Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Soužití s velkými šelmami – náročný úkol i příležitost
Výstavy

Soužití s velkými šelmami – náročný úkol i příležitost

Výstava o životě vlků, rysů, medvědů a také severských rosomáků a jejich více nebo méně problémovém soužití s lidmi v různých částech Evropy.
Výstavu o životě vlků, rysů, medvědů a také severských rosomáků a jejich více nebo méně problémovém soužití s lidmi v různých částech Evropy může nyní vidět v Krkonošském muzeu Správy KRNAP ve Vrchlabí. Počty velkých šelem se za posledních 50 let téměř ve všech evropských státech zvýšily. Negativní postoje lidí, pytláctví a nekontrolovaný rozvoj v některých regionech však představují vážnou hrozbu pro přežití těchto vzácných zvířat v budoucnu.

Výstavu tvoří soubor 30 panelů z dílny Hnutí DUHA Olomouc, které byly doplněny o „krkonošský přídavek“ informací o zdejších malých i velkých šelmách, současných i těch vyhubených. Návštěvníci si budou moci prohlédnout vycpaniny všech šelem, o kterých bude na výstavě řeč. Na bohatou účast se tak těší vycpaní medvědi, rysi, vlk, liška, jezevec, rosomák a mnozí další. To vše doprovází i nejrůznější aktivity pro malé i dospělé a také možnost komentovaných prohlídek s průvodcem.

Doprovodné akce k výstavě:
5. 11. 2013 od 17:00 – beseda s Michalem Bojdou, pracovníkem Hnutí DUHA Olomouc, o ochraně velkých šelem v České republice. Čtvrtý historický domek na nám. Míru ve Vrchlabí (Pod Kočkou).

21. 11. 2013 od 17:00 – beseda s renomovaným fotografem velkých šelem celého světa, Petrem Slavíkem. Velká zasedací místnost vrchlabského zámku (1. poschodí).

21. 11. 2013 – 12. 1. 2014 – výstava velkoformátových fotografií mezinárodně oceňovaného fotografa Petra Slavíka, která zachycuje život zvířat napříč kontinenty. Jedinečnou kolekci máte nyní možnost shlédnout ve vstupní hale vrchlabského zámku. Medvěd s čerstvým úlovkem z dálné Kamčatky, levhart v ranní mlze z Jižní Afriky či vlci v promrzlých lesích Minnesoty. Hodiny čekání i náhlá setkání tváří v tvář zachycena fotoaparátem muže, který nalezl smysl svého života v hledání posledních střípků divočiny.

28. 11. 2013 – přednáška prof. Ing. Jaroslava Červeného, CSc., uznávaného zoologa a odborníka na myslivost o problematice myslivosti a ochrany velkých šelem.

12. 12. 2013 – přednáška Mgr. Kateřiny Poledníkové, zooložky a ředitelky společnosti ALKA Wildlife, o. p. s. o vydře říční a norkovi americkém. Dozvíte se vše o výskytu, ochraně a související problematice těchto velmi zajímavých druhů lasicovitých šelem.

9. 1. 2014 – přednáška Bc. Radka Hlávky ze ZOO ve Dvoře Králové nad Labem o velkých šelmách Afriky, jejich chovu a ochraně. Místo a čas bude upřesněno.

Provozovatel

Krkonošské muzeum Správy KRNAP

Augustiniánský klášter
543 01 Vrchlabí
Tel.:
+420 499 456 704
Email:
muzeum@krnap.cz
WWW:
www.krnap.cz
GPS:
50,628866 15,605488
 
Region:
Královéhradecký kraj
Oblast:
Krkonoše
Město:
Vrchlabí
Tipy na výlet:
Vrchlabí a okolí
 

Vstupné

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 40 Kč

Rodinné vstupné: 180 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Krkonošský pohádkový betlém v zámeckém parku

Po roce opět v zámeckém parku ve Vrchlabí přišel přivítat advent krásný Krkonošský pohádkový betlém.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Swingové Vánoce ve Vrchlabí

Zažijte kouzlo adventu na vlně hudby ve Vrchlabí.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Czech Skipass 2022/2023

Úspěšný projekt Czech Skipass – lyžařská celosezónní permanentka, která umožňuje návštěvníkům užít si 185 km sjezdových tratí v 18 předních domácích skiareálech – pokračuje i letos. Czech Skipass zahrnuje 147 lanovek a vleků.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Lyžařský camp pro děti

Pro děti organizujeme oblíbené jednodenní lyžařské výlety. Celý den děti budou pod dohledem zkušených instruktorů v areálu Herlíkovice a Bubákov v Krkonoších. Děti se za celý den krásně vylyžují a nebudou se poté bát ani prudších kopců. Camp není vhodný pro úplné žačátečníky.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2023.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Historické domky ve Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Poeziomat ve Vrchlabí

Vrchlabí má svůj poeziomat před kostelem sv. Vavřince. Kovová roura po zatočení klikou nabízí například zvukovou stopu z filmu Hoří, má panenko, zvuky Labe nebo záznamy medailových olympijských jízd místních rodaček Karolíny Erbanové a Evy Samkové.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Farmářské stezky v Krkonoších

Arniková, orchidejová, hořcová a smilková – to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou můžete vidět. Na místních farmách si také můžete zakoupit výrobky na tamních loukách vyprodukované.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Martina ve Vrchlabí

Apartmány Martina se nacházejí u řeky Labe klidné části města Vrchlabí a jsou k dispozici turistům mířícím do Krkonoš. Nejlépe je jistě ocení rodiny s dětmi.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Autocamp Vejsplachy ve Vrchlabí

Kemp Vejsplachy se nachází v malebném krkonošském městečku Vrchlabí, které je vstupní bránou do středních Krkonoš. Má ideální polohu jak pro pěší, tak pro cyklistické výlety. Lokalita nabízí i mnoho kulturních a historických objektů, které stojí za to navštívit.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Příjemné posezení hotelu s rodinným pivovarem Pivovarská bašta. Majitelé zde vaří pivo „Krkonošský medvěd“. Světlé výčepní pivo, světlý a tmavý ležák a speciální piva: čtrnáctistupňový světlý ležák, tmavé ochucené pivo s příchutí třešní a světlé ochucené pivo s příchutí medu.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Chalupa v Kněžicích

Kněžice 25, nabízí možnost pronájmu chalupy na hranici Krkonošského národního parku, s lyžařským areálem, běžeckými stopami a turistickými a cyklostezkami přímo u domu. Atraktivní místo pro celoroční dovolenou pro všechny.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj