Úvod > Kalendář akcí > Slavnostní odhalení památníku obětem arménské genocidy
Historické a vojenské akce

Slavnostní odhalení památníku obětem arménské genocidy

  • 15. září 2021 15:00 - 16:00
Monument ve formě křížového kamene bude slavnostně odhalen v Husově parku ve středu 15. září od 15.00 hodin. Slavnostního aktu se zúčastní mimo jiné arménský velvyslanec Ashot Hovakimyan a kardinál Dominik Duka, který památníku udělí své požehnání.
Největší zločin na civilním obyvatelstvu v první světové válce. Tak odborníci mluví o arménské genocidě, při které bylo osmanskými Turky vyvražděno 1,5 milionů Arménů. Smutnou kapitolu dějin bude v Kralupech nad Vltavou připomínat nový památník. Monument ve formě křížového kamene bude slavnostně odhalen v Husově parku ve středu 15. září od 15.00 hodin. Slavnostního aktu se zúčastní mimo jiné arménský velvyslanec Ashot Hovakimyan a kardinál Dominik Duka, který památníku udělí své požehnání.

Kralupy nad Vltavou se tak připojí k dalším městům po celém světě, kde bude typické arménské umělecké dílo umístěno jako památka na první genocidu 20. století.

Iniciátorem celého projektu je Telman Nersisjan, rodák z Arménie, který ale celý svůj život žije v Kralupech nad Vltavou. Jeho rodiče uprchli ze země zmítané válkou v roce 1993, když mu bylo pouhých několik měsíců. Nersisjan nechal dílo na své náklady v Arménii vyrobit, následně zajistil jeho transport a umístění v kralupském parku.

Systematické zabíjení a deportace arménského obyvatelstva začátkem 20. století osmanskými Turky uznávají za genocidu desítky států, včetně České republiky. Americký prezident oficiálně označil tyto zločiny genocidou letos v dubnu. Jeho předchůdci se používání termínu obávali kvůli obavám z reakce spojeneckého Turecka.

Arménie je považována za jednu z nejstarších křesťanských civilizací světa. Arménské království dokonce jako první na světě přijalo křesťanství jakožto státní náboženství (roku 301), což samo o sobě vytváří pouto s naším civilizačním okruhem a potažmo tak i naší zemí.

Zdobené kamenné stély s křížem, tzv. chačkary, se v Arménii tesají již přes tisíc let. Právě u nich si arménské komunity po celém světě každoročně 24.4. připomínají výročí genocidy. Její historické souvislosti ozřejmí při slavnostním odhalování pomníku Marek Jandák z Univerzity Karlovy, autor publikace Arménská genocida: Příčiny, průběh a osobní svědectví událostí z let 1915-1922.

Akce se bude konat za podpory Města Kralupy nad Vltavou.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 9. 2021

Ubytování a restaurace v okolí