Úvod > Kalendář akcí > Sportovní akce > Sokolský Říp – výlet na Říp s Českou obcí sokolskou
Sportovní akce

Sokolský Říp – výlet na Říp s Českou obcí sokolskou

Sokolský výlet na Říp se uskuteční v neděli 1. května 2022. Výlet je určen pro širokou veřejnost, nejen pro sokoly.
Na konci dubna 1862 vedly kroky sokolských bratrů zakladatelů na památnou horu Říp. Tehdy se účastnilo výletu 73 členů čerstvě založeného spolku, včetně jeho zakladatelů Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Po 160 letech se na vrcholu v mnohem větším počtu opět potkáme. Termín společného výletu a setkání na památné hoře je neděle 1. května 2022. U této příležitosti je vypraven speciální vlak z Masarykova nádraží v Praze.

Sokolský výlet na Říp je pro širokou veřejnost, nejen pro sokoly. Poté, co se v dopoledních hodinách setkáme s účastníky v obci Ctiněves, obejdeme společným pochodem horu Říp zleva a zastavíme na severním rozcestí, na tzv. krámské louce, kde se potkáme z příchozími z Krabčic. Zde bude čas na oběd, během kterého horu přeletí letadlo a seskočí parašutisté. Je zde sice několik stánků s občerstvením a společnost ČEPS nám zajistí cisternu s pitnou vodou (vlastní kelímky vítány), i tak si ale raději vemte svačinu s sebou. Nezapomeňte si vzít něco pod sebe na sezení!

Po pauze vystoupáme na Říp, kde bude připravený program: proslovy, společná píseň, různé úkoly pro děti a pro zájemce komentované prohlídky rotundy svatého Jiří. Kapacita rotundy je omezena, ne všem se podaří do ní dostat. Vstupné a další informace najdete na stránkách farnosti. Od 16.30 se v rotundě uskuteční každoroční poutní mše ke svátku sv. Jiří, kterému je rotunda zasvěcena.
 

Harmonogram

1. května 2022
10.30–12.00 sraz všech sokolů (z vlaků, aut a autobusů) na tzv. Krámské louce (severní rozcestí) – zde společné posezení na louce, bude zde několik stánků s občerstvením
12.00 společný výstup na vrchol Řípu
13.00 slavnostní přivítání na Řípu, vztyčení vlajky, zazpívání společných písní
od 13.30 volný program
sestup už je individuální 

Odjezd historického vlaku z Prahy Masarykova nádraží (cca 70 let staré vagony, tzv. rybáky)
8.30–8.45 sraz v hale Masarykova nádraží
8.45 přistavení vlaku
8.55 odjezd do Ctiněvsi
9.53 příjezd do Ctiněvsi
10.00–10.15 řazení průvodu
10.15–11.15 průvod okolo Řípu na krámskou louku
 

Zpáteční cesta

17.53 odjezd ze Ctiněvsi
18.55 příjezd do Prahy na Masarykovo nádraží
Cena vlaku je dobrovolná (přispívá se ve vlaku). Trasa ze Ctiněvsi na Říp je dlouhá 4 km.
 

Průvod

Slavnostní setkání na Řípu je turisticko-společenskou akcí. Vemte si na sebe sokolské oblečení nebo sokolské doplňky. Cesta je sice do kopce, ale je schůdná, takže někteří půjdou i v kroji. Do průvodu se hodí prapory, mávátka a i hudební nástroje.


Parkování

V obci Rovné je zajištěno parkování pro auta i autobusy. Pokud bude kapacita parkoviště naplněna, lze zaparkovat i na přilehlé louce vedle aleje. Cena stání je 50 Kč za auto a 100 Kč za autobus. V případě dotazů volejte Kateřině Pohlové 727 945 094.
 

Upomínkové sokolské předměty

  • Jako památku na Sokolský Říp si na vrcholu budete moci za dobrovolný příspěvek zakoupit pohlednice, placky, odznak a turistické vizitky. K dispozici budou i razítka do výletních knížek. 
  • Každý návštěvník obdrží pamětní list. 
  • V rotundě lze zakoupit další tradiční suvenýry.

Včelí dům jako umělecký objekt

Před Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem můžete až do 22. října navštívit nevšední objekt – včelí dům, jehož nedílnou součást tvoří živé včely.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Cyklobus Litoměřice – s kolem do Českého středohoří

Cyklobus i pro pěší se těší oblibě již několik let. Vyjíždí během turistické sezóny a je v provozu od přelomu dubna a května do začátku září.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Chinaski – koncert v Zooparku Zelčín

Stálice české hudební scény, kapela Chinaski, zavítá do Zelčína! V rámci Zelčínského Léta 2023 vystoupí v pátek 23 .června.
Hořín, Středočeský kraj

Pokáč – koncert v Zooparku Zelčín

Do Zelčína se vrací Pokáč! Vystoupí už v pátek 30. června.
Hořín, Středočeský kraj

Voxel a Pekař– koncert v Zooparku Zelčín

V rámci Zelčínského Léta 2023 vystoupí 15. července český písničkář VOXEL.
Hořín, Středočeský kraj

Pavel Dobeš & Ivo Jahelka – koncert v Zooparku Zelčín

Český folkový písničkář zavítá do Zelčína. V rámci Zelčínského Léta 2023 vystoupí v sobotu 29. července.
Hořín, Středočeský kraj

Vypsaná fiXa & Visací zámek – koncert v Zooparku Zečín

Začátkem srpna čeká zelčínský zoopark punkový dvojkoncert!
Hořín, Středočeský kraj

Ivan Hlas a Žlutý Pes – koncert v Zooparku Zelčín

V sobotu 12. srpna v Zelčíně vystoupí hned dvě legendy české hudební scény. Přijďte si poslechnout a zazpívat známé hity na dalším hudebním večeru Zelčínského Léta 2023.
Hořín, Středočeský kraj

Poutní cesta Říp–Blaník

Spolek Cesta Česka otevřel novou Poutní cestu Říp–Blaník s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe.“ Poutní cesta se skládá ze čtyř etap se samostatnými tématy k zamyšlení a měří necelých 300 kilometrů.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu

Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp je významná církevní i kulturní památka, jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší stojící stavby v Česku.
Mnetěš, Ústecký kraj

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.
Mnetěš, Ústecký kraj

Kostel svatého Bartoloměje v Černoučku

Kostel byl vybudovaný v barokním slohu v letech 1769–1774 stavitelem Antonínem Schmiedem z Menšího města Pražského a políry Matějem Čičovským z Kostomlat pod Řípem a Jiřím Rechzieglem z Horních Beřkovic.
Černouček, Ústecký kraj

Pomník obětem násilné kolektivizace v Krabčicích

Pomník v Krabčicích na Litoměřicku připomíná sedláky vyhnané z jejich hospodářství při komunistické kolektivizaci zemědělství v roce 1951, kdy začala největší vlna vystěhovávaní selských rodin v Československu.
Krabčice, Ústecký kraj

Střelnice Vražkov

Naši střelnici mohou využívat nejen střelci se zbrojním průkazem, ale pod dohledem našeho zkušeného instruktora si může střelbu vyzkoušet každý po předchozí rezervaci termínu.
Vražkov, Ústecký kraj

Národní přírodní památka Kleneč

Přírodní památka Kleneč se rozkládá na západně orientovaném svahu nad říčkou Čepel, nedaleko hory Říp. Otevřené části oblasti jsou porostlé pískomilnými trávníky s psinečkem a paličkovcem. Roste zde endemický druh hvozdík písečný český, který se přirozeně vyskytuje pouze na této lokalitě.
Kleneč, Ústecký kraj

HistoryPark – tematický zábavní park pod Řípem

Chcete si jako rodiče či prarodiče užít s dětmi společný čas v klidu, při objevování a poznávání, a přitom si tak trochu odpočinout?
Ledčice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Podřipský rodinný minipivovar

Podřipský rodinný minipivovar se nachází v obci Ctiněves na úpatí hory Říp. Pivovar byl založen na konci roku 2013. Srdcem pivovaru je měděná dvounádobová varna o objemu 550l, ze které putuje mladé pivo na spilku, kde jsou tři spílací kádě a dále dozrává v tancích v ležáckém sklepě.
Ctiněves, Ústecký kraj

Stellplatz Říp v Mnetěši

Hledáte na svých cestách s obytňákem přenocování na klidném, zajištěném místě s posečenou trávou, krásným výhledem po probuzení a zázemím? Vše najdete na stellplatzu v Mnetěši.
Mnetěš, Ústecký kraj

Hostinec Černouček

Pojďte si posedět do poctivé české hospody a vychutnejte si perfektně vychlazené pivo.
Černouček, Ústecký kraj

Chata Lucie

Ubytování na chatě Lucie představuje příjemný pobyt pro 12 osob.
Mnetěš, Ústecký kraj

Hospůdka Štípárna Vesce

Štípárna je útulná hospůdkav poklidném prostředí pod památnou horou Říp. Najdete ji na samém konci vesničky Vesce a trase putovní cesty Svatopluka Čecha, po které dojdete do Roudnice nad Labem.
Krabčice, Ústecký kraj

Jeviněvské vinařství – degustace vín na Dvořákově cestě na Říp

Vydáte-li se po červené Dvořákově stezce na Říp z Kralup nad Vltavou nemůžete minout (pokud nezabloudíte a z červené nesejdete) Jeviněvské vinařství, kde můžete ochutnat kvalitní čistě přírodní vína a pokochat se pohledem na vinici a pohledem z ní do Polabské nížiny.
Jeviněves, Středočeský kraj

Hotel Magnolia

V centru historického města Roudnice nad Labem se nachází nově otevřený Hotel Magnolia. Hotel je nově zrekonstruovaný, avšak historie samotné budovy sahá až do 14. století. V 16. století byl považován za nejvýstavnější roudnický dům.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

V historickém centru města Roudnice nad Labem vedle zámku se nachází Zámecká restaurace. Restaurace poskytuje širokou nabídku služeb od běžného posezení s přáteli přes třídní srazy, firemní večírky, rauty, svatby, oslavy, promoce, až po romantickou večeři s partnerem.
Roudnice nad Labem, Ústecký kraj