!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Svatováclavské trhy na Václavském náměstí a Náměstí Republiky v Praze
Historické a vojenské akce

Svatováclavské trhy na Václavském náměstí a Náměstí Republiky v Praze

Kdy 14. září 2020 10:0028. září 2020 21:00
Praha uctí památku svatého Václava. Patrona českých zemí, knížete a světce si připomene tradičními Svatováclavskými oslavami na Václavském náměstí i náměstí Republiky od pondělí 14. září 2020.
Chybět nebude dobré jídlo a pití i doprovodný program. Pivovarníci připravili také specialitu-Svatováclavské pivo podle tradiční receptury. Oslavy jednoho z nejvýznamnějších českých svátků vyvrcholí 28. září 2020.

Návštěvníci centra české metropole mohou navštívit dvě středověká tržiště zasazená do časné podzimní atmosféry. Václavské náměstí nabídne dvanáct prodejních stánků pouze s občerstvením a pochutinami, na náměstí Republiky zpestří nabídku ve dvacítce stánků drobné dárky.

Obě tržiště jsou přizpůsobena aktuální situaci. Menší počet stánků je umístěný tak, aby nepřekážel stavbě v dolní části Václavského náměstí. Zároveň vznikly větší volné prostory a hlídá se lepší průchodnost mezi prodejními stánky. Nechybí ani otevřené odpočinkové zóny v podobě posezení se slunečníkem. K dispozici jsou dezinfekce a probíhat bude pravidelný úklid v prostorách tržiště.

Na Václavském náměstí ochutnají hosté trhů Svatováclavské pivo, které sládci Říčanského pivovaru nechali podle tradiční receptury kvasit v otevřených kádích ve spilce. Za návštěvu stojí ale také tržiště na náměstí Republiky, kde si návštěvníci mohou koupit domácí koláče a kváskový chléb z malé rodinné pekárny.

Návštěvníci Svatováclavských slavností se mohou ve vybrané dny přenést do středověké atmosféry. O nedělích 20. a 27. září (15.00 – 17.00) a v pondělí 28. září (13.00 – 17.00) na svátek svatého Václava je čekají hudební vystoupení. Kolemjdoucí si mohou pod vedením profesionálů vyzkoušet různé hudební nástroje, nebo historické tance za doprovodu živé kapely. Chybět nebudou kurzy bubnování nebo hry na středověký strunný nástroj kvinternu.

O výzdobu prodejních domků se po dobu trhů postarají děti z pražské Montessori školy ZŠ Duhovka, které ztvární různé podoby knížete Václava. Obrázky budou k vidění na zadních stěnách domků. Zapojit se ale může každý. „Pokud budou mít chuť malovat i další děti, budeme rádi, když nám obrázky pošlou a my je připevníme k ostatním. Vznikne tak krásná výstava připomínající slavného patrona českých zemí,“ uzavírá Simona Šteruská. (obrázky je možné zasílat na email: simona.steruska@taiko.cz)
 
Na Václavském náměstí nebudou chybět také ochutnávky moravských vín a medoviny či grilované sýry a klobásy. Na náměstí Republiky mohou zájemci nakoupit drobnosti jako jsou dřevěné vyřezávané válečky na těsto, vyšívané dečky, nebo ručně vyráběné šperky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 10. 9. 2020