!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > SOČR: Rachmaninovova druhá - zrušeno
Hudební a divadelní akce

SOČR: Rachmaninovova druhá - zrušeno

Kdy 12. říjen 2020 19:30 - 22:00
Dmitrij Šostakovič: Slavnostní předehra, op. 96.
Marek Šedivý dirigent 
Karel Košárek klavír

První koncert sezony hlavního hostujícího dirigenta Marka Šedivého přinese kombinaci české a ruské hudby. Slavnostní předehru sice Dmitrij Šostakovič původně napsal u příležitosti 30. výročí Velké říjnové revoluce v roce 1947, dílo si na provedení ovšem muselo počkat dalších sedm let. Nakonec se stalo oblíbenou repertoárovou skladbou, která se, oproštěná od původních souvislostí, uvádí na běžných koncertech a zazněla mj. na zahájení olympijských her v roce 1980 nebo při předávání Nobelových cen v roce 2009.

Politicky angažovaný skladatel Radim Drejsl, mnohými považovaný za jednoho z nejtalentovanějších českých autorů své generace, nebyl pouze autorem budovatelských písní, ale také neprávem opomíjených koncertních děl. Zem­ řel za nevyjasněných okolností krátce před třicátými narozeninami. Stalo se tak roku 1953, po jeho návratu ze Sovětského svazu. Zanechal po sobě mj. Dechový kvintet, Symfonii pro smyčce nebo Koncert pro klavír a orchestr, který je považován za jeho nejlepší dílo.

Večer dovrší Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova, která dokládá, že ruský klasik nebyl pouze autorem populárních klavírních skladeb, ale také vynikajícím symfonikem.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 11. 10. 2020