Úvod > Kalendář akcí > Světlo v obraze – Český impresionismus
Světlo v obraze – Český impresionismus
"> "> "> "> "> ">
6.10.
7.1.
+ Přidat foto

Světlo v obraze – Český impresionismus

Kdy 6. říjen 2017 10:00 - 7. leden 2018 18:00 Výstavy
Max Švabinský, Antonín Slavíček, Ludvík Kuba, Joža Uprka a další známí čeští impresionisté. Jejich díla budou k vidění na výstavě s názvem Světlo v obraze - Český impresionismus v jízdárně Pražského hradu od 6. října 2017 do 7. ledna 2018. Výstava představí přes 500 děl.
Zvláštní pozornost je věnována předpokladům revoluce impresionismu, jeho ohlasy, dozvuky a pozdní i velmi pozdní redakce v české malbě 20. století. Výstava si klade za cíl ukázat český impresionismus v celé jeho velikosti, kvalitě a kráse, zároveň ovšem i přiblížit a nově osvětlit souvislosti vzniku impresionismu v Evropě a potažmo u nás.

Druhá polovina 19. století přinesla z Francie novou vlnu svobodné tvůrčí vášně - impresionismus -, který rozlomil zažitou formu akademického malování. Nejvýraznějšími znaky byly dělený štětcový rukopis, zářivá barevnost čistých nelomených odstínů nejednou užívaných přímo z tuby a malování pod širým nebem. Cílem impresionistů bylo zachytit mimo ateliér chvíli vlastního pozorování a okouzlení prchavou chvílí, jež za chvíli pomine. Mezi významné představitele impresionismu se řadí Claude Monet, Auguste Renoir, Camille Pissarro a Alfred Sisley, kteří s desítkami dalších ovlivnili malíře celého světa.

Výstava je zaměřena na širokou kulturní veřejnost domácí i zahraniční, nabízí mnohá poutavá zastavení obeznámenému publiku hledajícímu dosud neznámé obrazy, citované ve staré literatuře nebo známé jen z předválečných periodik.
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 9. 2017