Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Svatováclavské slavnosti – 25. ročník slavností duchovního umění
Festivaly

Svatováclavské slavnosti – 25. ročník slavností duchovního umění

V pražských sakrálních prostorách proběhne celkem deset večerních setkání. Festival kromě koncertů zahrnuje i oslavy svátků sv. Ludmily a sv. Václava, od nichž je celá festivalová tradice historicky odvozena.

Svatováclavské slavnosti jsou mezinárodní festivalem představujícím umění zejména těch duchovních kultur, které historicky utvářejí a ovlivňují kulturní život v Praze (pravoslaví, katolicismus, protestantismus a judaismus). Cílem je prezentace umění s duchovním kontextem jako aktuálního a živého, napříč žánry a kulturami a ve vysoké interpretační kvalitě.

Festivalové akce jsou pořádány v historicky autentických prostorách, do nichž má návštěvník obvykle zřídkakdy příležitost vstoupit. Těžiště festivalových akcí spadá tradičně mezi svátek sv. Ludmily 16. září a svátek sv. Václava 28. září. Náplň festivalu se dramaturgicky dělí dvou částí: koncerty a akce liturgického charakteru, obohacené o kvalitní hudební program.

Festival vznikl v roce 1992 jako společná iniciativa hl. m. Prahy a Společnosti pro duchovní hudbu s cílem vyzdvihnout v kulturním životě města prvek, který byl po desetiletí úmyslně vytlačován. Za 20 let své existence se stal neodmyslitelnou součástí festivalové nabídky podzimní Prahy. Svou pozici získal především díky trvalé podpoře hl. m. Prahy.

Koncerty
 
ANDĚL A ĎÁBEL
4.9. | NE | 19:30
kostel p. Marie pod řetězem
Petr Wagner, Justyna Rekść-Raubo

ZA ZVUKU TRUBKY
22.9. | ČT | 19:30
kostel sv. Markéty, Břevnovský klášter
Marek Zvolánek, Pavel Svoboda
L. SLUKA:

EVANGELIUM SV. MATOUŠE
6.9. | ÚT | 20:00
Zrcadlová kaple Klementina
Markéta Cukrová, Vilém Veverka, Ensemble 18+

HUDBA UKRAJINSKÝCH KLÁŠTERŮ
23.9. | PÁ | 19:30
kostel sv. Vavřince v Hellichově ulici
Alitea kvartet

CONCERTI ITALIANI
15.9. | ČT | 16:30
kostel sv. Františka u Karlova mostu
Barocco sempre giovane, sólisté

JAN ZÁSTĚRA: KORUNOVACE ČESKÝCH KRÁLŮ
27.9. | ÚT | 18:00
katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Jan Zástěra, Hudba hradní stráže a policie ČR, Collegium Hortensis, sólisté

AMOR AETERNUS
17.9. | SO | 16:00
kostel sv. Kateřiny, Jindřichův Hradec
Zuzana Zaimlová, Amor aeternus

GUNTHER JACOB, ZAPOMENUTÁ CELEBRITA ČESKÉHO BAROKA
30.9. | PÁ | 19:30
kostel Nejsv. Salvátora
Robert Hugo, Capella Regia, sólisté

HOLD ON
18.9. | NE | 19:30
kostel sv. Václava na Smíchově
Irena Budweiserová, Mirek Linka, Jaroslav Schindler

ARVO PÄRT: ADAM'S LAMENT
2.10. | NE | 20:00
Zrcadlová kaple Klementina
Andrea Široká, Karel Košárek, Kühnův smíšený sbor, North Czech Capella
 

Provozovatel

Svatováclavské slavnosti Společnost pro duchovní hudbu

Kolejní 4
160 00 Praha 6
Tel.:
+420 604 361 610
Email:
info@svatovaclavs...
GPS:
50,102430 14,386419
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
Tipy na výlet:
Praha 6 a okolí
 

Vstupné

Poznámka:

dle místa konání

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Fenomén sídlišť

Někteří z nás vyrůstali na sídlištích, někteří z nás tam dodnes žijí a každý z nás zná alespoň jednoho člověka, jehož život je s panelákem nějakým způsobem spjat...
Praha 6, Praha

Praha na přelomu milénia (Postmoderní a současná architektura)

Ve 2. polovině 80. let vznikaly v Praze velice nápadité a originální stavby, které byly opět silně kontroverzní, ale dnes již neodmyslitelně patří ke klenotům pražské architektury. V 90. letech se z nově vzniklé České republiky stala brána do svobodné Východní Evropy...
Praha 6, Praha

Adventní farmářské trhy na Kulaťáku

Adventní trhy na Kulaťáku se budou od 26. listopadu konat vždy v sobotu od 8 do 14 hodin. K dostání je zde čerstvá zelenina, ryby, pečivo, jmelí, vykrajovátka i typicky vánoční zboží. Poslední trhy budou 17. prosince od 8:00 do 16:00 hodin.
Praha 6, Praha

Adventní farmářské trhy na Kulaťáku

Adventní trhy na Kulaťáku se budou od 26. listopadu konat vždy v sobotu od 8 do 14 hodin. K dostání je zde čerstvá zelenina, ryby, pečivo, jmelí, vykrajovátka i typicky vánoční zboží. Poslední trhy budou 17. prosince od 8:00 do 16:00 hodin.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Kostel sv. Vojtěcha v Dejvicích

Kostel je centrem rozsáhlého komplexu, který je sídlem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Prostory kostela v minulosti sloužily jako nahrávací studio Supraphonu nebo zasedací sál určený pro politická jednání Rady vzájemné hospodářské pomoci. Nyní opět slouží církvi.
Praha 6, Praha

Vila Vlasty Buriana na Haspaulce

Vila s rozlehlou zahradou patřila legendárnímu komikovi Vlastu Burianovi do 50. let, kdy byla znárodněna. V současné době je v soukromém vlastnictví a je pronajímána.
Praha 6, Praha

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.
Praha 6, Praha

Kometované procházky po Praze s průvodci Bell Prague

BellPrague nabízí veřejné a taky privátní túry po Praze a dalších atraktivních destinací v České republice.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Avantgarde Restaurant & Café

Není obvyklé, aby luxusní restaurace sdílela prostory s administrativní budovou. Ale PPF Gate je výjimečný prostor a restaurace přirozeně doplňuje zajímavě pojatou vstupní halu budovy. Interiér restaurace je vkusně zařízen a její vnitřní dispozice nabízí jak pohoštění pro větší skupinu, tak diskr...
Praha 6, Praha

Bull & Bonito restaurace

Navštivte místo inspirované cestovatelskými zážitky z měst podél Středozemního moře. Restaurace Bull & Bonito spojuje dva světy – zemi a moře a přináší to nejlepší z nich do pražských Dejvic. Rozmanitost a barevnost pokrmů, přímo vybízí k tomu vychutnat si je s přáteli, rodinou či kolegy.
Praha 6, Praha

Vienna House Diplomat Prague – Hotel Diplomat v Dejvicích

Užijte si pobyt v historické Praze s rodinou nebo přáteli ve čtyřhvězdičkovém Superior hotelu. Nově zrenovovaný Vienna House Diplomat Prague vyniká svým designem, službami a polohou v blízkosti centra i nejdůležitějších památek stověžatého města.
Praha 6, Praha

Gastronomie hotelu Pension JaS

Přijďte posedět do stylově zařízené restaurace poskytující 44 míst v příjemném prostředí interiéru a přes dalších 40 míst na letní terase v hotelu "Penzion JaS" v městské čtvrti Prahy 6 – Suchdole.
Praha 6, Praha