Úvod > Kalendář akcí > Spitfire a odhalení pomníku letci Zbyšku Nečasovi ve Sloupě v Moravském krasu
Historické a vojenské akce

Spitfire a odhalení pomníku letci Zbyšku Nečasovi ve Sloupě v Moravském krasu

Odhalení pomníku letci 68. peruti RAF plk. v.v. Zbyšku Nečasovi. Výstava o 68. Noční stíhacá peruti RAF a o letcích z Boskovicka. Polní letecký tábor RAF s maketou letounu Supermarine Spitfire. Přelety letounů JAS 39 Gripen a Lockheed 10A Electra J.A. Bati nad Sloupem.
U příležitosti odhalení pomníku s pamětní deskou letci 68. Noční stíhací peruti RAF, sloupskému občanu, plk. letectva v.v. Zbyšku Nečasovi – Johnu Pembertonovi, ke stému výročí jeho narození v atriu Základní školy Sloup v Moravském krasu. K akci je připraven i bohatý doprovodný program. Ve vestibulu základní školy najdete tematickou výstavu o Zbyšku Nečasovi, o 68. Noční stíhací peruti RAF a o letcích z Boskovicka a okolí. Před kulturním domem klub vojenské historie Czech Spitfire Club představí od 14:00 hodin polní letecký tábor s maketou legendární spojenecké stíhačky Supermarine Spitfire ve skutečné velikosti s komentovanými prohlídkami.

Slavnostní akt odhalení pomníku započne ve 14:30 průlety letounů Armády ČR JAS 39 Gripen, ukončen bude v 15:00 průlety legendárního baťovského Lockheed 10A Electra, jehož "šéfpilot" Jan Šerhant byl v pořadí druhým pilotem 68. sqn. RAF, u nějž tehdy Sgt.Zbyšek Nečas vykonával funkci palubního operátora – navigátora.

O den dříve, v pátek 8.10.2021, bude od 19:00 v kulturním domě promítnut autentický dokumentární film zachycující život československých letců Západní fronty spojený s besedou se členy spolku vojenské historie Czech Spitfire Club.

Ubytování a restaurace v okolí