Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Středověký festival krále Jiřího z Poděbrad
Historické a vojenské akce

Středověký festival krále Jiřího z Poděbrad

Vrcholem oslav 550 let od mírových iniciativ krále Jiřího bude Středověký festival, který se uskuteční o třetím květnovém víkendu. Celé město se přenese do pozdního středověku. Střed města bude vyzdoben vlajkami, budou jím procházet královské průvody a znít hudba dávných časů.

V centru města, na Jiřího náměstí pod jezdeckou sochou Jiřího z Poděbrad, bude situované dobové tržiště. Na prvním nádvoří sousedícího zámku budou k shlédnutí ukázkých starých řemeslných technologií a dnes už skoro zapomenutých lidových dovedností.

Na druhém nádvoří zámku se utká více než deset tanečních a hudebních středověkých souborů o Pečeť krále Jiřího. Nejlepší z nich vybere porota složená se známých osobností. Soutěžní klání na nádvoří poděbradského zámku doplní vystoupení kejklířů a šermířů. Skupiny rytířů, válečníků a zbojníků budou.

Program začne v pátek odpoledne historickým průvodem krále Jiřího s doprovodem, který projde lázeňským parkem a přes Divadelní ulici a Jiřího náměstí a zakončí na zámku, kde na něj naváže vystoupení středověkých hudebních a tanečních souborů a po setmění kejklíři a ohňová show.

Sobotní den bude rovněž zahájený průvodem městem. Král Jiří poté zahájí soutěž o Pečeť krále Jiřího, která bude pokračovat i po poledni a večer bude slavnostně vyhlášená. Poté budou následovat představení nejlepších souborů. Podobný program, avšak již nesoutěžní, bude pokračovat i po celou neděli.

Srdce Evropy - velkoformátová srdce v lázeňském parku

Součástí akce bude v sobotu v 17 hodin program s názvem Srdce Evropy v Lázeňském parku. Studenti českých uměleckých škol již pracují na velkoformátových srdcích, která budou slavnostně odhalena v poděbradském lázeňském parku. Každé srdce bude symbolizovat jeden z členských států EU a odhalení se zhostí velvyslanci a zástupci ambasád jednotlivých zemí.

Slavnostní projev zde přednese Bohuslav Sobotka, premiér České republiky. Ódu na radost, evropskou hymnu, zazpívají spojené poděbradské sbory (Slunečnice, Kvítek, Sbor Gymnázia Jiřího z Poděbrad, Mamáter, Sbor sv. Cecilie). Poté bude následovat koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Provozovatel

Městské kulturní centrum Poděbrady

Jiřího nám. 1/I
290 01 Poděbrady
Tel.:
+420 325 612 505
Email:
info@ipodebrady.cz
GPS:
50,141763 15,119356
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady 2023

Poslední prázdninový víkend bude v lázeňském městě Poděbrady patřit především všem fanouškům filmové a hudební tvorby .Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.
Poděbrady, Středočeský kraj

Adventní trhy v Poděbradech 2022

Město Poděbrady, Městské kulturní centrum Poděbrady a firma TRHY ALEŠ vás zvou na tradiční adventní trhy v Poděbradech!
Poděbrady, Středočeský kraj

Adventní trhy v Poděbradech 2022

Město Poděbrady, Městské kulturní centrum Poděbrady a firma TRHY ALEŠ vás zvou na tradiční adventní trhy v Poděbradech!
Poděbrady, Středočeský kraj

Pavel Šmíd – Nevstoupíš do stejné řeky

Lázeňská výstava Nevstoupíš do stejné řeky představuje tematický výběr ze současné tvorby Pavla Šmída (1964) doplněný o ukázky jeho starších děl.
Poděbrady, Středočeský kraj

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.
Poděbrady, Středočeský kraj

Muzeum Lega v Poděbradech

V poděbradském muzeu se před vámi rozprostře přes 3000 originálních modelů Lego. V muzeu si vaše děti budou moci pohrát v dětském koutku.
Poděbrady, Středočeský kraj

Lázně Poděbrady – s více než stoletou tradicí

Lázně Poděbrady jsou již více než sto let navštěvovanou destinací s mnoha možnostmi. Příjemné prostředí, poklidná atmosféra kolonády obklopená zelení parku, klidný břeh řeky Labe, stylové kavárny, prestižní kulturní či sportovní události jsou základem pro oblíbenost tohoto lázeňského města.
Poděbrady, Středočeský kraj

Lázeňský park a moderní kolonáda v Poděbradech

Oáza pro procházky, relaxaci a místo, které vám dovolí nasáknout správnou lázeňskou atmosféru při posezení v některé z kavárniček nebo přímo pod vzrostlými stromy v rozlehlém parku. Kolonáda byla zbudována nad pramenem minerální vody (dříve pramen Boček z Kunštátu).
Poděbrady, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Cukrárna U Reinvaldů je jedno z mála zařízení v Poděbradech, které zde přetrvává již od roku 1938, kdy zde založil cukrářskou výrobnu Emanuel Reinvald.
Poděbrady, Středočeský kraj

Diamant bar & club

Bar a club v centru Poděbrad.
Poděbrady, Středočeský kraj

Penzion Vila Walter & Son

Nadstandardní ubytování v památkově chráněném domě z přelomu 18. a 19. století v centru středočeských Poděbrad. Uvnitř budete obdivovat jedinečné zachované architektonické prvky a během chvilky pak dojdete k lázeňským domům, na kolonádu i k zámku Poděbrady.
Poděbrady, Středočeský kraj

Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Kořeny moderního bistra sahají až do roku 2008, kdy na pravém břehu řeky Labe poprvé otevřeli rodinnou italskou restauraci. V roce 2016 na základech právě této restaurace vznikl originální koncept Bistro & Grill Sotto Ponte.
Poděbrady, Středočeský kraj