Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Slavnostní odhalení Lavičky Václava Havla
Společenské akce

Slavnostní odhalení Lavičky Václava Havla

Výročí třiceti let od sametové revoluce si v polovině listopadu připomene různými akcemi v rámci celorepublikového Festivalu svobody řada českých a moravských měst, mezi nimi také Zlín. Zde program odstartuje již ve čtvrtek 14. listopadu slavnostním odhalením Lavičky Václava Havla.
Při této příležitosti do Zlína zavítá i slovenský exprezident Andrej Kiska a u Obchodního domu zahraje oblíbená Havlova skupina Hudba Praha.

Co je Lavička Václava Havla? Jde o celosvětový projekt pamětních míst připomínající osobnost uznávaného dramatika a prvního polistopadového prezidenta, jenž byl před rokem 1989 přední osobností disentu a celoživotním bojovníkem za demokracii a lidská práva. S ideou „laviček“ přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Ztvárnil ji architekt a designér Bořek Šípek, který pamětnímu místu symbolizujícímu svobodné projevování názorů dal podobu dvou křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu. První lavička byla odhalena roku 2013 ve Washingtonu, první česká (a celkově čtvrtá) roku 2014 v Praze. Vedle tuzemských měst se Lavičky nacházejí mj. i v Irsku, Itálii, Španělsku či Portugalsku.

Realizaci zlínské Lavičky předcházela finanční sbírka organizovaná představiteli někdejšího zlínského disentu a nadací Most k domovu. V uplynulých měsících do ní přispěla stovka dárců i organizací. „Chtěli jsme tak nejen připomenout odkaz Václava Havla, ale i zvýšit povědomí o jeho vztahu ke Zlínu, kam jezdil za svým dědečkem, jedním ze spolupracovníků J. A. Bati a diplomatem Hugo Vavrečkou. Veřejnosti méně známé jsou jeho návštěvy Zlína v dobách totality, kdy zde často navštěvoval svého přítele Miroslava Zikmunda i nás, zlínské disidenty,“ uvedl jeden z iniciátorů Bedřich Koutný, někdejší zlínský policejní ředitel, jenž se s Václavem Havlem přátelil díky vztahům z disentu. Do iniciativy se zapojili i další představitelé disentu či současné veřejné i podnikatelské sféry, mj. cestovatel Miroslav Zikmund, signatář Charty 77 a v 90. letech ředitel BIS Stanislav Devátý, soudce a spisovatel Josef Holcman, spisovatel Antonín Bajaja či přední zlínští podnikatelé Čestmír Vančura a Daniel Večeřa. Pro umístění byl vytipován důstojný prostor na Gahurově prospektu poblíž Obchodního domu a Kongresového centra.

Slavnostní odhalení se uskuteční 14. listopadu v 17:30 hodin za účasti významných osobností v čele se slovenským exprezidentem Andrejem Kiskou, který je známým zastáncem Havlových idejí a hodnot a bývá také označován za jeho pokračovatele.

Ve stejný den bude také v Obchodním domě zahájena výstava fotografií Havel a Zlín, která potrvá do konce listopadu. Díky pomoci Knihovny Václava Havla se podařilo shromáždit zajímavé fotografie z dětství Václava Havla, jenž ve Zlíně často pobýval u svého dědečka Hugo Vavrečky, nebo fotografie z archívu Miroslava Zikmunda zachycující návštěvy v normalizačním Gottwaldově. Nechybí ani dokumentární snímky z první prezidentské návštěvy v březnu 1990.

V 18 hodin naváže koncert legendární kapely Hudba Praha, dříve známé jako Jasná páka, jejíž vystoupení Václav Havel v 80. letech rád navštěvoval. Koncert se uskuteční na parkovišti za Obchodním domem Zlín, vstup je volný.

Tečku za programem k odhalení Lavičky Václava Havla učiní ve 20 hodin debata Revoluce po Československu v Obchodním domě s hosty Andrejem Kiskou, Michaelem Žantovským, Jaroslavem Spurným a Břetislavem Rychlíkem. Debatovat se bude především o Václavu Havlovi a vývoji bezprostředně po listopadu 1989 včetně cesty, která vedla k rozdělení Československa, ale prostor bude dán také reflexi současnosti.

Provozovatel

Obchodní dům Zlín

nám. Práce 2523
760 01 Zlín
Tel.:
+420 604 936 554
Email:
info@lavickavhzli...
WWW:
https://www.lavic...
GPS:
49,222461 17,662173
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Zlínsko – Luhačovicko
Město:
Zlín
Tipy na výlet:
Zlín a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Josef Lada – velká výstava obrazů ve Zlíně

Nechejte se okouzlit tvorbou jedné z nezaměnitelných osobností českého výtvarného umění 20. století, jejíž díla dokonale vyniknou v kulise originálních prostor Galerie Desítka v 10. podlaží na střeše Obchodního domu Zlín, a to denně od 10 do 18 hodin od 18. 1. do 30. 3. 2023.
Zlín, Zlínský kraj

Koncert Ewy Farne na 63. Zlín film festivalu

Ve čtvrtek 1. června 2023 se uskuteční v rámci 63. Zlín Film Festivalu koncert jedné z nejúspěšnějších zpěvaček u nás i v Polsku, stříbrné České slavice 2022 – Ewy Farne.
Zlín, Zlínský kraj

Festivalový půlmaraton Zlín

Oblíbený běžecký závod ulicemi festivalového Zlína se v roce 2023 uskuteční ve standardním termínu Zlín Film Festivalu, a to v neděli 4. června. Jedná se silniční běžecký závod na distanci 21,097 kilometrů pro širokou veřejnost bez nutnosti příslušnosti ke sportovnímu oddílu či klubu.
Zlín, Zlínský kraj

Mlčeti zlato

V pátek 2. června od 19:00 hodin se v divadelní jeviště promění pódium Velkého sálu Kongresového centra Zlín.
Zlín, Zlínský kraj

Vladimír Karfík a inspirace Amerikou

Výstava Vladimíra Karfíka a jeho inspirace Amerikou při praxi u architekta Franka Lloyda Wrighta a jeho projekty pro firmu Baťa.
Zlín, Zlínský kraj

Expediční kamera Zlín 2023

Objevujme…Poznávejme…Žijme! Kam až můžeme na lodi doplout? Kam až můžeme vylézt? Kde jsou naše hranice? Přemýšlejme o tom na Expediční kameře 2023. Zažijte 150 minut inspirace v rámci cestovatelských a expedičních filmů.
Zlín, Zlínský kraj

Univerzum – Max Švabinský (1873–1962) – výstava ve Zlíně

Výstava gr. prací Maxe Švabinského patřícího k významným představitelům generace, která formovala základy moderní umělecké tradice na přelomu 19. a 20. století.
Zlín, Zlínský kraj

Výstava Natálie Schmidtová a další naivní umělci v Galerii Václava Chada

Díla hned osmi naivních umělců z Česka a Slovenska vystavuje galerie na zámku ve Zlíně. Otevřena je až do 19. května, její dernisáž pak proběhne v rámci Galerijní a muzejní noci.
Zlín, Zlínský kraj

Kongresové centrum Zlín – kulturně společenské centrum

Kongresové centrum, které navrhla slavná architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná, je zaměřené na pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí. Poskytuje také zázemí pro Filharmonii Bohuslava Martinů.
Zlín, Zlínský kraj

Velké kino ve Zlíně – nyní uzavřeno

Funkcionalistickou budovu postavila v roce 1932 firma Baťa jako jedno z prvních kulturních zařízení nově budovaného města Zlína. Řadí se mezi největší kinosály v ČR a každoročně v květnu se stává dějištěm Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Zlín. Nyní je však kvůli statice uzavřeno.
Zlín, Zlínský kraj

Park Komenského ve Zlíně

Park Komenského se nachází u hlavní silnice v centru města vedle bývalé budovy knihovny F. Bartoše. Prostory parku, které nabízejí odpočinek i sportovní vyžití pro děti i dospělé, jsou součástí přístupových cest ke Kulturním a Universitním centru a Prioru.
Zlín, Zlínský kraj

21 – Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap

Správní budova číslo 21 Baťových závodů, dokončená roku 1938 dle projektu V. Karfíka, byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací.
Zlín, Zlínský kraj

Cykloturistika v okolí Zlína

Cykloturistika na horském kole nabízí v okolí Zlína více možností. Můžete jet po značených cyklotrasách nebo využít turistické stezky, ale také použít neznačené cesty a chodníčky, procházející hostýnské a vizovické vrchy.
Zlín, Zlínský kraj

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.
Zlín, Zlínský kraj

Housenka raného kapitalismu sochaře Kurta Gebauera ve Zlíně

Jedno z nejznámějších děl respektovaného sochaře Kurta Gebauera – housenka raného kapitalismu – je k vidění v blízkosti vstupu do 14. budovy, sídla Krajské galerie výtvarného umění a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Přiučte se kuchařskému umění od zkušených mistrů kuchařů, pekařů či cukrářů! Bistrotéka Valachy ve zrekonstruovaném Obchodním domě Zlín není jen místem, kde se výborně najíte, posedíte u dobrých drinků nebo koupíte prvotřídní „jedlé“ produkty. Nachází se zde také pravidelná Škola vaření.
Zlín, Zlínský kraj

Interhotel Zlín

Interhotel Zlín (bývalý hotel Moskva) je ideální kongresové centrum se skvělou polohou přímo v centru Zlína. Nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí.
Zlín, Zlínský kraj

Kafec: síť kaváren s výběrovou kávu a snídaněmi

Baristé, breweři, parta lidí, která miluje kávu. To je síť kaváren Kafec. Přijďte do Kafecu objevit kouzlo kávového světa i vy.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

Pálenky Martenz – unikátní malinovice

Firma Martenz ze Zlína se zabývá produkcí pálenek, a to ne ledajakých! Vybrala si snad nejtěžží „disciplínu“ v tomto oboru, a to výrobu malinovice. Unikátní destiláty si rychle získaly oblibu a slaví úspěchy doma i v zahraničí. Kromě malin zpracovává Matenz také třeště a švestky.
Zlín, Zlínský kraj

Bůrger

Martin Terč byl stavař, ale když skončil v nemocnici na JIP, rozhodl se udělat ve svém životě tlustou čáru.
Zlín, Zlínský kraj

Potrefená Husa Zlín

Potrefená Husa je značková hospoda Pivovaru Staropramen.
Zlín, Zlínský kraj

Koliba U černého medvěda ve Zlíně

Restaurace nabízí nevšední kulinářské zážitky tradičních, ale i světových specialit připravovaných na otevřeném ohništi, klasickou českou kuchyni i stylové prostředí pro slavnostní příležitosti. Především si tu užijete nezapomenutelnou atmosféru při pravidelných večerech živé hudby.
Zlín, Zlínský kraj