Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Smysl péče o tradiční stavitelství
Výstavy

Smysl péče o tradiční stavitelství

Doprovodný program k výstavě Papírová ves. Srdečně zveme na přednášku o ochraně lidových památek.
Tradiční lidové stavitelství je nezaměnitelnou součástí venkova a malých měst naší země. Stejně jako architektura slohová nese ve skromnější formě celou řadu historických, národopisných, estetických i technologických hodnot. Ochrana lidových památek je v naší zemi zabezpečena ze strany památkové péče i muzeí v přírodě. Společně nahlédneme, jak přistupují k tomuto fenoménu tradičního stavitelství muzea v přírodě u nás i v zahraničí. Co vše obnáší zachránění stavby do muzea a její zpřístupnění veřejnosti? Jak vzniká areál „skanzenu“? Jak se z lidových staveb můžeme poučit také v současnosti? 
 
Přednáší: Radek Bryol, vedoucí Metodického centra pro muzea v přírodě při Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Dějiny Romů v kontextu současné situace

Doprovodný program k výstavě Otevřená cesta.
Praha 5, Praha

Tradiční řemeslné dílny – Slaměné vánoční ozdoby

Srdečně zveme na adventní dílnu, na které se naučíte plést a tvořit klasické vánoční ozdoby ze slámy.
Praha 5, Praha

Cyklus betlemářských přednášek – 4. Svatá rodina

Každá z cyklu přednášek je zaměřena na nějakou část betléma a je doplněna další betlemářskou přednáškou. O Svaté Rodině přednáší přední český betlemář Jan Roda.
Praha 5, Praha

AG Flek

Koncert v Univerzitě Tábor.
Tábor, Jihočeský kraj

Aktivity v okolí

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.
Praha 5, Praha

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.
Praha 5, Praha

Park a kaple Sacré Coeur

Kaple Sacré Coeur leží na místě bývalého konventu u kostela Pána Ježíše. V roce 1924 byla odsvěcena a dnes je to výjimečný prostor pro výjimečné události. Prostor slouží jako aukční síň, konají se zde svatby, ale také exklusivní módní přehlídky a jiné společenské akce.
Praha 5, Praha

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, lamu, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna Gaigher

Prodáváme klasické zákusky i speciální pro diabetiky, šlehačkové, ovocné, svatební, slavnostní i dětské dorty.
Praha, Praha

Restaurace Atelier Red & Wine

V restauraci Atelier Red & Wine si vychutnáte rychlý nebo dlouhý oběd se skleničkou vína, parádní menu na večer se zajímavou lahví vína, uvolněný víkendový rodinný oběd nebo jenom odpolední skleničku vína, ze které se stane neplnánovaný večírek v pohodové atmosféře.
Praha 5, Praha

Bockem

Tady si udělejte na snídani opravdu čas, hned z rána to totiž bude zážitek, který vám prosvítí celý den, za kterým se také jistě brzy s přáteli vrátíte. Bockem totiž servíruje nejen tříchodové večeře, ale právě i snídaně.
Praha 5, Praha

Francouzská restaurace Papi Oliver na Smíchově

Papi Oliver je francouzská restaurace, provozovaná od prosince 2015 vnukem a dcerou známého francouzského kuchaře Raymonda Olivera.
Praha 5, Praha