plamenný projev. Svatovítskou katedrálu prohlásil za druhou nejvýznamnější gotickou stavbu a varoval přítomné, aby později nelitovali své dnešní nečinnosti, protože jedinečná památka podléhá zkáze.

Navrhl vyhlásit národní sbírku, protože podle jeho výpočtu by stačilo 10 zlatých od každé obce po dobu 15 – 20 let. Další shromáždění bylo ohlášeno na 22. května. Toho se ale už nedožil – zemřel na mrtvici v noci ze 6. na 7. května 1859. Autorem jeho náhrobku Na Malostranském hřbitově je Emanuel Max. Kanovník Pešina zde klečí na levé noze před sv. Janem Nepomuckým, kterému podává knihu s nápisem „Dědictví sv. Jana Nepomuckého“ (narážka na to, že Pešina byl správcem této instituce, která se zabývala vydáváním kvalitních a levných českých knih).

Výstava ExpoFlashback Dubai 2020 v Galerii Kroupa

Abstraktní umění, malby či sochy ze skla, včetně světové premiéry videomappingu na skleněném díle Mola skláře Vlastimila Beránka. Vedle jeho tvorby jsou k vidění i exkluzivní výtvory, sochy a skulptury dalších českých světově proslulých autorů Adély Olivy, Jaroslava Proška či Ely Smrček.
Praha 1, Praha

Božský Karel – vánoční koncert

Koncert o délce 70-80 minut je naplněn průřezem hitů Karla Gotta, Karla Svobody, Jiřího Štaidla a dalších mistrových autorů, a to od počátku jeho kariéry, až do jeho posledních koncertů.
Tábor, Jihočeský kraj

Vlasta Horváth v Univerzitě Tábor

Přijďte nasát vánoční atmosféru
Tábor, Jihočeský kraj

Vánoční hudební nadílka v Univerzitě

Karel Kobližka, David Chabr, Ondřej Kříž, Karel Řeřicha, Milan Šmikis Cvígr, Jana...
Tábor, Jihočeský kraj

Aktivity v okolí

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.
Praha 5, Praha

Lasergame v centru Prahy

Lasergame v Praze pro 2-16 hráčů! Nejlepší a nejmodernější Lasergame aréna v ČR!
Praha 5, Praha

Aikido Praha

Aikido Praha je otevřený prostor, který je přístupný pro všechny zájemce o asijská umění, převážně bojová asijská umění Aikido, Aiki-jitsu, Kyusho-jitsu, Iaido a krásné umění jógy.
Praha 5, Praha

Centrum pro současné umění FUTURA

Centrum pro současné umění FUTURA je třípatrovým výstavním prostorem o celkové rozloze 1000 m² sídlícím na pražském Smíchově. Od léta 2003 zde byly prezentovány práce celé řady známých a mezinárodně respektovaných umělců jak ze zahraničí, tak z České republiky.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Čokoládová cukrárna

Naší kávu jsme pro vás pečlivě vybírali. Jako nejlepší variantu jsme vybrali kávu od pana Kříže. Můžete u nás ochutnat Brazilie Santos a Honduras.
Praha, Praha

Vienna House Andel’s Prague

Vienna House Andel’s Prague s adresou v oblíbené čtvrti "Anděl" je vyhlášen moderním designem, architekturou a vřelou atmosférou. Hotel i přilehlý apartmánový komplex obklopují obchody, butiky a moderní restaurace a do Starého Města lze lehce dojít pěšky.
Praha 5, Praha

Oscar's brasserie

Oblíbené místo setkání v živé pražské části Anděl kdykoli během dne či noci. Ať už se jedná o dopolední snack, pracovní oběd, posezení u čaje nebo skvělou večeři, naše kuchyně vás vždy bude lákat k další návštěvě.
Praha 5, Praha

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.
Praha 5, Praha