Úvod > Kalendář akcí > Symboly vládců na Špilberku
Symboly vládců na Špilberku
"> "> "> "> ">
10.2.
31.8.
+ Přidat foto
Výstavy

Symboly vládců na Špilberku

Kdy 10. únor 2021 – 31. srpen 2021
Letošní první výstava na hradě Špilberku patří elitám od pravěku do novověku. Vybraným jedincům, kteří stáli na vrcholu společenské pyramidy a měli a dodnes mají mimořádný vliv na chod celého společenství. V gotickém sále hradu Špilberk bude otevřena do 31. srpna 2021.
Jak se pozná elita? Rozhodujícím psychologickým momentem, jak získat převahu a ukázat své výsadní postavení, je efekt prvního dojmu. Proto se příslušníci elit prakticky ve všech obdobích historie lidstva snažili odlišit svým oděvem, chováním či ceremoniemi. Spolu s dalšími atributy moci si tak vytvářeli svůj „velkolepý“ obraz na veřejnosti. Cílem výstavního projektu Muzea města Brna a Ústavu archeologické památkové péče Brno je představit návštěvníkům celou historii elit a ukázat široké spektrum předmětů, které vybrané osobnosti využívali v minulosti ke své sebeprezentaci.

Námět výstavy zabírá poměrně velký časový úsek – od lovců mamutů až po 20. století. Jak ale zjistíme informace o elitách pravěku a raného středověku, když ještě neexistovaly písemné ani obrazové dokumenty? „Nejpřesnější svědectví o vládcích doby kamenné, bronzové či železné podávají bohaté hroby. V posledních letech jich našli archeologové v širším okolí Brna hned několik. Výbavu zemřelých bojovníků, tehdejších vládců či královen je tak možné prohlédnout si v celé své kráse. Ve většině případů jsou tyto předměty představeny veřejnosti vůbec poprvé,“ vysvětluje kurátor výstavy Petr Vachůt z Oddělení archeologie Muzea města Brna.
Doslova oslňující ukázkou vkusu a špičkového šperkařského umění jsou předměty s leskem zlata, stříbra a drahokamů a to napříč staletími. Luxusní šperky a jejich magickou moc bude tak možné obdivovat a srovnávat od pravěku až po 19. století. K vidění bude např. unikátní 22 karátový zlatý nákrčník z doby římské, výbava „zlatého krále“ z období stěhování národů nebo filigránové výrobky velkomoravských šperkařů a zároveň mladší předměty jako jsou zlaté kapesní hodinky posázené brilianty. K mocným vladařům neodmyslitelně patřila i prestižní zlatá mincovní ražba.

Mužská část populace jistě ocení ladné tvary mečů špičkové kvality. Exempláře z doby bronzové, železné i raného středověku patří k nejnovějším archeologickým objevům, které čerstvě opustily konzervátorské dílny. Speciálně pro výstavu byla vytvořena replika hrobu z mladší doby bronzové, archeology prozkoumaný v jižní části Brna. Souputník slavných hrdinů Trojské války, přezdívaného „Heršpický Achilles“ je představen v nové kresebné rekonstrukci. Nebudou chybět i modernější zbraně pocházející z vyhlášených puškařských dílen. Ženy zase určitě osloví krásné oděvy a šperky, vedle těch praktických i naprosto bizarní ozdoby, které majitelku téměř ohrožovaly. Třeba metr dlouhé jehlice na spínání oděvů, barokní škrobený límec ve tvaru mlýnského kola nebo svíravý korzet.

K nástrojům moci patří dodnes peníze. Jak jejich vynález změnil podobu společnosti, kdy armádu udatných rytířů vyměnili loajální úředníci, proč se dnešní elity už neohání mečem a šermují spíše razítkem, i to bude možné na výstavě zjisti.

A protože symbolem par excellence je královská koruna, bude si moci každý návštěvník vyzkoušet roli vznešeného panovníka a nechat se oděn do královského hermelínu korunovat. Stane se tak ve fotografii zvěčněným vládcem či vládkyní Špilberku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava
Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Koishi fish & sushi restaurant v Brně

Brno-střed, Jižní Morava
Vinárna Garage Wine v Brně

Vinárna Garage Wine v Brně

Brno, Jižní Morava