ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceSoutěž s IROP: Putujte s námi v Plzni po mapě a vyhrajte.
Společenské akce

Soutěž s IROP: Putujte s námi v Plzni po mapě a vyhrajte.

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Plzeňský kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Putování po mapě je seriál článků, ve kterých se dozvíte zajímavosti o 9 kulturních památkách v Česku podpořených z fondů EU, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu, zkráceně IROP. Cílem tohoto operačního programu je přispět k rozvoji jednotlivých regionů v České republice.
V každém článku je ukryta nápověda, která vám pomůže najít odpověď na soutěžní otázku. Do soutěže se může zapojit každý, kdo ke správné odpovědi připojí svůj tip na to, kolik lidí se v daném týdnu soutěže zúčastní. Každý týden odměníme 22 z vás a správnou odpověď zveřejníme na www.iropnasbavi.cz. Pusťme se do toho!

Baví vás objevovat architektonické skvosty? Pokud patříte mezi fanoušky Adolfa Loose a moderní architektury, určitě se vypravte na výlet do Plzně. V roce 2022 zde byla otevřena třetí prohlídková trasa Loosových plzeňských interiérů, tzv. Semlerova rezidence na Klatovské 110.
 
Rezidence rodiny Oskara Semlera je několikapodlažní luxusní byt, který byl v letech 1933–1934 adaptován na míru rodině významného plzeňského podnikatele, a to prakticky z celého jednoho křídla bytového domu. Jde o jediný interiér v Plzni, který je založený na principu Loosova tzv. Raumplanu. To znamená, že jednotlivé místnosti mají rozdílně vysoké stropy a jsou vzájemně výškově posunuté. Prostor proto není členěn do klasických podlaží, ale do tzv. kubusů a místností, které se prolínají v různých výškových úrovních. Proto se o rezidenci někdy hovoří jako o vile uvnitř bytového domu.
 
I když se Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce a interiér navrhoval jeho spolupracovník a pokračovatel Heinrich Kulka, odborníci považují tento byt za vrchol Loosovy činnosti v Plzni a také jeho nejautentičtější dílo. Interiér nápadně připomíná mnohem známější pražskou Müllerovu vilu.
 
Náročná rekonstrukce, jejímž cílem bylo obnovit původní vzhled rezidence, začala už v roce 2013. O tři roky později se veřejnosti provizorně otevřela první část bytového interiéru. V roce 2016 byla díky podpoře z IROP zahájena a o 5 let později dokončena další fáze obnovy.  V jejím průběhu se mimo jiné podařilo zrestaurovat poslední (ložnicové) patro bytu, opravit poškozené historické prvky a vytvořit repliky nedochovaných kusů nábytku. V rezidenci byla umístěna nová expozice, která se věnuje především práci A. Loose v Plzni a jeho konceptu Raumplanu. Západočeská galerie v Plzni tu vystavuje svou sbírku architektury a v budově má sídlo a badatelské zázemí Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století. Také zde bylo otevřeno návštěvnické centrum a prostor pro pořádání přednášek, besed a výstav i dalšího doprovodného programu. Pokud tedy rádi cestujete za architekturou, měla by se západočeská metropole zařadit na seznam vašich cílových destinací.
 
Chcete si s námi zasoutěžit? Najděte odpověď na soutěžní otázku: K jakému místu, podpořenému z IROP, podle naší nápovědy doputujete?
 
Začněte otevřením mapy v pravé části obrazovky. Abyste bez problémů našli všechny orientační body, přepněte ji v levé dolní části na turistickou. Putování začíná v Semlerově rezidenci, kterou, jak jste se dočetli v našem článku, najdete na Klatovské třídě 110. Po ní se vydejte směrem do centra. Před hlavním plzeňským divadlem to vezměte podél sadů k řece. Přejděte přes most na druhý břeh a jděte po nábřeží proti proudu řeky. Pokračujte ulicí pojmenovanou po armádě, která Plzeň na konci 2. světové války osvobodila, směrem k nejznámějšímu místnímu pivovaru. Poté, co minete vyhlídkovou věž, uvidíte po své pravé ruce cíl naší cesty.

Správnou odpověď včetně svého tipu na počet soutěžících nám napište na zde 

IROP podpořil řadu projektů

Provozovatel

Semlerova rezidence

Klatovská 110
301 00 Plzeň
Tel.:
+420 378 035 330
Email:
info@visitplzen.eu
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.adolf...
GPS:
49,733727 13,369914
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
Tipy na výlet:
Plzeň a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Prázdniny v Arteliéru

Přijďte si užít kreativní dopoledne do ARTeliéru v plzeňské prodejně, tentokrát nás čeká tvorba plná tisku a barev. V pohodové atmosféře se naučíme základy linorytu a výroby vlastních razítek.
Plzeň 1, Plzeňský kraj

Zátopkův zlatý týden 2024

Zátopkův zlatý týden je série běžeckých závodů, které oslavují tři zlaté medaile, jež Emil Zátopek vyhrál na Letních olympijských hrách 1952 v Helsinkách v běhu na 10 000 m, 5 000 m a v maratonu. 17. ročník se koná v Plzni od 20. do 27.7.2024
Plzeň, Plzeňský kraj

Letní lunární oslava v Techmania Science Centru

Přijďte oslavit 55 let od doby, kdy člověk vstoupil na Měsíc. Přijďte si užít speciální program – kdy podrobněji nahlédnete do vesmíru!
Plzeň, Plzeňský kraj

Cyklobusy Šumava – Zelené linky

Vydejte se na cyklovýlet za krásou Šumavy pohodlně ekologickými linkami, které umožňují spojení po celé Šumavě. Bez použití auta tak můžete navštívit celou řadu šumavských zajímavostí, kam se vlastním vozem nepodíváte.
Plzeň, Plzeňský kraj

Kia Roadshow – pohyb, který dobíjí

Zažijte pohyb, který dobíjí. Přijďte si vyzkoušet elektromobil Kia EV 6 nebo další modely Kia.
Plzeň 3, Plzeňský kraj

Wallz – ateliérová tvorba

Až do 15. 8. je v prostorách kavárny Ústředna DEPO zdarma k vidění doprovodná výstava ateliérových prací umělců letošního street artového festivalu Wallz no.5.
Plzeň, Plzeňský kraj

Cesta srdce – Setkání s Buddhou a Sokratem

Inspirativní životy a učení dvou významných mudrců západní a východní filozofie nám poskytnou cenné rady pro důstojný a šťastný život. Vydejme se na cestu Buddhových „Čtyř vznešených pravd“ a Sokratovy „Maieutiky“ neboli zrození duše.
Plzeň, Plzeňský kraj

Filozofie pro život

Kurz zahrnuje 17 bloků přednášek filozofie Východu i Západu, a také praktických cvičení, které budou probíhat jednou týdně, ve středu od 18 hodin.
Plzeň, Plzeňský kraj

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Nordic Walking v přírodě po celý rok

Pravidelné procházky s holemi Nordic Walking pro začátečníky i mírně pokročilé.
Plzeň, Plzeňský kraj

Rozhlasové muzeum v Plzni – architektonický skvost plný historie

Budova Českého rozhlasu v Plzni byla jako jediná ve střední Evropě vybudována přímo pro potřeby rozhlasového vysílání. V padesátých letech 20. století, kdy vyrostla, byla vybavena nejmodernější technikou. Dnes jsou některé prostory přístupné jako muzeum.
Plzeň, Plzeňský kraj

Kurzy potápění

Láká vás vyzkoušet nový druh adrenalinu? Tak si pojďte vyzkoušet, co to znamená být potápěčem. Vše vám ukážeme, vysvětlíme a pod vodou s vámi půjde zkušený instruktor.
Plzeň, Plzeňský kraj

Relax centrum ve Štruncových sadech

Nově vytvořené Relax centrum ve Štruncových sadech v Plzni leží u soutoku řek Radbuzy a Mže. Nabízí pestrou škálu sportovišť pro všechny věkové kategorie.
Plzeň, Plzeňský kraj

Sauna nad zimákem v Plzni

Klasická finská sauna s nekuřáckým barem, dětským koutkem a přebalovacím pultem. Klub deskových her HRAd se sbírkou více než 20 deskových her a možnost pořádání nejen dětských oslav.
Plzeň, Plzeňský kraj

Zimní stadión LogSpeed CZ Aréna Plzeň

Zimní stadion s umělou ledovou plochou byl otevřen na bývalém Dobytčím trhu 11. února 1950. Hraje se zde extraliga hokeje. Stadion je možné pronajmout. Občas se zde koná veřejné bruslení.
Plzeň, Plzeňský kraj

Půjčovna kol v Plzni – bike sharing

Půjčování kol funguje prostřednictvím mobilní aplikace, kdy po Plzni je rozmístěno 80 kol v dobře dostupných místech na kole. Jedná se o bordové kolo vybavené košíkem, nosičem a třístupňovou převodovkou. Cílem je podpořit cyklistickou dopravu v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café Semler

Nově od roku 2022 můžete v Plzni zavítat na prohlídky Semlerovy rezidence podle konceptu světoznámého architekta Adolfa Loose. Nová kavárna v Semlerově rezidenci je místem pro dobrou gastronomii i relaxaci.
Plzeň, Plzeňský kraj

Glamping ve stanu Hive

Glamping Hive je jedinečný glampingový zážitek nacházející se v jižních Čechách, obklopený klidným lesem, poskytující soukromou a intimní atmosféru. Kemp má čtyři prostorné stany, každý s vlastním soukromým grilem a piknikovým stolem.
Plzeň, Plzeňský kraj

Restaurace Formanka v Plzeňském Prazdroji

Budova Formanky vznikla na přelomu 19. a 20. století jako letní pavilon pro rozšíření reprezentačních prostor pivovaru. Díky jejím hrázděným konstrukcím připomíná oblíbené lázeňské pavilony.
Plzeň, Plzeňský kraj

Kavárna a bistro Ústředna DEPO v Plzni

Báječná káva, jedinečná kuchyně a neotřelé umění... to je Ústředna v DEPO2015.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mely Restaurant Plzeň

Vietnamsko-thajské bistro Mely najdete přímo v centru Plzně. Vaříme se zde tradiční asijská kuchyně z těch nejlepších surovin.
Plzeň, Plzeňský kraj

Prostě bistro – arabská kuchyně v Plzni

Arabské Prostě bistro najdete u památníku Díky, Ameriko! v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Slunečnice – zdravá veganská a vegetariánská jídla

V samoobslužné jídelně se stravují zákazníci, kteří se chtějí najíst rychle a zároveň zdravě. Oceňují i to, že si mohou sami vybrat a zkombinovat jídlo podle své chuti a podle toho, jak je vzhledově naláká.
Plzeň, Plzeňský kraj

Korjo-Saram – korejská kuchyně v srdci Plzně

Korejské bistro Korjo-Saram jste možná v minulosti znali z farmářských trhů. Už nějakou dobu však působí na nové adrese Klatovská třída 6 (s vchodem z Tylovy ulice). Zajít sem můžete během dne na oběd nebo si s sebou domů koupit zdravé zeleninové saláty kimchi a další korejské lahůdky.
Plzeň, Plzeňský kraj