Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Symfonie kabelek se rozezní na brněnském Špilberku
Výstavy

Symfonie kabelek se rozezní na brněnském Špilberku

S historií kabelek, nezbytného doplňku každé ženy v minulosti i současnosti, se seznámíte v prostorách Královské kaple v Muzeu města Brna. Prohlédnete si převážně společenské kabelky z různých dob, obdivovat budete i kabelky současné.
Muzeum města Brna, které sídlí na hradě Špilberk, připravilo novou výstavu: v prostorách Královské kaple je zpřístupněna část sbírky převážně společenských kabelek.

O tom, že i 21. století zdatně obstojí v konkurenci času a nápadité výrobě kabelek, přesvědčí návštevníky kolekce kabelek společenských z dílny Lucie Hlavinkové a také tvorba Ivy Hlobilové, absolventky šperkařské školy v Turnově. Kreativitu studentů a dovednost při zpracování kůže a textilních materiálů dokumentuje zejména Střední škola uměleckoprůmyslová v Uherském Hradišti. Oděvní modely spolu s originálními koženými dámskými rukavicemi patří k praktickým výstupům Střední školy umění a designu, stylu a módy a vyšší odborné školy Brno.

Historie kabelek


Kabelky, tašky a taštičky v podobě jaké je známe dnes, jsou fenoménem až ve 20. století. Byly užívány od okamžiku, kdy měli lidé potřebu přenášet různé cennosti. První dochované zobrazení předmětu velice podobnému kabelce je ze starého Egypta. Rozvoj vaků podobných kabelkám byl zaznamenán ve 14. a 15. století. Kabelka se stala postupem času důležitým faktorem módního průmyslu, který ovlivňovaly kulturní události a sociologické změny.

V minulých stoletích nosili jak muži, tak i ženy pouze malé váčky, připevněné na opascích ve kterých měli uložené důležité věci denního života. Ve středověku se začaly váčky zdobit různými šperky a výšivkami. Nejdříve koncem 18. století, a hlavně pak v období empíru, se staly módními taštičky „ reticuly“. Byly malé, dekorativní, mnohdy háčkované, často zdobené korálky a nosily se převážně v ruce.

Teprve od roku 1890 se vyráběly kožené kabely s držadlem do ruky. Kabelky coby vyloženě módní doplňky vznikly až koncem 19. století. Na začátku dvacátých let 20. století se kabelky začaly nosit i pod ramenem. Rozkvět nastal ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Postupně byl kladen stále větší důraz na sladění barevnosti – tento trend vyvrcholil v padesátých letech 20. století. Uplatňoval se požadavek na sladění s obuví, rukavicemi, kloboukem.

V šedesátých letech se vyráběly konzervativní kabelky, hranaté s jedním nebo dvěma držadly. Ač zpravidla do popředí vstupovala funkce praktická a společenská, nelze opomenout, že kabelka představovala i výtvor fantazie. Přítomnost ukazuje, že se tyto účelné a nepostradatelné módní artefakty neustále vyvíjejí a přizpůsobují potřebám i nárokům žen a staly se nepostradatelnou součástí dámského šatníku.

K velmi oblíbeným patřily taštičky vyráběné z kovových sítí, které se dostaly na počátku 20. století na vrchol své popularity. V první čtvrti 19. stol. se nosily kabelky stříbrné tzv. pancéřové. Korálkové kabelky bývají nejčastěji ozdobené našívanými drobnými rokajly pestrých barev.

České kabelky si získaly proslulost v období meziválečném také v cizině. Objevily se nové tvary vystužených kabelek tzv. „psaníčka“, k jejichž výrobě se používala zejména kůže. Kabelky ozdobené flitry a štrasové patří ke stálicím večerních dámských toalet.

Poklady špilberské zbrojnice – komentovaná prohlídka

Zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy Poklady špilberské zbrojnice. S vystavenými zbraněmi a dalším středověkým arzenálem vás seznámí kurátor Radim Dufek.
Brno, Jihomoravský kraj

Rakouská Morava – komentovaná prohlídka a představení knížky

Nejen milovníci umění si jistě nenechají ujít na komentovanou prohlídku stálé expozice RAKOUSKÁ MORAVA a představení stejnojmenné publikace o výtvarném umění 16. – 19. století v Brně. Výstavou 8. prosince od 16 hodin provede kurátor Robert Janás.
Brno, Jihomoravský kraj

Čertovské Vánoce na Špilberku

Vánoční jednodenní akce pro celou rodinu na hradě Špilberku od 11.00 do 17.00. Bohatý program na Velkém nádvoří a Adventní dílničky pro děti.
Brno, Jihomoravský kraj

Špilberk žije adventem – Tvořivé dílničky na hradě

Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Přijďte na Špilberk! Po celou dobu adventního veselí to na Špilberku bude žít. Každou sobotu od 26.11. do 17.12. od 10.00 do 17.00 si budou moci přijít děti vyrobit něco krásného a vánočního.
Brno, Jihomoravský kraj

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.
Brno, Jihomoravský kraj

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.
Brno, Jihomoravský kraj

Expozice barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.
Brno, Jihomoravský kraj

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Exkluzivní vinný restaurant v prostorách středověkého hradu, kde každý pátek a sobotu večer hraje moravská cimbálová hudba. Ve sklepích z 13. století (v nejstarší dochované části hradu Špilberk) je vinotéka s více než třemi sty druhy vín.
Brno, Jihomoravský kraj

Babinský bistro

Bistro na Špilberku nabízí posezení v krásném prostředí hradu. Denně nabízí čerstvě pečený kváskový chleba a domácí paštiky,
Brno, Jihomoravský kraj

Vinárna Garage Wine v Brně

V Garage Wine můžete očekávat vynikající víno v originálních skleničkách z foukaného skla
Brno, Jihomoravský kraj

Petit Cru Wine bar & shop v Brně

Petit Cru je wine bar, tedy bar, kde můžete denně ochutnat až 40 různých vín z celého světa, a to i po skleničce.
Brno, Jihomoravský kraj