Úvod > Kalendář akcí > Současnost tradice: Stálá expozice keramiky ze sbírek Alšovy jihočeské galerie
Současnost tradice: Stálá expozice keramiky ze sbírek Alšovy jihočeské galerie
"> "> ">
30.1.
22.5.
Přidat foto
Výstavy

Současnost tradice: Stálá expozice keramiky ze sbírek Alšovy jihočeské galerie

Stálá expozice Mezinárodního muzea keramiky Bechyně představuje návštěvníkům dlouho očekávaný náhled do bohatých depozitárních sbírek keramiky Alšovy jihočeské galerie. K vidění jsou monumentální sochy, drobné plastiky, užitkovou keramiku, reliéfy, figury a portréty.
Stálá expozice Mezinárodního muzea keramiky Bechyně představuje návštěvníkům dlouho očekávaný náhled do bohatých depozitárních sbírek keramiky Alšovy jihočeské galerie. Srdcem výstavy jsou dvě dvojice, první vítá návštěvníky hned u vchodu. Jedná se o nápojové sady Miroslava Olivy a Karla Příhody. Odkazují společně na historii hrnčířské výroby v Bechyni a oblast keramické tvorby, se kterou se setkáváme nejčastěji – většina z nás pije ráno kávu z keramických a porcelánových šálků. Druhou dvojicí jsou plastiky Slavomíra Bláhy a Ray Chena. Zosobňují tematiku dost abstraktní a přitom velmi známou, a to vztah matky a dítěte.

Výstava přináší dvojice a instalace, ve kterých se mísí spojení tradičního, často hrnčířského zpracování keramiky s neotřelou a nápaditou modernitou, která umělce inspiruje v současnosti. Prezentuje výběr toho nejlepšího ze svých sbírek, a to vždy se svým patřičným protipólem, se snahou obsáhnout monumentální sochy, drobné plastiky, užitkovou keramiku, reliéfy, figury i portréty. Ač je sbírka stálá, neznamená to, že je neměnná. Periodicky budou instalované dvojice obměňovány, aby se postupně v čase objevovaly novější a novější kousky. Cílem stálé expozice je představit kompletní depozitář AJG.

Letošní výběr se skládá ze třinácti tematických okruhů, ve kterých jsou vždy zastoupeni autoři, kteří se liší pojetím, zpracováním materiálu i dobou, kdy dílo vzniklo. Témata jsou poetická (například mateřství a příroda), abstraktní (vnímání, volnost) i popisná (architektura nebo užitková funkce keramiky).

Provozovatel

Mezinárodní muzeum keramiky

Novodvorská 301
391 65 Bechyně
Tel.:
+420 381 213 092
Email:
bechyne@ajg.cz
WWW:
https://www.ajg.c...
GPS:
49,298391 14,469040
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Bechyně
 

Vstupné

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 55 Kč

Rodinné vstupné: 120 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Elektra

Vila Elektra

Bechyně, Jihočeský kraj
Pivovar v Bechyni

Pivovar v Bechyni

Bechyně, Jihočeský kraj
Apartmány Lhota u Bechyně

Apartmány Lhota u Bechyně

Bechyně, Jihočeský kraj
Camping Prima Koloděje nad Lužnicí

Camping Prima Koloděje nad Lužnicí

Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj