Úvod > Kalendář akcí > Sokolský Říp – výlet na Říp s Českou obcí sokolskou
Sokolský Říp – výlet na Říp s Českou obcí sokolskou
"> "> ">
1.5.
Přidat foto
Sportovní akce

Sokolský Říp – výlet na Říp s Českou obcí sokolskou

Sokolský výlet na Říp se uskuteční v neděli 1. května 2022. Výlet je určen pro širokou veřejnost, nejen pro sokoly.
Na konci dubna 1862 vedly kroky sokolských bratrů zakladatelů na památnou horu Říp. Tehdy se účastnilo výletu 73 členů čerstvě založeného spolku, včetně jeho zakladatelů Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Po 160 letech se na vrcholu v mnohem větším počtu opět potkáme. Termín společného výletu a setkání na památné hoře je neděle 1. května 2022. U této příležitosti je vypraven speciální vlak z Masarykova nádraží v Praze.

Sokolský výlet na Říp je pro širokou veřejnost, nejen pro sokoly. Poté, co se v dopoledních hodinách setkáme s účastníky v obci Ctiněves, obejdeme společným pochodem horu Říp zleva a zastavíme na severním rozcestí, na tzv. krámské louce, kde se potkáme z příchozími z Krabčic. Zde bude čas na oběd, během kterého horu přeletí letadlo a seskočí parašutisté. Je zde sice několik stánků s občerstvením a společnost ČEPS nám zajistí cisternu s pitnou vodou (vlastní kelímky vítány), i tak si ale raději vemte svačinu s sebou. Nezapomeňte si vzít něco pod sebe na sezení!

Po pauze vystoupáme na Říp, kde bude připravený program: proslovy, společná píseň, různé úkoly pro děti a pro zájemce komentované prohlídky rotundy svatého Jiří. Kapacita rotundy je omezena, ne všem se podaří do ní dostat. Vstupné a další informace najdete na stránkách farnosti. Od 16.30 se v rotundě uskuteční každoroční poutní mše ke svátku sv. Jiří, kterému je rotunda zasvěcena.
 

Harmonogram

1. května 2022
10.30–12.00 sraz všech sokolů (z vlaků, aut a autobusů) na tzv. Krámské louce (severní rozcestí) – zde společné posezení na louce, bude zde několik stánků s občerstvením
12.00 společný výstup na vrchol Řípu
13.00 slavnostní přivítání na Řípu, vztyčení vlajky, zazpívání společných písní
od 13.30 volný program
sestup už je individuální 

Odjezd historického vlaku z Prahy Masarykova nádraží (cca 70 let staré vagony, tzv. rybáky)
8.30–8.45 sraz v hale Masarykova nádraží
8.45 přistavení vlaku
8.55 odjezd do Ctiněvsi
9.53 příjezd do Ctiněvsi
10.00–10.15 řazení průvodu
10.15–11.15 průvod okolo Řípu na krámskou louku
 

Zpáteční cesta

17.53 odjezd ze Ctiněvsi
18.55 příjezd do Prahy na Masarykovo nádraží
Cena vlaku je dobrovolná (přispívá se ve vlaku). Trasa ze Ctiněvsi na Říp je dlouhá 4 km.
Zarazervujte si místo ve vlaku.
 

Průvod

Slavnostní setkání na Řípu je turisticko-společenskou akcí. Vemte si na sebe sokolské oblečení nebo sokolské doplňky. Cesta je sice do kopce, ale je schůdná, takže někteří půjdou i v kroji. Do průvodu se hodí prapory, mávátka a i hudební nástroje.


Parkování

V obci Rovné je zajištěno parkování pro auta i autobusy. Pokud bude kapacita parkoviště naplněna, lze zaparkovat i na přilehlé louce vedle aleje. Cena stání je 50 Kč za auto a 100 Kč za autobus. V případě dotazů volejte Kateřině Pohlové 727 945 094.
 

Upomínkové sokolské předměty

  • Jako památku na Sokolský Říp si na vrcholu budete moci za dobrovolný příspěvek zakoupit pohlednice, placky, odznak a turistické vizitky. K dispozici budou i razítka do výletních knížek. 
  • Každý návštěvník obdrží pamětní list. 
  • V rotundě lze zakoupit další tradiční suvenýry.
Zobrazit více