!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1918-1923) – výstava ve Znojmě
Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1918-1923) - výstava ve Znojmě
">
16.4.
28.2.
+ Přidat foto
Výstavy

Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1918-1923) – výstava ve Znojmě

  • 16. duben 2021 – 28. únor 2022
Numizmatická podsbírka Jihomoravského muzea ve Znojmě se v letošním roce představuje výstavou nouzových a inflačních peněz našich německy mluvících sousedů. Dvojjazyčnou výstavu můžete navštívit v malém výstavním sále v přízemí minoritského kláštera až do února 2022.
Německé, a především rakouské nouzové peníze tvoří převážnou část sbírky papírových platidel, kterou muzeum získalo po druhé světové válce jednak z německého majetku, jednak od sběratelů. Tyto peníze vznikly z potřeby doby. V nenasytném chřtánu válečné mašinerie zmizely kovové mince drobných nominálů. Jejich nedostatek nahrazovaly především jednotlivé obce (ale i banky, podniky, hostince či soukromníci) tiskem levných, časově omezených „nouzovek“ různé úrovně, kvality a invence provedení, které se už od počátku stávaly oblíbeným sběratelským artiklem. Často o tom svědčí také verše, které mimo jiné komentují všední starosti doby, ale i aktuální společenská a obecně lidská témata.

Návštěvníci výstavy Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1918-1923) | Zeugen schwerer Zeiten. Deutsches und österreichisches Notgeld (1918-1923) se seznámí s poválečnou inflací v Německu na příkladu mnohamilionových emisí inflačních bankovek astronomicky vysokých nominálů, které se staly symbolem poválečné hospodářské deprese. Představeny budou i emise čtyř zemských německých bank. Nápaditost motivů budou moci zájemci ocenit na sérii nouzových peněz z Naumburgu, Erfurtu a Eisenachu, které dokumentují vznik naumburských „třešňových slavností“ či příběh německého reformátora Martina Luthera, od jehož pobytu na hradě Wartburgu, kde překládal Bibli do němčiny, uplyne letos půltisíciletí. Rakouské nouzové peníze reprezentují emise jednoho z dolnorakouských symbolů, kulturní krajiny Wachau, a vydání tyrolských nouzových peněz symbolizovaných květem alpské protěže.

A jak zajímavě je pojata výstava, upozorňuje Petr Eckl: „Jedna z výstavních vitrín nese název Poezie v nouzi a představí „nouzovky“ s verši, které jsou v mnoha ohledech aktuální i v dnešní nelehké době. Příznačným je veršík, se kterým vyprovázeli své nouzové haléřové „bankovky“ do světa obyvatelé hornorakouského Edlbachu:
Zobrazit více