Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Struny podzimu 2017
Oblíbený festival Struny podzimu nabídne po roční pauze další výpravnou cestu za nevšedními hudebními zážitky. Program stejně jako v předchozích ročnících nabídne vybraný mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. Nově do něj přimíchá i esence country, hip hopu, irského folku i moravského folklóru.
Festival Struny podzimu se vrací na kulturní scénu. Po roční přestávce s řadou novinek, ale zároveň s pokračujícím důrazem na „novátorskou tradici“ zosobněnou zakladatelem festivalu Markem Vrabcem, který se přesunul do pozice prezidenta festivalu.

Na 21. ročníku Strun podzimu se tak od 20. října do 9. listopadu na celkem deseti koncertech představí legendární skladatel a pianista Herbie Hancock, kultovní ansámbl Bang on a Can, multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming, hiphopové duo Shabazz Palaces, neotřelí folkaři z Nashvillu Lambchop či Ralph Towner – umělec, jehož jméno je synonymem pro dvanáctistrunnou kytaru.

Poslední koncert říjnové části festivalu zavede posluchače do Rudolfina, kde zahraje francouzský virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, respektovaný skladatel a obojživelník světů jazzu i klasiky. Pro koncert na letošních Strunách podzimu se spojí s ansámblem jednoho z nejuznávanějších světových hornistů a skvělého maestra Radka Baboráka, aby zahráli repertoár jak z děl nejklasičtějších, tak ze skladeb stylu Tango Nuevo či New Musette.

Začátek listopadu bude patřit premiéře projektu Mateřština. Ten představuje vynikajícího kontrabasistu a skladatele Jiřího Slavíka v úloze zpěváka a multiinstrumentalisty pátrajícího po svých kulturních kořenech a využívajícího odkaz lidové hudby ve svých vlastních soudobých skladbách. Album, které Slavík nahrál z velké části sám, před pár dny po právu získalo cenu Anděl v kategorii world music.

Předposlední koncert Strun podzimu 2017 patří kultovnímu ansámblu Bang on a Can All Stars, který spojí síly s Martinů Voices a společně představí dílo Anthracite Fields uznávané americké skladatelky Julie Wolfe. Oratorium pro sbor a instrumentální sexteto, doprovozené audiovizuální projekcí, připomíná pohnutou historii uhelného kraje v severovýchodní Pensylvánii na přelomu 20. století. Česká premiéra tohoto projektu bude bez nadsázky událostí sezony v „nové hudbě“. O završení 21. ročníku Strun podzimu se postará legendární klavírista a skladatel Herbie Hancock, čtrnáctinásobný laureát Grammy a držitel Oscara za hudbu k filmu Round Midnight.
 

Návrat oblíbených umělců

Letošní Struny podzimu vsadí i na osvědčená jména z předchozích ročníků. Jedním z nich je skladatel a kontrabasista Gavin Bryars. Ten na festivalu představí projekt Nothing Like The Sun. Zhudebněné Shakespearovy sonety z Bryarsova pera jsou považovány za jednu z nejzajímavějších hudebních adaptací poezie v posledních desetiletích. Návrat na Struny podzimu čeká i pianistu a skladatele Jasona Morana, který vzdá hold odkazu Thelonia Monka. Moran tak učiní prostřednictvím fascinujícího spektáklu kombinujícího originální hudbu napsanou pro jazzové okteto s audiovizuálním zážitkem z Monkova legendárního vystoupení z roku 1959.
 

Doprovodný program Encores

Struny podzimu však nezůstávají jen u koncertního programu. Atraktivní doprovodný program „Encores“ připraví milovníkům hudby unikátní zážitky a setkání. Těšit se mohou například na debatu s Julií Wolfe nebo na folklórní jamsession navazující na koncert Jiřího Slavíka. Závěrečný Encore festivalu obstará 9. listopadu hammondkář Ondřej Pivec se svou newyorskou kapelou Kennedy Administration. Právě na Strunách podzimu se před pěti lety vůbec poprvé potkali na jednom pódiu se zpěvákem Gregorym Porterem, a tato spolupráce jim letos vynesla cenu Grammy.
 

Program Struny pozdimu 2017

začátky koncertů hlavního programu jsou ve 20:00
 
20. října, Forum Karlín
The Gloaming
 
22. října, Divadlo Archa
Shabazz Palaces
 
25. října, Divadlo Archa
Lambchop
 
27. října, Divadlo Archa
Gavin Bryars: Nothing Like The Sun
 
29. října, Divadlo Archa
Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 1959
Encore (22:00): Jazzový jamsession
 
31. října, Rudolfinum
Richard Galliano & Baborák Ensemble
 
3. listopadu, La Fabrika
Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština
Encore (22:00): Folklórní jam
 
5. listopadu, Anežský klášter
Ralph Towner
 
7. listopadu, Forum Karlín
Julia Wolfe: Anthracite Fields
Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek
Encore (22:00): Q&A with Julia Wolfe
 
9. listopadu, Forum Karlín
Herbie Hancock
Encore (22:00): Ondřej Pivec & Kennedy Administration

Provozovatel

MHF Struny podzimu, občanské sdružení

Palackého 1/740
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 601 164 060
Email:
office@strunypodz...
Email:
vstupenky@strunyp...
Facebook:
https://www.faceb...
GPS:
50,081268 14,422696
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Neznámé portréty známých

Galerie Bohéma přináší unikátní výstavu fotografických portrétů ve spolupráci s Moravskou galerií Brně. Výstava nazvaná Neznámé portréty známých nabídne fotografie velkých osobností z období první republiky a totality, jež vybral a sestavil kurátor fotografické sbírky MG Jiří Pátek.
Praha 1, Praha

Uličky a průchody Starého Města – komentovaná vycházka

Komentovaná vycházka pražským Starým Městaém odhalí mnohá skrytá zákoutí, průchody a méně frekventované uličky.
Praha 1, Praha

Jeanine Unsen & Yann Ney – Podivné, malé a krásné

Výstava fotografií lucemburských umělců Jeanine Unsen a Yanna Neye.
Praha 1, Praha

Týden sportu zdarma v Praze – vyberte si nabídky tradičních sportů i méně obvyklých

V posledním kalendářním týdnu roku zdarma otevírá dveře řada pražských sportovišť. Využít můžete pestrou nabídku sportů od plavání, bruslení, lezení po spinning, squash, softball, florbal, tenis, jízdu na koni aj.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Palác Rosetta v Praze

Palác Rosetta je klasicistní dům z druhé poloviny 19. století, který se nachází v Jungmannově ulici. Roku 1867 byla budova přestavěna ve stylu klasicismu Franzem Wolfem. Součásti domu je i průchod z Jungmannovy ulice k obchodnímu domu Quadrio.
Praha 1, Praha

Praha Parníkem

Chcete prožít s rodinou či přáteli skutečně jedinečný zážitek? Proč tedy zůstávat nohama na zemi? Krásy Prahy lze přeci vidět a obdivovat i během plavby po Vltavě. Nechte se unést romantikou! Nabízíme romantické plavby, obědy, večeře, svatby a dárkové poukazy.
Praha 1, Praha

Galerie Bohéma v Praze

Slogan Bohémy Objevujte české dědictví reprezentuje činnost spolku, který chce nabídkou zboží s českou tematikou probouzet národní hrdost.
Praha 1, Praha

Taneční studio Moving World

Nové moderní taneční a cvičební studio s kavárnou v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna Myšák v Praze

Ambiente navazuje na prvorepublikovou tradici cukrárny Myšák ve Vodičkově ulici v Praze. Pod vedením cukráře Lukáše Pohla se v něm připravují klasické české zákusky, dorty i poháry doplněné výběrovou kávou.
Praha 1, Praha

Ristorante Pagana

Rodinná italská restaurace Pagana si našla místo v pasáži Olympic, spojující Spálenou a Vladislavovu ulici, nedaleko stanice metra B Národní třída.
Praha 1, Praha

Kavárna Styl & Interier

Kavárnu Styl&Interiér najdete v úžasné romantické zahradě mezi Vodičkovou ulicí a Františkánskou zahradou. Barokním průjezdem s anděly se dostanete do kouzelné zahrady, kde na vás mezi květinami a staletými platany čeká ničím nerušené příjemné posezení.
Praha 1, Praha

Cukrárna Saint Tropez na Novém Městě pražském

Cukrárna v Paláci u Nováků, v centru Prahy pár kroků od Václavského náměstí, navazuje na cukrářskou kvalitu známou z dob 1. republiky. Všechny zákusky se zde vyrábí z kvalitních, originálních a čerstvých surovin, bez konzervantů a náhražek.
Praha 1, Praha