Úvod > Kalendář akcí > Stálá expozice v Památníku Leoše Janáčka – online
Stálá expozice v Památníku Leoše Janáčka - online
">
18.11.
31.12.
+ Přidat foto
Výstavy

Stálá expozice v Památníku Leoše Janáčka – online

  • 18. listopad 2020 – 31. prosinec 2021
Nová stálá expozice v Památníku Leoše Janáčka je umístěna v bývalém salonu manželů Janáčkových, kde nahradila již nevyhovující expozici pocházející z roku 2004
Celkovou architektonickou koncepci navrhl Tomáš Rusín z arch. kanceláře RAW, který se řešením detailů odkazuje na skladatelův původní mobiliář, dochovaný v pracovně a na dobových fotografiích. Jelikož jde o rozsahem nevelkou expozici, obsahově je zaměřena především na Janáčkův život právě v domečku na Smetanově ulici č. 14, kam se spolu se svou ženou Zdenkou a hospodyní Mařou přestěhoval v roce 1910 a kde žil až do své smrti v roce 1928.

Jsou zde tak prezentovány fotografie skladatele v zahradě před domem, ale i v interiéru a materiály odkazující se k původnímu zařízení domku. Návštěvníci uvidí i několik Janáčkových osobních předmětů, jako například Janáčkovy autografy, které mají velkou výpovědní i vizuální hodnotu, či jeho operní, symfonické a komorní dílo.

Expozice tak doplní autenticky zachovanou Mistrovu pracovnu s původním mobiliářem i klavírem Ehrbar a přednáškový sál, kde pravidelně probíhají výstavy českého i zahraničního výtvarného umění.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021